CHP Kadın Kolları’ndan Bakan Göktaş’a Tepki

31 Temmuz 2023 10:53
CHP Kadın Kolları’ndan Bakan Göktaş’a Tepki

CHP Yalova Kadın Kolları Başkanı Meryem Ataç, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş’ın 6284 sayılı Kanun ve nafaka konusunda yaptığı açıklamalara tepki gösterdi.

Ataç, “Bakan Göktaş, kadınların kazanılmış haklarına göz diken açıklamalarıyla gündeme oturdu. Bizler, 81 il, 973 ilçe başkanımızla eş zamanlı basın açıklaması yaparak bu zihniyete karşı duruyoruz” dedi.

CHP Yalova Kadın Kolları Başkanı Meryem Ataç, parti binasında düzenlediği basın toplantısında, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş’ın 6284 sayılı Kanun ve nafaka konusunda yaptığı açıklamalara tepki gösterdi. Ataç, Bakan Göktaş’ın kadın düşmanı bir zihniyetin temsili niteliğindeki açıklamalarının kabul edilemez olduğunu söyledi.

Ataç, Bakan Göktaş’ın 6284 sayılı Kanun’u kadınların da istemediği gibi gerçek dışı bir söylemde bulunduğunu belirterek, “6284 sayılı Kanun, şiddete uğrayan ya da uğrama tehlikesi bulunan kadınların, çocukların, aile bireylerinin ve tek taraflı ısrarlı takip mağduru olan kişilerin korunması ve bu kişilere yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla alınacak tedbirleri düzenliyor. Bu kanun kırmızı çizgimizdir. Asla dokundurmayacağız” dedi.

Ataç, ayrıca Bakan Göktaş’ın nafaka konusunda da kadınların yoksulluğuna göz diktiğini ifade ederek, “Nafaka, boşanma yüzünden yoksulluğa düşecek tarafa, geçimi için diğer taraftan mali gücü oranında bağlanan bir haktır. Bu hak süresiz değildir. Alacaklının yeniden evlenmesi ya da taraflardan birinin ölümü halinde ortadan kalkar. Ayrıca mali durumların değişmesi halinde nafaka miktarının azalmasına karar verilebilir. Nafaka mağduru kadınların sorunlarını çözmek yerine nafakayı kaldırarak kadınları daha fazla yoksullaştırmak istiyorlar” diye konuştu.
Ataç, CHP olarak kadınların kazanılmış haklarına sahip çıkacaklarını ve örgütlü mücadelelerinin karşısında AKP Hükümeti’nin duramayacağını vurguladı.

Kaynak : www.yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle