CHP Kanadından Tepki

CHP Kanadından Tepki

Yalova Belediye Meclisi’nde yapılan başkanlık seçiminin ardından belediye yönetiminin AK Parti’ye geçmesine CHP kanadından tepki geldi.

Yalova’da basın açıklaması yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “Sayın başkan koltuğuna oturana kadar mücadelemiz devam edecektir” dedi. Görevinden uzaklaştırılan Vefa Salman ise, “Haklılığımız ortaya çıkacak” diye konuştu

CHP İl Binasında yapılan toplantı ile Yalova Belediyesi yönetiminin AK Parti’ye geçmesine tepki geldi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, İl Başkanı Mehmet Gürel ve görevden uzaklaştırılan Belediye Başkanı Vefa Salman ortak bir basın açıklaması yaptı.

“Haklılığımız ortaya çıkacak”

Burada konuşan Vefa Salman, “Geçmişe dair şimdi bir şey söylemek doğru değil. Geride kaldı. Düşünürün dediği gibi; Dün dünde kaldı cancağızım, bugün yeni bir şey söylemek lazım diyor. Önümüze bakacağız. Bizim giydiğimiz ateşten gömlek siyasetten bir gömlek. Onun içerisinde her şey var. Gelinen nokta itibariyle belediye başkan vekilliği seçimi yapıldı. Ben Yalova’ya hayırlı olsun diyorum. Ama adaletin mutlaka tecelli edeceğine inancım tam. Kamunun, Yalova halkının vicdanında ne konumda olduğumu sokakta gezerken görüyorum. Bu bir süreç. Ne kadar süreceğini şu anda kestirmek güç ama gerçeklerin ve doğruların bir gün mutlaka ortaya çıkmak gibi güzel bir huyu vardır. Haklılığımız nasıl ki geçmişte seçim tekrarlanarak ortaya çıktıysa bugün de aynı şeyi söylüyorum. Allah’ın adaleti tecelli edecektir. Yalova Belediyesi emaneti halkın oylarıyla seçilen belediye başkanına yeniden iade edilecektir. Benim burada üzüldüğüm halkın iradesinin yok sayılmasıdır, halkın iradesine pranga vurulmasıdır, ona ipotek koyulmasıdır. Yalovalılar müsterih olsunlar. Her zaman halkın parasını emanet kabul ettik, emanete ihanet etmedik. Ama yargı süreciyle ilgili de bir şey söylemek istemiyorum. Mutlaka er ya da geç sonuçlanacak. O zaman haklılığımız ortaya çıkacak” dedi.

“Yapılan hamlenin siyasi olduğu açıktır”

CHP İl Başkanı Mehmet Gürel ise görevden uzaklaştırmanın ve yapılan başkan vekilliği seçiminin siyasi olduğunu belirtti. Gürel, “Belediye içerisinde herhangi bir usulsüz veya yanlış harekette bulunan bir kişinin, belediyenin yetkili organlarınca tespit edilip ilgili yerlere şikâyetten sonra başlayan süreçle beraber konu mecrasından çıkarılıp, belediyenin şimdi ve çok daha önceki yıllara dair genişletilmiş ve detaylı bir soruşturmasına dönen süreci hep beraber görüyoruz. Benim gözümde konu; şu anda adli makamlar tarafından bakılan ilk kısım önemliyken daha sonra iyice siyasallaşmış ve Cumhuriyet Halk Partisi’ne mal edilmeye çalışılan yanlış bir şey varmışçasına bir eylem sürdürme haline gelmiştir. Yapılan hamlenin siyasi olduğu çok açıktır, nettir. İşin adli soruşturma kısımlarını bilmiyorum ama siyasal kısımlarını hep beraber görüyoruz. Siyasal olarak Yalova halkının iradesine saygısızlıktır. Biz mecliste bir üyemizin tutukluluğu ve bir görevden uzaklaştırmadan dolayı, aynı zamanda orada fiziki şartlar ve seçime gölge düşürecek bir usul söz konusuydu. Vurgulamamıza rağmen gereken düzenlemeleri yapmadılar. Bu da işin siyasal boyutunu gösteriyor. Umut ediyorum ki bundan sonraki süreç, haksızlıkların, mağduriyetlerin giderildiği bir süreç olur. Biz CHP olarak gerekeni yaptık. Tüm meclis üyelerimiz tavırlarını gösterdiler. Bundan sonra mevcut iktidar tarafından mecburen muhalefete düşürülmüş meclis üyelerimizle grup olarak orada mecburen muhalefetimizi yapacağız” diye konuştu.

“Yalovalılara yapılmış haksızlıktır”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun ise yaptığı açıklamada belediye başkanlarının bir saray darbesiyle görevinden alındığını söyledi. Görevden almanın Yalovalılara yapılmış büyük bir haksızlık olduğunu söyleyen Torun, “Bugün hukuki değil tamamen siyasi bir süreçle karşı karşıyayız. Bir belediye görevlisinin şahsi işlediği suçu maalesef belediye başkanımıza kadar, önce başkan yardımcımıza sonra da başkanımıza kadar getirmişlerdir. Tüm kamuoyunun bildiği gibi önce bir kişinin zimmeti söz konusuydu, oradan bir şey çıkartamayınca şimdi müfettişler hiçbir belgesi olmayan bir suçlamayla başkanımızı karşı karşıya bırakmışlardır. Maalesef hukuk katledilmiştir. Tek adam yönetiminin ortaya koyduğu ‘eğer halk iradesi benim dediğimi yapmıyorsa benim iradem geçerlidir’ anlayışı Yalova’da gerçekleşmiştir. Vatandaşların helal oylarıyla sorumluluk alan başkanımız maalesef bir saray darbesiyle görevinden uzaklaştırılmış ve yerine başka bir meclis üyesi vekâlet etmiştir. Bu Yalovalılara yapılmış haksızlıktır. Yalovalıların iradesine vurulmuş bir zincirdir. Biz bu zincirleri kırarız. Biz bu ülkeye özgürlüğü, adaleti, demokrasiyi getirene kadar mücadelemizi devam ettireceğiz. Sayın başkan görev süresi içerisinde Yalova’yı daha güzel bir kent yapabilmek için çaba sarf etmiştir. Başarısı Türkiye genelinde görülmüş ve bizler tarafından da izlenmiştir. Onun bu başarısı ve geldiği nokta birilerini huzursuz etmiş olsa ki ‘buradan ne çıkartırım nasıl zarar veririm’ anlayışıyla hareket ederek bir kişinin işlediği şahsi suçtan belediye başkanına kadar bu suçu getirebilmenin çabası içerisinde olmuştur. Biz inanıyoruz yargı bunu düzeltecek. Biz inanıyoruz adalet yerini bulacak. Hem Allah indinde hem yargı indinde mutlaka ve mutlaka sayın belediye başkanımızın suçsuz olduğu ve bu olayda en ufak eksiğinin olmadığı ortaya çıkacak ve görevine iade edilecektir. Yalovalılar rahat olsun, başkanımız dimdik ayaktadır. Tekrar adalet tecelli edecektir ve görevine gelecektir. Sayın başkan koltuğuna oturana kadar mücadelemiz devam edecektir” dedi.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle