Çevre Düzeni Planı Askıdan Kalkıyor

Çevre Düzeni Planı Askıdan Kalkıyor

Yalova’nın bir çok sektörde önünü açacak ve alt ölçekli planların yapılmasına da imkan tanıyacak olan ve bakanlıkça onaylanan 1/50 binlik Yalova Çevre Düzeni Planı 14 Temmuz 2018 Cumartesi günü askıdan kalkıyor.   

Yalova’nın bir süreden beri beklediği 1/50 binlik Çevre Düzeni Planı’nın Çevre ve Şehircilik Bakanı tarafından imzalanarak yürürlüğe girmişti. Yalova’daki bir çok kurum çevre düzeni planın yürürlüğe girmesini dört gözle bekliyordu. Onaylanan planın bir süre önce Yalova Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde askıya çıkartıldı. Plana itirazların yapılması için tanınan 1 aylık süre ise 14 Temmuz 2018 Cumartesi günü sona erecek. Ardından itirazlar bakanlığa bildirilecek. Yapılan incelemeler sonrasında itirazlar yerinde bulunursa planda gereken düzeltmeler yapılacak ve plan yürürlüğe girecek.

Uzun süreli çalışma

Yalova’da kenttin geleceğinin planlandığı 1/50 binlik Çevre Düzeni Planı’nı için uzun süredir çalışma gerçekleştiriliyordu. Yalova’nın 1/50 Binlik Çevre Düzeni Planı üzerinde çalışmaları İmpo İmar A.Ş. yürütüyordu. Firma kent genelinde gelen talepleri değerlendirerek planı hazırladı.

Yalova’nın geleceği bu planda yatıyor

Hazırlanan planla Yalova’nın geleceğini belirledi. Planla kentteki hangi bölgelerde hangi yatırımların yapılabileceği, kenttin gelecekteki nüfusunun ne olacağı belirlendi. Planla ilgili detaylara henüz ulaşılmazken son olarak yapılan bilgilendirme toplantısında kenttin 2035 nüfus 630 bin olarak planlanmıştı. Daha sonra belediyelerden gelen talepler sonrasında planlanan nüfusun 700 binleri aşacağı öğrenilmişti. Planla ilgili detayların önümüzdeki günlerde netleşmesi bekleniyor.

Çevre yolu planı bekliyordu

Yalova’daki bir çok yatırım bu planı bekliyordu. Bunlardan en önemlerinden birisi de Yalova Güney Çevre Yolu Projesi’ydi. Plan yürürlüğe girmesinden sonra projenin hızla başlanması bekleniyor. Bu projeyle Şehit Ömer Faydalı Caddesi’nin trafik yükünü büyük ölçüde azalacak ve kent trafiği olumlu yönde etkilenecek. Planla birlikte çevre yolunun geçtiği bölgede imara açılmış olacak.

Öte yandan belediyelerin imar daireleri de planla birlikte büyük rahatlama yaşayacak. Uzun süredir kentte yatırım yapmak isteyen yatırımcılar da bu planı bekliyordu.

 

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle