CHP’li Vekillerden, Yalova Çıkarması

CHP’li Vekillerden, Yalova Çıkarması

2 gün boyunca Yalova’da il merkezi, ilçe ve beldelerde vatandaşların ve esnafın sorunlarını dinleyecek olan 25 CHP’li vekil program öncesi düzenlenen basın açıklamasında Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’a destek verdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, “Göreceksiniz Yalova’da belediyeyi yeniden alacağız, seçilmiş belediye başkanı Vefa Salman’da bu davada aklanacak” dedi.

CHP genel merkezi tarafından görevlendirilen 25 milletvekili CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek başkanlığında Yalova’ya geldi. CHP Yalova İl binasında toplan vekiller ardından 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’na giderek Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

Buradaki törenin ardından yeniden parti önüne gelen milletvekilleri basın mensupları ile buluştu. Basın açıklamasının ilk konuşmasını CHP Yalova İl Başkanı Mehmet Gürel yaptı. Gürel Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’ın görevden alınmasından, Karma OSB’ye kadar il gündeminde yer alan birçok konuya değindi. Gürel ilk olarak Alevi vatandaşların evlerinin işaretlenmesine vurgu yaparak, “İlimizde alevi vatandaşlarımızın evleri işaretlendi. Bu olaydan sonra Yalova Valisi Muammer Erol da Yalova Emniyet Müdürü Hakan Fındık da olayı çözeceklerini ifade etti. Ben de onlara genel merkezimiz dahil il teşkilatımızla birlikte bu olayın takipçisi olacağımızı söyledim. Bu olayın mutlaka çözülmesi gerektiğini ifade ettim. Çözeceğiz dediler ama halen hiçbir şey yok. Diğer illerde yaşanan Alevi vatandaşlara yönelik saldırılarda da failler bir türlü bulunamadı. Peki ne zaman bunu çözeceksiniz” dedi.

“Karma OSB’yi neden bitirdik diyemiyorsunuz”
Yalova’nın en sıcak gündem maddelerinin başını çeken Karma OSB kurulması konusuna da vurgu yapan Gürel, “Tüm Yalova Karma OSB’ye karşı. AK Partili yöneticiler de çıkıp Karma OSB’ye karşı olduklarını ifade ediyorlar ama kimse çıkıp bir şey yapmıyor. Kimse çıkıp da yaptırmayacağız. Bu işi bitirdik demiyor. Muallakta bırakıyorlar. Karma OSB’deki fabrikalardan birisinin sahibi Cumhurbaşkanının tanıdığı diye bir şey yapamıyorlar” diye konuştu.

“Davayı neden bu kadar uzatıyorsunuz”
Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’ın görevinden alınmasına kadar uzanan belediyedeki dolandırıcılık olayına da değinen CHP Yalova İl Başkanı Mehmet Gürel, “ Yalova’da seçilmiş belediye başkanı Vefa Salman’dır. Başkanımız belediyede bir yolsuzluk tespit ediyor. Belediye başkanı, başkan yardımcısı ve müdürler konuyu şikayet ediyorlar.  Konuyla ilgili dava açılıyor bizimkiler içeriye alınıyor. Gerçi önce 50 kişiydi şimdi birkaç kişiye düştü ama milletin çoluğu çocuğu var. Bu dava 1 yıldır sürüyor. Neden bu davayı sonuçlandırmıyorsun. Suçlu varsa, suç varsa cezasını çeker. Yoksa da ki biz yok olduğuna inanıyoruz. Bu sefer de belediye başkanını görevine geri döndürürsün. Yani aklımıza şu geliyor. Halen bir şeyler bulamadınız da mı bu davayı halen uzatmaya devam ediyorsunuz” şeklinde konuştu.

“Yalova Belediyesi’ni yeniden alacağız”
CHP Yalova İl Başkanı Mehmet Gürel’in ardından söz alan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek de Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’a destek verdi.  Erkek Yalova Belediyesi’ni yeniden alacaklarını ifade ederek, “Yalova’nın seçilmiş belediye başkanı olan Vefa Salman’ın mazbatasını alır almaz ilk yaptığı iş mali müşavirler odasından ve Yalova Valiliğinden denetmen istedi. Sonrasında seçim iptal oldu. 1 Haziran’da seçimi yeniden kazandı ve mazbatasını alır almaz denetlenme talebinde bir kez daha bulundu. Bunu tam 4 yazı ile defaten istedi. Bunu yapan iradeyi koyan bir belediye başkanı bugün belediyedeki görevi ihmal suçlaması ile karşı karşıya kalamaz. 2020 yılının başında usulsüzlüğü ilk tespit eden de yine Yalova Belediye Başkanımız Vefa Salman’dır. Peki, sonuç ne sadece CHP’li olduğu için görevden alınıyor. Eğer Yalova Belediyesi CHP’de değil de AK Parti’de olsaydı ne bu usulsüzlük ortaya çıkardı çıksa bile birkaç kişi ile sınırlı kalır kapanır giderdi. Sırf CHP’li Belediye Başkanı var diye davayı büyüttükçe büyüttüler. Ayrıca Yalova Belediye Meclisi’nde de AK Parti çoğunlukta. Mecliste de CHP çoğunlukta olsaydı yine görevden alınmazdı Vefa Salman. Onun için diyoruz ki hangi baskıyı kurarsanız kurun, hangi haksız hukuksuz davaları açarsanız açın en sade üyemizden genel başkanımıza kadar bir santim dahi geri adım atmayacaksınız. Haksız hukuksuz davalarla belediye başkanlığını aldınız. Ama biz tekrar Yalova’yı da kazanacağız. Yalova’nın seçilmiş belediye başkanı da bu haksız dava da berat edecek” diye konuştu.

7-8 Nisan tarihleri arasında ili karış karış dolaşacak olan CHP’li 25 vekil esnaf ve vatandaş ziyaretlerine Yalova merkezinden başladılar. Ardından ilçe ve beldelere dağılan vekiller 2 gün boyunca vatandaşları ve esnafları dinleyecek ve oluşturulacak raporu da CHP Genel Merkezi’ne sunacaklar.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle