Doktorun Dikkati Hayat Kurtardı


Yalova Aile Sağlığı Merkezi’nde kalp krizi geçiren S.S adlı kadına yapılan anında müdahale 2 çocuk annesi kadının hayata tutunmasına imkan sağladı.

Süleymanbey Mahallesi Aile Sağlığı Merkezi’ne muayene için gelen 47 yaşındaki S.S muayene sırası beklediği anda kalp krizi geçirdi. Bir anda yere yığılan kadını güvenlik kamerasından fark eden doktor Behiye Güven hemen kadının yanına koştu. Kadının kalp krizi geçirdiğini fark eden doktor hastaya müdahale etti. Bu esnada ambulans çağırıldı. 10 dakika boyunca yaşam belirtileri kaybolan kadın sağlık ekiplerinin yoğun müdahalesi neticesinde çalıştırıldı. Ardından hastaneye götürülen kadın hayata bağlandı. Tedavisinin tamamlanması sonrasında soluğu kendisini hayata döndüren Dr. Behiye Güven’in yanında alan S.S doktora teşekkür etti. O anları anlatan Dr. Güven ise, “İlk başta görüntüsü tipik epilepsi şeklindeydi. Orada çok hızlı düşünmek zorundasınız. Epilepsi de olmayabilirdi. İlaç zehirlenmesi, kafa içerisindeki bir kitleden olabileceğini çok hızlı düşünüyorsunuz. O anda yandaki hastanın da yardımıyla onu yere yatırdım. Bu sırada bir hemşiremize 112'yi aramasını, diğerlerine damar yolu açmasını ve ihtiyaç olan malzemeleri getirmelerini söyledim. Hepimiz birden ekip olarak hareket ettik” dedi.

Güven, hastanın hayatının çok ince bir çizgide seyrettiğini vurgulayarak, başarılı bir müdahale ile 25 dakika boyunca nabız atışları duran hastanın kendine geldiğini ifade etti.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle