Doğru El Yıkama Tekniği Anlatıldı

Doğru El Yıkama Tekniği Anlatıldı

Yalova Sağlık İl Müdürlüğünün düzenlediği etkinlikle öğrencilere doğru el yıkamanın nasıl yapılması gerektiği öğretildi.

Mevlana İlkokulunda 15 Ekim Dünya El Yıkama Günü dolayısıyla etkinlik düzenlendi. İl Sağlık Müdürlüğünce düzenlenen etkinlikte, öğrencilere doğru el yıkamanın nasıl yapılması gerektiği anlatıldı, bu konuda hazırlanan broşürler dağıtıldı ve el yıkama uygulaması yapıldı.

Sağlık İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, el yıkamanın toplumda istenildiği kadar yaygın bir alışkanlık olmadığını belirtildi. Temiz görünümüne rağmen insan elinin 1 santimetrekarelik alanında, 6 bin bakteri bulunabildiğine işaret eden sağlıkçılar, soğuktan değil, kirli ellerden korkulması gerektiğini söyledi. Sağlıkçılar el yıkma alışkanlığını yaygınlaştırılması için çalışma yaptıklarını dile getirerek, şunları kaydetti, "Tuvaletlerden bulaşabilecek mikroplara karşı uygun tekniklerle el yıkamak son derece etkili olduğu gibi üst solunum yolu enfeksiyonları, grip gibi hastalıklara neden olabilen virüslerden ve bulaşıcı hastalıklardan korunmanın en kolay ve etkili yolu el yıkamaktan geçmektedir. Belirli bir süre ve uygun teknikle yıkanmadığı takdirde mikroorganizmalar ellerden temizlenmemektedir. Sağlığımız ve toplum sağlığı açısından doğru el yıkar ve bu alışkanlığı çevremize de kazandırabilirsek bulaşıcı hastalıkların önüne geçebilmek adına büyük bir adım atmış oluruz. İşte bu anlamda okullarımızda bu tür etkinliklerimizi yaygınlaştırmak için çalışmalar yürütülmektedir"
Yalova Sağlık İl Müdürlüğü bununla da kalmayarak Dünya El Yıkama Günü dolayısıyla Yalova devlet Hastanesi Personellerine de eğitim verdi. Ayrıca KİPA AVM’de de açılan stantla vatandaşlara doğru el yıkama konusunda bilgi aktarıldı.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle