Defne Rehabilitasyon Alanlarına Yol Açılacak

Defne Rehabilitasyon Alanlarına Yol Açılacak

Orman Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan defne üretiminin yaygınlaştırılması ve özendirilmesine yönelik çalışmalar kapsamında Yalova'da rehabilitasyon yapılacak olan defne alanlarına ulaşımı sağlayacak yolların yapımına başlandı.

Defne Değil Define sloganı ile Orman Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan çalışmalar kapsamında bir süre önce Yalova’da da bir panel düzenlenmişti. Burada 6 bin hektarı Yalova'da olmak üzere bölgede 17 bin hektar alanda defne bulunduğuna dikkat çekildi. Yalova'da yıllık yaklaşık 4 bin ton defne üretme hedefi de ortaya kondu. 200 ailenin de Yalova’da defneyaprağı ticareti yaptığı vurgulandı. Bu kapsamda ki çalışmalara da başlandı Yalova Orman İşletme Müdürlüğü de ilin ormanlarındaki Defne alanlarına ulaşımın sağlanması amacıyla yol açma çalışmasına başladılar. Yol açılan alanlarda ise defne rehabilitasyonu gerçekleştirilecek.

Orman Genel Müdür Yardımcısı Şahin Abay ise defne ticareti konusunda şu bilgileri paylaşmıştı, “Defne değil define dememizin önemli göstergelerinden birisi de ekonomik değerinin çok yüksek olmasıdır. Bugün itibarı ile ülkemizde 300 milyon dolar gibi bir ekonomik döngü sağlayan üründür. Biz neden bu 300 milyon dolar, 3 milyar dolar olmasın diyoruz. Bu panelleri de o nedenle gerçekleştiriyoruz. Biz ormanların korunup geliştirilmesini ancak orada yaşayan vatandaşlarımızla birlikte yapabiliriz. Orman Genel Müdürlüğü teşkilatı olarak bizler 2020 yılında tamamlanacak olan bir Defne Eylem Planını ortaya koyduk. Bunda da hedef defne üretimini arttırmak, mevcut defne sahalarının rehabilitasyonunu sağlamak ve dolayısıyla o yörede yaşayan vatandaşlarımızın gelirini arttırmayı hedefliyoruz. Bu anlamda defne gerek yaprağından, gerek tohumundan ve gerekse elde edilen katma değerli ürünler açısından son derece önemlidir. Dünyadaki defne üretiminin yüzde 90'ını ülke olarak bizler gerçekleştiriyoruz. Orman Genel Müdürlüğü ve Orman ve Tarım Bakanlığı olarak defnemizi define haline getirmek için çalışıyoruz”

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle