Çiftlikköylüler Göz Sağlığı Semineriyle Bilgilendi

Çiftlikköylüler Göz Sağlığı Semineriyle Bilgilendi

Çiftlikköy Belediyesi tarafından halkın bilgilendirilmesine yönelik olarak gerçekleştirilen sağlık seminerlerinin birisi daha vatandaşların yoğun ilgisi ile gerçekleştirildi. Seminerde göz sağlığı hakkında detaylı bilgiler verildi.

Çiftlikköy Belediyesi’nin sağlık seminerlerinde bu kez göz sağlığı konusu ele alındı. “Göz Sağlığı Ve Hastalıkları Hakkında Merak Ettikleriniz” konulu semineri Özel Aktif Hastanesi’nden Göz Hastalıkları Uzmanı Operatör Doktor Ali Sarpkaya verdi. Çiftlikköy Belediyesi Kültür Merkezi seminer salonunda gerçekleşen etkinliği çok sayıda Çiftlikköylü ilgiyle izledi. Seminer sonunda Çiftlikköy Belediye Başkan Yardımcısı Yavuz Akgün tarafından Dr. Sarpkaya’ya çiçek takdim edildi. Dr. Sarpkaya, göz sağlığı ve hastalıkları hakkında yaptığı ayrıntılı sunumda gözün yapısı ve göz sağlığını bozan etkenlerin yanı sıra, çeşitli göz hastalıklarının tedavisine de değindi. Göz tansiyonu, şaşılık, lazerle tedavi yöntemleri, göz tembelliği gibi konulara değinen Dr. Sarpkaya, göz hastalıklarında da erken teşhisin önemini anlattı.

Çocuk göz muayenesi sıfır üç ay arası mutlaka bir kere yapmak lazım. Bu dönemde çocukta doğumsal katarakt var mı, göz arkasında tümör var mı, doğuştan şaşılık, göz tansiyonu eğilimi var mı bunların tespitini yapıyoruz. Çünkü erken teşhis edebilirsek tedavi edebiliyoruz. Dolayısıyla muhakkak 0-3 ay arasında mutlaka ya aile hekimi ya da göz hekimi tarafından görülmesi lazım. Ayrıca 12 ay civarında göz numarasını ölçebiliyoruz. Okul öncesinde de görmek gerekiyor. Çok küçük kırma kusurlarını okul öncesinde halletmek lazım, yoksa dikkat eksikliği, hiperaktivite zannediliyor ama basit bir astigmat olabiliyor. Ama maalesef benim erken gözlük verdiğim çocuklar 10 yaşlarına tekabül ediyor” diye konuştu. Seminer, Dr. Sarpkaya’nın izleyicilerin sorularını da cevaplamasının ardından son buldu.

 

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle