DKMP Ve Yaü Ortak Projeler Üretecek

12 Ocak 2023 10:39
DKMP Ve Yaü Ortak Projeler Üretecek

Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Yalova Şube Müdürlüğü ile Yalova Üniversitesi Armutlu Meslek Yüksekokulu doğa eğitimi ve Hersek Lagünü’nün geliştirilmesi için ortak projeler üretme kararı verdi.

Yalova’da doğanın korunması adına çalışmalar sürdüren DKMP Yalova Şube Müdürlüğü bu anlamda akademik destek de alacak. Yalova Üniversitesi Meslek Yüksekokulu’nu ziyaret eden DKMP Yalova Şube Müdürü Nevzat Alğan, Prof. Dr. Derya Güroy, Prof. Dr. Betül Güroy ve Dr. Öğr. Üyesi Serhan Mantoğlu ve Öğr. Gör. İzzet Şahin’den çalışmalar hakkında bilgiler aldı. Ardından Yalova’nın Altınova İlçesi’nde bulunan Hersek Lagünü hakkında da Armutlu Meslek Yüksekokulu yetkilileri ile görüş alışverişinde bulunan Alğan, bu anlamda ortak projeler üretebileceklerinin altını çizdi.

Konutla ilgili olarak verilen bilgide ise şu detaylar yer aldı, “Kurumumuz olarak popülasyon izleme çalışmalarını yürüttüğümüz Dünyada sadece Yalova ili Teşvikiye deresinde 10 km’lik bir alanda bulunan Kalın Dudaklı Tatlı Su Kefali  (Squalius cephaloides) türünün ilimizdeki genel durumu, doğal yöntemlerle çoğaltılması ve türle ilgili yapılabilecek çalışmalar hakkında bilgilendirilmiştir. Ayrıca Hersek Lagününde konaklayan su kuşlarının alanda daha uzun süre konaklamaları ve lagünde üremeleri için teknik anlamda neler yapılabileceği, flamingoların besin kaynağı olan ve lagünde doğal olarak yayılış gösteren Artemia salina türünün arttırılması için neler yapılabileceğinin araştırılması ve lagündeki ördek türlerinin beslenmesinde önemli rol alan alg türleri ile ilgili bilgiler alınmıştır. Gerçekleştirilen görüşme sonunda ilerleyen zamanlarda kurumlar arası protokol ile doğa eğitimi ve Hersek Lagününün geliştirilmesi için ortak projeler yapılabileceği kararına varılmıştır”

Kaynak : www.yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle