“Cumhuriyet Halk Partisi’nin 99. Yaşı Kutlu Olsun”

08 Eylül 2022 09:35
“Cumhuriyet Halk Partisi’nin 99. Yaşı Kutlu Olsun”

CHP Yalova İl Başkanı Mehmet Gürel partinin 99. Kuruluş yıldönümü münasebeti ile bir kutlama mesajı yayınladı. Gürel, “99 yaşındaki koca çınarımız, Altı Ok’un değerleriyle Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu önderliğinde iktidara yürüyor” dedi.

CHP’nin kuruluşunun 99. Yıldönümü nedeni ile CHP Yalova İl Başkanı Mehmet Gürel bir mesaj yayınladı. CHP’nin kurulduğu günden beri Türkiye’nin demokratikleşme sürecinde de öncü misyonunu üstlendiğini ifade eden Gürel mesajında şu sözlere yer verdi, “Bugün, ‘Benim iki büyük eserim var. Biri Türkiye Cumhuriyeti, diğeri Cumhuriyet Halk Partisidir’ diyen ebedi önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ve yol arkadaşlarının kurduğu partimiz Cumhuriyet Halk Partisi’nin, Türkiye’nin koca çınarının 99. Yaşını büyük mutlulukla ve heyecanla kutluyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti ve Kuva-yi Milliye’nin devamı olarak 9 Eylül 1923’te önce, ‘Halk Fırkası’ adıyla kurulmuştur.1924 yılında, ‘Cumhuriyet Halk Fırkası’, 1935 yılında ise, ‘Cumhuriyet Halk Partisi’ adını almıştır.1927 yılında, ‘Cumhuriyetçilik, Halkçılık, Milliyetçilik ve Laiklik’ CHP’nin dört temel ilkesi olarak benimsenmiştir.1935 yılında, ‘Devletçilik ve Devrimcilik’ ilkeleri de eklenerek partinin ilkeleri altıya çıkarılmıştır. Partinin amblemi olan altı ok bu ilkeleri simgelemektedir. Cumhuriyetçilik ilkemiz; tebanın yerini yurttaşın almasını ve egemenliğin kaynağının halk olduğunu Milliyetçilik ilkemiz; yurttaş olma bilincini ve yurtseverliği, Halkçılık ilkemiz; her türlü imtiyazı reddettiğimizi, kimsesizlerin kimsesi olacağımızı, Devletçilik ilkemiz; sosyal devlet anlayışımızı, dayanışma ilkemizi ve kamusal güvence hedefimizi, Laiklik ilkemiz; dini siyasallaştırmayı veya siyaseti dinselleştirmeyi reddettiğimizi Devrimcilik ilkemiz; barış içinde değişimci olduğumuzu, yenilikçi ve ilerici olduğumuzu tanımlar.

Bugünlerde 99 yaşındaki koca çınarımız, Altı Ok’un değerleriyle Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu önderliğinde iktidara yürüyor.

Cumhuriyet Halk Partisi kurucusu ve ilk Genel Başkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde ulusal bağımsızlığı kazanan, Cumhuriyeti kuran, saltanatı ve hilafeti kaldıran Ulusal Birliği sağlayan partidir. Hukuk ve eğitim gibi toplumsal alanlarda gerçekleştirdiği reformlarla çağdaş Türkiye’yi biçimlendirmiştir. Ulusal sanayinin ve ekonominin gelişmesine öncülük etmiştir. İkinci Dünya Savaşı sonrasında tek parti konumunun tüm olanaklarına karşın çok partili rejime geçişi sağlayarak Türkiye’nin demokratikleşme sürecinde de öncü misyonunu sürdürmüştür.

1950’li yıllarda çok partili rejimde muhalefetin kurumsallaşmasına öncülük etmiştir. Bu kapsamda parlamenter demokratik rejimi kurumsallaşma ve temel hak ve özgürlükleri yerleştirme mücadelesi vermiştir.1960’lı yıllarda Türkiye’nin yaşadığı göç, kentleşme, sanayileşme gibi dinamikler çerçevesinde CHP daha sola açılarak kendisini siyaset yelpazesinde ortanın solunda konumlandırmıştır. 1970’li yıllarda ideolojisini ‘demokratik sol’ kavramıyla tanımlayan CHP, önerdiği sosyal reformlarla düzen değişikliğini hedeflemiştir. Bu süreçte CHP ‘değişimin partisine’ dönüşmüştür.

Türkiye Cumhuriyeti’ni kurma ve ülkemizin en köklü partisi olma gibi sahip olduğu ayrıcalıklı tarihsel mirasıyla, geleneğini ve temellerini en iyi şekilde temsil eden ilkelerin yanı sıra, sosyal demokrasinin evrensel değerleri olan “özgürlük, eşitlik, dayanışma, emeğin üstünlüğü, gelişmenin sürdürülebilirliği “ Cumhuriyet Halk Partisi ‘nin Türkiye’de kurumsallaştırmaya çalıştığı ve programlarında önemle vurguladığı başlıca ilkeler arasında yer almaktadır.

Bugün AKP iktidarında ülkemizde; Demokratik hak ve özgürlükler halkın geneline değil, sadece AKP ve MHP iktidarını destekleyenlere sağlanan kavramlar olmuştur. Ekonomik bağımsızlığımız tehlike altındadır ve milli paramız dünyanın en değersiz paralarından biri haline gelmiştir. Fakir daha fakir, zengin daha zengin olmuştur. İktidar halkın gözünün içine baka baka her geçen gün 5’li çeteyi daha da zengin yapacak ihaleler verip, iltimaslar sağlamaktadır. İktidar hala buharlaştırdığı 128 milyar doları kimlere, kaçtan sattığını açıklayamamaktadır. Dış politikada egemen güçlerin taleplerine boyun eğen bu iktidar eğitimiyap boz tahtasına dönüştürmüş ve gençlerimizi bilgi çağından kopartmıştır. Artık sınav sorularının çalınması bile halkımızın alıştığı bir olay haline gelmiştir. Kuvvetler ayrılığı ve yargı bağımsızlığı tamamen yok edilmiştir. İçişleri bakanı canlı yayında biliyorum dediği her ay 10.000 dolar rüşvet alan siyasetçiyi açıklamamaktadır. Bir mafya babası sosyal medyada iktidarı yerden yere vurmasına rağmen, hiçbir savcı bu konular hakkında soruşturma bile açamamaktadır. Halkın iktidardan nemalanan kesimlerinin dışındaki herkes mutsuz ve umutsuzdur. Ülkelerindeki geleceklerine güvenleri kalmayan gençlerin büyük bir bölümü yurt dışına gitmek için çabalamaktadır.

Kısacası bu iktidar ülkemizi her alanda batırmış ve ne yazık ki 50 yıl geriye götürmüştür. Ama hiç kimse ümidini kaybetmesin. Üyesi olmaktan büyük gurur ve onur duyduğum Cumhuriyet Halk Partisi vardır. Siyasi ailemi oluşturan cesur, vatansever, ilerici Cumhuriyet Halk Partililer vardır ve ülkemizi bu buhrandan Cumhuriyet Halk Partisi ve onurlu örgütü yakın zamanda muhakkak kurtaracaktır. Buradan tüm Türkiye’ye sesleniyoruz: Türkiye’yi , ‘Tek Kişilik Saray Hükümeti’nden’ kurtaracak parti Cumhuriyet Halk Partisi, 99. Yaşın Kutlu Olsun! Türkiye’yi, ‘Cemaat ve Tarikatlardan’ kurtaracak parti Cumhuriyet Halk Partisi, 99. Yaşın Kutlu Olsun! Türkiye’yi “Yoksulluktan ve İşsizlikten” kurtaracak parti Cumhuriyet Halk Partisi, 99. Yaşın Kutlu Olsun! Ulu Önderimiz, ebedi liderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu parti “Cumhuriyet Halk Partisi, 99. Yaşın Kutlu Olsun! Önümüzdeki seçimde, ‘İktidar Olacak Parti, ‘Cumhuriyet Halk Partisi, 99. Yaşın Kutlu Olsun!

  1. yaşını iktidar olarak kutlamak ümidiyle; Yaşasın Cumhuriyet! Yaşasın Cumhuriyet Halk Partisi”

 

Kaynak : www.yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle