Doğanın Ezgisi Haydariye-Sudüşen Parkurunu Adımladı

Doğanın Ezgisi Haydariye-Sudüşen Parkurunu Adımladı

Yalova’da doğayı sevdirmek ve ilin az bilinen noktalarını katılımcılara tanıtmak amacıyla kurulan Doğanın Ezgisi grubu etkinliklerini ara vermeksizin sürdürüyor.

Grup üyeleri bu hafta Bursa’nın Gemlik İlçesi’ne bağlı Haydariye Köyü ile Sudüşen arasındaki parkuru adımladılar.

Bahar aylarının gelişi ile birlikte doğa etkinlikleri de arttı. Bu kapsamda Doğanın Ezgisi Grubu da bir Hikking etkinliği düzenledi. Bursa’nın Gemlik İlçesi’ne bağlı Haydariye Köyü’nden başlayan etkinlik, baharın bin bir rengini içeren bir parkurda devam ederek Sudüşen’e kadar devam etti. Yürüyüşe katılanlar yolda belli noktalarda durarak fotoğraf çekimleri gerçekleştirdiler. Oldukça eğlenceli geçen etkinliğe katılımda bir hayli yüksekti. Doğayla iç içe bir gün geçirmek isteyenlerin Doğanın Ezgisi Grubu ile sosyal paylaşım sitesi üzerinden irtibata girip bilgi alabileceğini dile getiren yetkililer, her hafta farklı bir parkuru geçeceklerinin de altını çizdiler.

Hikking Nedir ?
Hiking çoğunlukla önceden belirlenmiş yürüyüş parkurlarında, orman veya göl çevresinde yapılan 8-12 kilometrelik kısa yürüyüşlerdir. Bu yürüyüşler size göre daha zorlu sporlar için antrenman olabilir veya haftada bir katıldığınız keyifli bir aktivite olarak kalabilir. Sebebi ne olursa olsun özellikle İstanbul’da hafta sonunu değerlendirebileceğiniz ve benzer aktivitelerden hoşlanacağınız kişilerle sizi buluşturacak pek çok hiking kulübü bulabilirsiniz.

Hiking’de yürüyüş süresi parkurun zorluk derecesine göre değişiklik gösterir. Zorluk derecesi 1 olan başlangıç etabı bu spora ilk adım atanlar için mükemmeldir. Eğim, çıkış ve yükseltinin az olduğu bir parkurda ortalama iki saat yürünür. Zorluk derecesi 2 olan parkurda eğim yine sizi zorlamaz. Toplamda 300 metreyi geçmeyecek çıkışlar ve ortalama 3.5 saat süren bir yürüyüş söz konusudur. Zorluk derecesi 3 olduğunda orta dereceli parkurdasınızdır ve yürüyüş eğimi biraz daha artmıştır. Patikalar daha dar, sık ormanlık alanlar daha çoktur ve toplamda 500 metreyi bulabilen çıkışlar söz konusudur. Beş saate yaklaşan bu yürüyüş, deneyim ve kondisyon gerektirir. Zorluk derecesi 4 olduğunda çıkışlar 700 metreyi bulabilir. Patikalar düzensiz ve engebelidir. 6.5 saati bulan bu etap daha deneyimli yürüyüşçüler için önerilir. Zorluk derecesi 5’te patikasız yollar, zorlayıcı ormanlık alanlar mevcuttur. Çıkışlar 1000 metreyi geçebilir. Zorluk derecesi 6’da ise yürüyüş 8 saatin üzerine çıkabilir. Uzun süreli, engebeli, 1500 metreyi bulabilen çıkışlara sahip bu etapta yürüyüşler hayli zorlayıcıdır.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle