Dereköy Elmasında Hasat Zamanı

Dereköy Elmasında Hasat Zamanı

Yalova’nın elmasıyla meşhur köyü Dereköy’de elma üreticileri hasada başladı. Bu yıl daha erken olgunlaşan Dereköy elmaları tadı, rengi ve büyüklüğü ile diğer elma türlerinden ayrılıyor.

Yalova’nın Çiftlikköy ilçesine bağlı elması ile meşhur Dereköy’ü hasat heyecanı sardı. Köyde oldukça fazla alanda üretilen Starkıng ve Golden cinsi elmalar, ülkenin birçok pazarında Dereköy Elması olarak rağbet görüyor. Diğer elma türlerinden büyüklüğü ile de ayrılan Dereköy Elmasının rağbet gördüğünü vurgulayan üreticiler, “Eskiden Yalova’da her köyde elma üretilirdi. Yalova elmasıyla tanınan bir yerdi. Ancak yıllar içerisinde birçok köyde elma üretimi terk edildi. Ancak Dereköy elma üretiminde ısrarcı oldu. Dereköy elması iriliği, lezzeti ve rengi ile diğer elma türlerinin üzerine çıkan bir tür. Bu özellikleri sayesinde çok rağbet görüyor. Sadece il içerisinde değil bir çok ilin pazarlarında da Dereköy Elması adı ile satılan bu elma artık markalaşmaya başladı” dediler.

Hasadın erkenci türlerde başladığını ancak gerçek hasadın Eylül ayı ortasında başlayacağını vurgulayan üreticiler bu yıl ki rekoltenin de çok yüksek olacağını dile getirdiler.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle