Destek Başvuruları Başlıyor

29 Aralık 2020 08:55
Destek Başvuruları Başlıyor

Yalova Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği (YESOB) Başkanı Hüseyin Çetin Yalova’da ki esnafların sabırsızlıkla bekledikleri destek başvurularının Ocak ayının ilk haftası itibarı ile e-devlet üzerinden yapılabileceğini söyledi.

Çetin bu başvurulara esas Nace Kodlarının da açıklandığını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan esnaflara yönelik ekonomik desteklerle ilgili bir açıklama yapan YESOB Başkanı Hüseyin Çetin bu destekleri alacak olan esnafların başvurularını nasıl ve nereden yapacaklarını bildirdi. Esnafların ekonomik faaliyet tanımlarının da (Nace Kodu) belli olduğunu belirten Çetin açıklamasında, “Bilindiği üzere, koronavirüs salgınının  (COVID-19) ülkemiz ticari hayatı üzerindeki olumsuz etkilerinin azaltılmasına yönelik çeşitli tedbirler alınmaktadır. COVİD-19 salgınından olumsuz etkilenen esnaf ve sanatkarlar ile gerçek kişi tacirlere yönelik destek paketi Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından 14 Aralık 2020 tarihli Kabine toplantısının ardından açıklanmıştır. Bu çerçevede 3323 sayılı Esnaf ve Sanatkârlar İle Gerçek Kişi Tacirlere Koronavirüs Salgını Nedeniyle Verilecek Destekler Hakkında Cumhurbaşkanı Kararı, 23 Aralık 2020 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir” dedi.

e-devletten yapılacak
Desteklemelerden yararlanmaya hak kazanan esnafların gerekli başvuruları e-devlet üzerinden Ocak ayının ilk haftası itibarı ile yapabileceğini dile getiren Çetin açıklamasını şu şekilde sürdürdü, “Karar gereğince; salgından etkilenen kesime aylık 1.000 Türk Lirası olmak üzere toplamda 3.000 Türk Lirası doğrudan gelir desteği ile üç ay boyunca büyükşehirlerde aylık 750 Türk Lirası, diğer illerde aylık 500 Türk Lirası kira desteği verilecektir.  Bununla birlikte, 24 Aralık 2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Koronavirüs Salgını Nedeniyle Verilecek Hibe Desteği Programı ve Uygulama Esasları Hakkında Tebliğ ile söz konusu hibe desteklerinin verilmesine ilişkin usul ve esaslar Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenmiştir.

Buna göre, ticari kazançları basit usulde vergilendirilenler ile vergiden muaf esnafın yanında esas faaliyetleri dolayısıyla hibe desteğinden yararlanabilecek olan esnaf ve sanatkârlarımız ile gerçek kişi tacirlerimizin ekonomik faaliyet tanımları yani Nace kodları liste halinde yayınlanmıştır. İsteyenler bu kodları YESOB’dan alabilirler.  Diğer taraftan, e-devlet üzerinden yapılabilecek destek başvurularına, ocak ayının ilk haftası itibarıyla başlanması öngörülmektedir”

Kaynak : www.yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle