“CHP Yalova’ya 5 Yıl Kaybettirdi”

“CHP Yalova’ya 5 Yıl Kaybettirdi”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Yalova’da bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.

AK parti İl Binasında da basınla buluşan Bakan Varank Yalova Belediyesi ve CHP’yi eleştirerek, “CHP belediyeciliği Yalova’ya 5 yıl kaybettirmiştir” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Yalova’ya geldi. İlk olarak Yalova Valiliği’ni ziyaret eden Bakan Varank Yalova Valisi Muammer Erol, AK Parti Yalova Milletvekilleri Ahmet Büyükgümüş, Meliha Akyol ve AK Parti İl Başkanı Muğlim Bağatar tarafından karşılandı. Kendine çiçek sunan çocuğa ülkemizde üretilen İHA’nın bir modelini hediye etti. Ardından Yalova Valiliği hatıra defterini imzalayan Bakan Varank Vali Muammer Erol’dan il hakkında bilgiler aldı. Ardından AK Parti İl Binası’na geçen Bakan Varank burada önemli açıklamalarda bulundu. CHP belediyeciliğini eleştiri yağmuruna tutan bakan Varank, “Yalova’da olmaktan çok mutluyum. Yalova’ya gelmeyi uzunca bir süreden beri planlıyorduk. Kısmet bugüneymiş. Biz Yalova’yı önemsiyoruz. Çünkü bu kentin potansiyelini biliyoruz. Ama bu kentin potansiyelini harekete geçirmekten uzakta 5 yılının nasıl heba edildiğini de görüyoruz. Bugün hizmete susamış bir Yalova var. 31 Mart’ı iple çeken hizmet ile buluşmak için gün sayan bir Yalova var. CHP belediyeciliğinin ne olduğunu görmek isteyen gelsin bir Yalova’yı ziyaret etsin. Maalesef bugün borç batağı içerisinde yüzen, icralarla boğuşan bir yıllık bütçesinin tamamını borçlara yatırsa dahi ödeyemeyecek bir Yalova Belediyesi mevcut. Cumhurbaşkanımız defalarca, ‘CHP demek çöp, çukur, susuzluk demektir’ dedi. İşte Yalova icralık araçları yüzünden sokaklarında çöp birikintileri olan bir şehir. Diğer yandan içme suyu altyapısı bakımından oldukça eski bir altyapı mevcut. Kayıp kaçak oranı da bir hayli yüksek. Güzelim sularımızın neredeyse yarısı evlere ulaşmadan akıp gidiyor. Asbestli borular hastalık saçıyor. Bütün bu sorunları bilen ama Yalova’ya bir çivi dahi çakmayan bir belediye Yalova’yı yönetiyor. CHP belediyeciliği dediğimiz de işte budur. CHP belediyeciliği Yalova’ya 5 yıl kaybettirmiştir. Zaman Yalova’da CHP’ye veda etme zamanıdır. 31 Mart Yalova’nın CHP’den kurtulup tekrar hizmetlerle buluşacağı bir dönem olacak” dedi.

“6 OSB’yi hayata geçirdik”
Yalova’ya yapılan yatırımlara da değinen Bakan Varank, “Yalova’da 17 senede 13 milyar liralık özel sektör yatırımını ilimizde teşvik ettik. Bu sayede 31 bin vatandaşımızı yeni iş imkanlarına kavuşturduk. 2002 öncesi dönemde Yalova’da hiç OSB yoktu. Biz 16 senede Yalova’da 6 OSB kurduk. Buralarda 4 binin üzerinde vatandaş istihdam ediliyor. Buralar tam olarak faaliyete geçerse 24 bin vatandaşımıza yeni iş imkanları oluşmuş olacak. Buradan bir müjde de varmak istiyorum. Avrasya Giyim İhtisas ve İMES Makine İhtisas OSB’lerinin de bakanlıktaki tüm işlemlerini hızlandırıyoruz. Amacımız buraların hızlıca yatırımcılarla buluşması” diye konuştu.

“Teröristlerin gezdiği yerlerde artık rafting yapıyoruz”
  Buradaki programın ardından AK Parti Yalova İl Başkanlığı binasına giden Varank basın mensuplarının karşısına geçti. Burada açıklamalarda bulunan Varank, Tunceli ziyaretine vurgu yaptı. Bakan Varank, “Tunceli ilimizi ziyaret ettim. Hamdolsun terörden arınmış bir bölge oluşmuş. Tunceli’de eskiden terörün kol gezdiği yerlerde sayın valimizle birlikte rafting yaptık, teröristlerin cirit attığı yerlerde 1950 rakımlı Çeltik Tepe’de askerlerimizle birlikte dağlara karşı çayımızı içtik. Huzur gelince de hizmetlerin katlandığı bir dönem yaşandı. Bugün hizmetlerin tadını almış bir bölge var. Tüm isteğimiz bu tablonun aynen devam etmesi” dedi.

“Üye ülke statüsüne geçmek istiyoruz”
Türkiye’nin Antartika’da kurmak istediği Bilim Üssü konusuna da değinen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank bu konudaki tüm şartları yerine getirdiklerini vurguladı. Kısa süre içerisinde Antartika Anlaşmalar Sisteminde üye ülke statüsüne geçmek istediklerini belirten Varank, “Antartika Bilim Üssü Projemiz oldukça vizyoner bir proje bunun ortaya çıkması da tabi ki sayın Cumhurbaşkanımızın ne kadar vizyoner bir liderlik yürüttüğünün de en güzel göstergelerinden bir tanesi.  Bu konu Cumhurbaşkanımızın Şili Ziyareti esnasında gündeme gelmişti. Orada Antartika anlaşmalar Sistemi dahilinde mevcudiyet yürüten ülkeler var. Bu ülkeler orada bilimsel çalışmalar ve faaliyetler yürütüyorlar. Biz bu çalışmalar sisteminde gözlemci ülke statüsündeydik. Ama bizim orada verimli bir şekilde Dünya’nın geleceğini araştırabileceğimiz bilimsel araştırmalar yapabilmemiz için üye ülke statüsünde olmamız gerekiyordu. Bunun da bir takım şartları var. Oraya bilimsel seferler düzenlemeniz gerekiyor. Geçici bir üs kurmanız gerekiyor. Orada Çevresel Etki Raporu’nuzu hazırlamanız lazım. Bilimsel faaliyetler vizyonunuzu ortaya koymanız lazım. Biz bunları bugün itibarı ile yerine getirmiş olduk. Geçici bilim üssümüzü de kurduk. Orada bayrağımızı dalgalandırdık. İnşallah bundan sonraki süreçte Antartika Anlaşmalar Sisteminde gerekli faaliyetleri yürütüp üye ülke statüsüne geçerek orada kalıcı bir üs kurmak istiyoruz. Bizim oradaki mevcudiyetimiz diğer 56 ülke ile birlikte devam etsin. Biz de burada geleceğimize etki edecek bilimsel faaliyetler yapalım istiyoruz” diye konuştu.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle