“Deprem Her An Olabilir”

“Deprem Her An Olabilir”

Yalova Jeoloji Mühendisleri Odası İl Temsilcisi, Jeoloji Yüksek Mühendisi Osman Kendir Marmara Depremi’nin her an olabileceğini dile getirdi.

Kendir önemli olanın gerekli tedbirlerin alınıp alınmadığı olduğuna da dikkat çekti.

Beklenen Marmara Depremi için kimsenin net bir tarih vermesinin mümkün olmadığını belirten Yalova Jeoloji Mühendisleri Odası İl Temsilcisi, Jeoloji Yüksek Mühendisi Osman Kendir, “Eldeki net bilginin depremin kapıda olduğu gerçeğidir” dedi.

Kendir fay hattında ciddi bir stres birikimi olduğunu tüm bilim adamlarının dile getirdiğini belirterek, “Fay hatlarının ürettiği depremlerin belirli aralıkları vardır. Ama net tarihi vermek mümkün değildir. Ortada ki tek gerçek depremin kapıda olduğudur. Bu fay hattında ciddi bir stres birikimi var. Fakat bundan da önemli olan depreme karşı gerekli tedbirlerin alınıp alınmadığıdır. Riskli binaların tespiti, bu binaların kentsel dönüşümle güvenli konutlar haline dönüştürülmesi, deprem master planının hazırlanması, olası bir deprem sonrasında insanların toplanma alanlarının belirlenmesi ve bunun gibi diğer çalışmaların hayata geçirilmesi en az depremin zamanının bilinmesi kadar önemlidir. Artık Yalova için eylem vakti olduğunu herkesin anlaması gerekiyor” dedi.

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Suat U

06 Ağustos 2020 21:30
Bir o eksikti, Allah yardimcimiz olsun