“Darbe Imalı Bildiriyi Şiddetle Kınıyoruz”

“Darbe Imalı Bildiriyi Şiddetle Kınıyoruz”

Yalova Gönüllü Sivil Toplum Kuruluşları Platformu (GÖNÜLDER) düzenlediği basın toplantısı ile 103 generalin yaptığı darbe imalı bildiriyi kınadılar.

GÖNÜLDER adına açıklama metnini okuyan İbrahim Büyükgümüş, “Darbe imalı bildiri ile ülkemizi bunalıma, milletimizi buhrana sürüklemek isteyenleri şiddetle kınıyoruz” dedi. Gönülder generaller hakkında ise suç duyurusunda bulundu. 

32 sivil toplum kuruluşundan oluşan GÖNÜLDER, 103 emekli generalin yaptığı açıklama ile darbe imasında bulunmasına tepki gösterdi. Halil İnalcık Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleşen açıklamayı platforma üye STK’lar adına İbrahim Büyükgümüş okudu. Montro sözleşmesinin arkasına sığınarak darbe çığırtkanlığı yapan 103 general hakkında Yalova Adliyesi’nde suç duyurusunda bulunacaklarını da dile getiren Büyükgümüş, “104 emekli amiralin imzası ile 04 Nisan 2021 tarihinde gece yarısı milli iradeyi hedef alan bir bildiri yayınlanması üzerine, Yalova halkı bu gelişmeye karşı büyük bir tepki oluşturmuştur. Biz de bu tepkiyi sivil toplum teşekkülleri adına Yalova halkıyla paylaşmak için bir basın toplantısı düzenlemiş bulunuyoruz. Bu bildiriyi Türkiye'nin sömürge zihniyetine hapsedilmesi, milli iradenin yok sayılması, vesayet sisteminin canlandırılması ve devam ettirilmesi yolunda meşum bir girişim olarak görmekteyiz. Kanal İstanbul projesini bahane edip, Montrö Sözleşmesi'nin arkasına sığınan bu 104 emekli amiral, bu bildiriyi yayınlayarak uluslararası güçlerin sözcülüğünü yapmış, devlet içindeki paralel oluşumları harekete geçirmek istemiş, ülkemize ve milli iradeye yönelik saldırı girişiminde bulunmuşlardır. Türkiye bugün Afrika'da, Ortadoğu'da, Doğu Akdeniz'de, Kafkaslar'da ve bölgesinde kendi hakkını koruyan, mazlumu kollayan güçlü bir ülkedir. Dahili ve harici düşmanlara karşı bu tarihi sorumluluğu yerine getirmek mecburiyetindedir. Hal böyle iken, bu milletin emekleri ile bir noktaya gelen, vatanperver insanlardan devletinin ve milletinin yanında durması beklenir. Bu amirallerin Libya'da, Doğu Akdeniz'de, Mavi Vatan savunmasında seslerini duymadık. Hatta bildiri dikkatle okunduğunda darbe kalkışmasının maddi unsurlarının satır aralarına sinsi bir şekilde yerleştirildiği, millete karşı bir tehdit tavrı taşıdığı görülmektedir. Türkiye bir hukuk devletidir, hukukun bu meşum bildiri hakkında soruşturma açma girişimini yerinde buluyoruz. Aziz milletimiz, yakın siyasi tarihimizdeki 28 Şubat ve 15 Temmuz rüyası gören darbecilerin kabusu olmaya devam edecektir” dedi.

Açıklamanın ardından GÖNÜLDER’e üye STK’ların başkanları toplu olarak Yalova Adliyesi’ne giderek Yalova Cumhuriyet Başsavcılığı’na bildiriye imza atan 103 general hakkında suç duyurusunda bulundular.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle