Çınarcık Ve Armutlu’da Deprem Fırtınası

Çınarcık Ve Armutlu’da Deprem Fırtınası

Yalova’nın Çınarcık İlçesi’ne bağlı Esenköy beldesinde aletsel büyüklüğü Kandili Rasathanesi’ne göre 3.3, AFAD’a göre ise 3.2 olan bir deprem meydana geldi. Çınarcık ve Armutlu aksında bu deprem sonrasında 4 sarsıntı daha yaşandı.

Çınarcık-Armutlu bölgesinde son günlerde gözlenen depremsel hareketlilik devam ediyor. Geçtiğimiz gün merkez üssü Esenköy olan 3.5 büyüklüğündeki depremden sonra 3.3 büyüklüğünde yeni bir sarsıntı daha yaşandı. Bu sarsıntısı Çınarcık-Armutlu aksında meydana gelen 4 deprem daha izledi. Depremler sırasıyla 1.8 Şenköy (Çınarcık), 1.8 Şenköy (Çınarcık), 1.6 Şenköy (Çınarcık) ve 1.4 Selimiye (Armutlu) olarak kayıtlara geçti.

Uzmanlar da bu bölgeyi işaret etmişti
Yaşanan deprem fırtınası bölgede yaşayan vatandaşların korkmasına ve tedirginlik duymasına neden oldu. 17 Ağustos Marmara Depremi sonrasında Yalova’da ki fay hatları üzerinde incelemede bulunan Prof. Dr. Aykut Barka da bu aksta bir deprem olabileceği öngörüsünde bulunuyordu. Bu tahminler ışığında Prof. Dr. Şener Üşümezsoy da kısa bir süre önce yaptığı açıklamada yine buradan bahsetmiş ve, “99'da Körfezde kırılan fayın en Batı ucu Yalova'yı biraz geçmektedir ve ondan sonra ise 99 depreminde 3. günde olan artçılar Esenköy'de bir odakta oğul yapmıştır. Bu da bu fayın bu depremden stres yüklenen fay olduğunu gösteriyor. Yani Yalova Çınarcık Esenköy ve Armutlu Hattına doğru giden bir fay söz konusudur. Mudanya açıklarına olan deprem fayın Çınarcık'tan Armutlu yarımadasındaki kenarı takip ederek İmralı'ya doğru giden bir kolla, ikinci bir kol ise Mudanya açıklarından Bandırma'ya doğru giden bir fay söz konusudur. Bunlar 17 Ağustos sonrası batıya doğru Kuzey Anadolu fayının Marmara'daki devamıdır” demişti.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle