Dev Yatırımın Temelini Bakan Varank Attı

Son Güncelleme : 28 Nisan 2022 09:04

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Akkök Holdüng tarafından Yalova’da hizmete girecek olan DowAksa Karbon Elyaf Kompozit Malzeme Üretim Tesisi Temel Atma Töreni’ne katıldı.

DowAksa’nın üretim kapasitesini 2.5 kat arttıracak ve Türkiye’yi karbon elyaf üretiminde daha da ileriye taşıyacak önemli bir yatırımın temeli Yalova’da atıldı. DowAksa Karbon Elyaf Kompozit Malzeme Üretim Tesisi Temel Atma Töreni Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın da katılımı ile gerçekleştirildi. Fabrikaya Gelişinde Yalova Valisi Muammer Erol, Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk, AK Parti Yalova İl Başkanı Muğlim Bağatar, AK Parti Yalova Milletvekili Meliha Akyol, YTSO Başkanı Tahsin Becan, DowAksa Ceo’su Douglas Parks ve Akkök Holding İcra Kurulu Başkanı ve DowAksa Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Dördüncü tarafından karşılanan Varank ardından törenin gerçekleşeceği alana geçti.

Üretilen malzeme savunma sanayiinde de kullanılacak

Tesisin temel atma töreninin açılış konuşmasını DowAksa Ceo’su Douglas Parks gerçekleştirdi. Burada üretimi gerçekleştirilecek karbon elyaf malzemelerin savunma sanayiinde de etkin şekilde kullanılacağını ifade eden Parks İngilizce olarak yaptığı konuşmasında, “Yalova’da tüm konuklarımıza teşekkür ediyoruz. Dow aksa 10. Yılını kutluyor. Doğru iş modelini bulmakta zorlandık ve oldukça büyük şirketler tarafından domine edilmiş alana girdik. Karbon elyafları kullanmaya başladık ve yeni teknolojiler kullandık. İlk sonuçlar harika. Rüzgar tribünleri için enerji verimliliği konusunda kendimizi geliştiriyoruz. Müşterilerimiz uzun dönemli çalışma yapmak istedi. Bakan beyle de çalışıyoruz. Hiçbir iş aynı stratejilerle devam edemez. Savunma sanayisi ve otomobil sanayinde kompozit malzemeyi kullanmak istiyoruz. Bu bölgede daha çok zaman geçirmek istiyorum. Bu büyük bir yatırım değil büyük yatırımın başlangıcı. Sayın bakan yardımcı oldu. Karbon elyaf konusunda en başa geçeceğiz. Yalova ve Türkiye uluslararası teknolojinin başına geçecek. Rekabetimizi artırmak istiyoruz. DowAksa olarak burada olmaktan çok mutluyuz. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve bakan varank olmasa bunu yapamazdık. Çok teşekkürler. Yalova’daki yerel yöneticiler de çok yardımcı oldu. Onlar olmaza bunu yapamazdık” diye konuştu.

500 kişiye yeni istihdam alanı açılıyor
DowAksa Ceo’su Douglas Parks’ın ardından kürsüye gelen Akkök Holding İcra Kurulu Başkanı ve DowAksa Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Dördüncü ise temeli atılan tesisin tamamlanması sonrasında 500 kişilik bir istihdamın oluşacağını dile getirdi. DowAksa’nın Türkiye’nin ilk ve tek Dünya’nın ise bu alandaki sayılı üreticilerinden birisi olduğuna vurgu yapan Dördüncü, “Ülkemizin duayen ve saygıdeğer müteşebbislerinden sayın Raif Dinçkök tarafından 70 yıl önce temelleri atılan Akkök Holding’in en değerli iştiraklerinden olan DowAksa’da bugün sizleri ağırlamaktan büyük bir memnuniyet ve şeref duyuyoruz. Türkiye’nin ilk ve tek Dünya’nın da sayılı karbon elyaf üreticilerinden birisi olan DowAksa 2012 yılında kuruldu. O yıldan bugüne kadar geçen 10 yıllık kısa bir süre içerisinde hızlı bir büyüme kaydeden şirketimiz geniş ürün portföyü sayesinde kompozit sektörünün tedarik zincirinde fark yaratan verimli ve rekabetçi çözümleriyle hizmet veriyor.  Rüzgar enerjisi, Otomotiv, savunma, altyapı sektörleri başta olmak üzere endüstriyel sektörlere karbon elyaf ve karbon elyaf bazlı kompozit çözümler sağlayan DowAksa yüksek katma değerli ihracatlarıyla ülkemizin ekonomik gücüne güç katıyor. Hedeflerimiz doğrultusunda 2012 yılında sağlam adımlarla başladığımız karbon elyaf pazarında önemli oranda talep sahibi olan rüzgar enerjisi sektöründeki payımızı her geçen gün yükseltiyoruz. Müşterilerimizin DowAksa’nın bu alandaki yenilikçi çözümlerinden daha fazla yararlanmalarını sağlamak amacıyla yeni bir yatırımın daha startını veriyoruz. Temelini atacağımız yeni tesisimizde 500 kişiye daha istihdam sağlayacağız. Türkiye için yeni istihdam ve ihracat olanaklarının kapısını aralayacağına inandığımız yatırımımızın ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

“Sanayici ve yatırımcımızın önünü açmaya devam edeceğiz”
AK parti Yalova Milletvekili Meliha Akyol da törende katılımcılara hitaben bir konuşma yaptı. AK Parti hükümetinin her zaman sanayici ve yatırımcının önünü açtığını vurgulayan Akyol ise konuşmasında, “AK Parti Yalova Milletvekili Meliha Akyol, “20 yıllık Ak Parti iktidarında sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde her zaman sanayicimizin ve yatırımcımızın önünü açarak, bilim ve sanayide çok büyük ilerlemeler kaydettik. Ülkemizi teknoloji ihraç eder bir hale getirdik. Şu anda temelini atacağımız bu yatırımda olduğu gibi şehrimizde bu gibi yatırımların daha da artması için var gücümüzle çalışmayı sürdüreceğiz” sözlerine yer verdi.

“Dünyanın en büyük oyuncularından birisi olacağız”
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise Akkök Şirketler Grubu tarafından hayata geçirilecek olan bu yatırımın, Türkiye'yi karbon elyaf ve kompozit sektörünün dünyadaki en büyük oyuncularından biri durumuna getireceğini söyledi. Varank konuşmasında, “Türkiye’nin ilk ve tek, dünyanın sayılı karbon elyaf üreticilerinden DowAksa’nın yeni üretim tesisinin temel atma töreninde sizlerle birlikte olmaktan büyük mutluluk duyuyor,  Türkiye’yi küresel bir üretim üssü haline getirme gayretimiz hamdolsun meyvelerini veriyor. İşte bugün ileri teknolojili stratejik malzemelerin üretiminde önemli bir yatırımı Yalova’ya, ülkemize kazandıracak olmanın gururunu yaşıyoruz. DowAksa firması, zaten uzun süredir Yalova’nın, ülkemizin katma değerli üretimine ve ihracatına önemli katkılar sunuyordu.  Bugün temelini atacağımız yeni yatırımla firma, üretim kapasitesini 2 buçuk kat artırarak, ülkemize sağladığı katma değeri çok daha yukarılara taşıyacak. Salgına, savaşlara, dünyada yaşanan bütün belirsizliklere rağmen yatırımlarına durmaksızın devam eden müteşebbislerimize şükranlarımı sunuyorum. Bu yatırım özelinde ise Türkiye’de yatırım yapmayı düşünen tüm girişimcilere parmakla göstereceğimiz bir yatırım olarak hızla tamamlanmasını temenni ediyorum. Günümüzün ezber bozan teknolojilerinin beslendiği ana kaynaklardan biri malzeme bilimindeki ilerlemeler. Yıllar içerisinde sektörel ihtiyaçlar ve beklentiler farklılaştı.  Örneğin bir sektörde malzemenin hafif ama darbelere karşı mukavemetli olması beklenirken, başka bir sektörde termal olarak yalıtkan elektriksel olarak iletken yeni malzeme ihtiyacı ortaya çıktı.  Dolayısıyla farklı fonksiyonel özellikleri bir arada sunabilen ileri teknolojili malzemeleri ihtiyaçlar doğrultusunda geliştirebilmek her zamankinden daha önemli hale geldi. Kompozit endüstrisi gelişmeye devam ettikçe ve bu özel malzemelerin sunduğu avantajlar daha da arttıkça farklı sektörlerde yeni kullanım alanları da ortaya çıkacaktır. İşte karbon elyaf da malzeme biliminin dünyaya kazandırdığı katma değeri çok yüksek ürünlerden biri. Sergilediği özellikleriyle farklı sektörler tarafından her geçen gün daha da fazla tercih ediliyor. Havacılık, uzay, savunma, inşaat, otomotiv ve yenilenebilir enerji sektörlerinde geniş kullanım alanına sahip son derece stratejik bir malzemeden bahsediyoruz. SpaceX’in Mars’a gitmek için tasarladığı uzay aracından Wimbledon'da tenisçilerin kullandığı raketlere, denizaltılardan roket ve insansız hava araçlarına kadar birçok alanda kullanılıyor. İşte iklim değişikliği ve buna paralel olarak AB’deki gelişmeleri de hepiniz yakından takip ediyorsunuz.

Avrupa Yeşil Mutabakatı, başta ulaşım, enerji, inşaat, demir-çelik, çimento ve kimyasallar gibi endüstriler olmak üzere tüm sektörlerde köklü değişikliklere yol açacak. Çelik ve alüminyum gibi standart malzemelerle çevreye saygılı emisyon ve yakıt tüketimi değerlerini tutturmak oldukça zor.

Bu açıdan, karbon elyaf sahip olduğu üstünlükleriyle daha çevreci ürünlerin üretilmesi mümkün kılıyor. İşte, DowAksa, bu olağanüstü malzemeyi Türk mühendislerinden oluşan ekibiyle kısa sürede geliştirip uluslararası standartlarda üretebilmeyi başarmış bir firma. Üstelik dünyanın hem en ekonomik hem de en iyi performansa sahip karbon elyafı burada, Yalova’da üretiliyor. Karbon elyaf sektörü her yıl ortalama yüzde 10-15 oranında büyüyor. Geçtiğimiz yıl 118 bin ton olan talebin, 2030 yılında 400 bin tona ulaşması öngörülüyor. Pazardaki bu talebi öngörerek 2012 yılında bu vizyoner yatırıma imza atan firmamız bunun karşılığını hızlı bir şekilde aldı. Bugün artık ürün gamı, mühendislik çözümleri ve know-how’ı ile karbon elyaf ve kompozit sektöründe dünyanın önde gelen global tedarikçilerden biri oldu. DowAksa’nın bu başarısının arkasında elbette akrilik elyafta dünya lideri olan Aksa ile malzeme bilimi konusunda öncü Dow’un bilgi ve deneyimi var. Yabancı bir şirketin üretim lisansına bağlı olmadan, kendi kaynaklarımızla karbon elyafı üretebiliyor olmamız, ülkemiz adına son derece gurur verici. Firmamızın Ar-Ge çalışmaları, yenilikçi üretim teknolojisi ve ürünlerinin rekabetçi üstünlükleri o kadar iyi ki yerli olarak ürettiği ürünlerini 30’dan fazla ülkeye ihraç ediyor. DowAksa’nın yakaladığı başarılar, elbette kendiliğinden olmadı. Firma yetkililerinden aldığım bilgiye göre talep çokluğundan fabrika, mevcut üretim kapasitesini doldurmuş durumda. İşte, yıllara sâri bu yatırımla kurulu üretim kapasitesini iki buçuk kat artacak, 500 kişiye yeni istihdam imkânı oluşturacak. Bu yatırımlar, Türkiye'yi karbon elyaf ve kompozit sektörünün dünyadaki en büyük oyuncularından biri yapacak. Böylesine kıymetli ve stratejik ürünü daha fazla üretebilmek için DowAksa’nın bu yatırımını oldukça önemli buluyorum. Bugün burada olduğu gibi ülkemize yatırım getirecek, istihdamı ve ihracatı arttıracak yatırımları konuşmak, Türkiye’nin gerçek gündemi olmalı” dedi.

Butona hep birlikte bastılar
Bakan Varank’a DowAksa Karbon Elyaf Kompozit Malzeme Üretim Tesisi Temel Atma Töreni’ne katıldığı için Akkök Holding İcra Kurulu Başkanı ve DowAksa Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Dördüncü tarafından bir hediye sunuldu. Sonrasında tesise ilk harcı koyacak olan butona Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varankla birlikte Yalova Valisi Muammer Erol, Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk, AK Parti Yalova İl Başkanı Muğlim Bağatar, AK Parti Yalova Milletvekili Meliha Akyol, YTSO Başkanı Tahsin Becan, DowAksa Ceo’su Douglas Parks ve Akkök Holding İcra Kurulu Başkanı ve DowAksa Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Dördüncü, Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bahçekapılı, Yalova Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, Yalova Jandarma Komutanı Mustafa Bakçepınar birlikte bastılar.

 

Kaynak : www.yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle