Çocuklar Haklarını Büyüklere Hatırlattı

23 Kasım 2022 08:45
Çocuklar Haklarını Büyüklere Hatırlattı

Yalova Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü koordinasyonunda Yalova Star AVM içerisinde kurulan stantta çocuklar büyüklere çocuk Hakları’nı hatırlattı.

Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla Yalova Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından bir etkinlik gerçekleştirildi. Müdürlük koordinasyonundan Star AVM içerisinde bir stant oluşturularak burada çocuk haklarının yer aldığı broşürler dağıtıldı. Stantta yer alan çocuklar büyüklere verdikleri bu broşürlerdeki maddeleri de okumayı ihmal etmediler. Büyükler ise çocukların haklarının korunmasının son derece önemli olduğunu ifade ettiler.

Çocuk Hakları Bildirgesi 1924’te kabul edildi
Çocuk hakları alanında uluslararası düzeyde atılmış ilk adım, 1924 yılında imzalanan Cenevre Çocuk Hakları Bildirisi. Birinci Dünya Savaşı’nın ardından kurulan Milletler Cemiyeti’nin bir ürünü olan ve toplam beş kısa maddeden oluşan bu bildiride, çocukların bedenen ve ruhen sağlıklı ve güvenli bir ortamda yaşaması, felaket anlarında çocuklara öncelik verilmesi ve çocukların istismara karşı korunması gerektiği dile getiriliyordu. Ancak İkinci Dünya Savaşı’nın başlamasının ardından Milletler Cemiyeti’nin dağılması ile birlikte bildiri de geçerliliğini yitirdi.

Çocuk haklarına ilişkin ikinci uluslararası gelişme, 1959 yılında Çocuk Hakları Bildirgesi’nin Birleşmiş Milletler tarafından ilan edilmesi oldu. İkinci Dünya Savaşı’nın çocukları maruz bıraktığı şiddet ve felaket olayları göz önünde tutularak Bildirgede, çocukların doğum öncesinde ve sonrasında özel korunmaya ve bakıma ihtiyaçları olduğu vurgusu yapıldı. Bu doğrultuda, çocuklara karşı herhangi bir ayrımcılık yapılmaması ve gelişimleri için tüm imkanların sağlanması başta olmak üzere vatandaşlık ve sosyal güvenlik hakları gibi konularda belli ilkeler kabul edildi.

Her iki bildiri de çocuk hakları konusunda önemli adımlar olsa da ikisinin de hukuki bağlayıcılığı ve yaptırım gücü olmadığı için imzacı devletlerin iyi niyet göstergesi olmaktan ileri gidemediği biliniyor. Bu nedenle çocuk haklarına dair gerçekleşen en büyük gelişme, 1989 yılının 20 Kasım’ında BM Genel Kurulu’nda onaylanan Çocuk Hakları Sözleşmesi. Sözleşme ile birlikte daha önce imzalanan ancak bağlayıcılığı olmayan bildirilerin iç hukuk normuna dönüşmesinin yolu açıldı.

 

Kaynak : www.yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle