Çanakkale Zaferini Ve Şehitleri Andık

20 Mart 2023 08:43
Çanakkale Zaferini Ve Şehitleri Andık

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 108. yıl dönümü düzenlenen törenlerle kutlandı.

15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleşen törende Atatürk Anıtı'na çelenk bırakıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Yalova Şube Başkanı Özcan İla yaptı.

İla konuşmasında vatan için canlarını seve seve veren tüm Şehitleri rahmet ve minnetle anarak, “Bugün 108. Yıl önce kazanılan zaferle başlayıp Cumhuriyetle taçlandırılan eşsiz mücadelelerle Yüce Türk ulusunun bağımsızlığını ve Türkiye Cumhuriyetinin bölünmez bütünlüğünü koruma uğruna şehit olan vatan evlatlarının günüdür. İstiklal Savaşı’ndan bugüne kadar yurdumuzun bağımsızlığı, laik ve demokratik Cumhuriyetimizin korunması, ulusumuzun özgürlüğü ve ulusal çıkarlarımızın korunması uğruna yurdumuzun ve dünyanın 4 bir köşesinde şehitliklerde görevini yapmış olmanın huzuru ile yatan kahraman askerlerimizi, polisimizi ve savunmasız bir şekilde vatan hainlerini durdurmak için hayatını feda eden 15 Temmuz Demokrasi şehitlerimizi minnet ve şükran duygularımızla anıyoruz” dedi.

Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Yalova Şube Başkanı Özcan İla’nın ardından söz alan, Karamürselbey Deniz Eğitim Merkezi Komutanlığından Öğretmen Üsteğmen Abdül Göğebakan ise Çanakkale zaferinin bölgesel görünse de sonuçları itibarı ile evrensel bir zafer olduğunu dile getirdi. Türk ulusunun bağımsızlığı söz konusu olduğunda neleri başarabileceğini Çanakkale’de bir kez daha ortaya koyduğunu ifade eden Göğebakan, “Çanakkale Zaferi hiç kuşkusuz sonuçları itibarı ile tarihin akışını, her şeyden önemlisi de Türk ulusunun kaderini değiştiren çok önemli bir başarıdır. Çanakkale Zaferi vatanın bütünlüğü ve ulusun bağımsızlığı söz konusu olduğunda Türk milletinin neleri başarabileceğinin en güzel kanıtıdır. Biz Çanakkale de sadece düşmanı ve makus talihimizi değil, ön yargıları da yendik. Çanakkale Zaferi ismi açısından her ne kadar bölgesel gibi görünse de sonuçları evrensel nitelikte olmuş, Türklerin azim ve kararlılığını bir kez daha gözler önüne sermiştir” şeklinde konuştu.

15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’ndaki törene Yalova Valisi Muammer Erol, Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk, Garnizon Komutanı Dnz. Alb. Cenk Topuz, Yalova Cumhuriyet Başsavcısı Duygu Bayar Öksüz, Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bahçekapılı, AK Parti Yalova Milletvekilleri Ahmet Büyükgümüş ve Meliha Akyol, Siyasi partilerin il başkanları, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldılar.

15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşen programın ardından Yalova Asker ve Polis şehitliklerini ziyaret eden protokol mensupları şehit mezarlarına çiçek sundular. Ziyarette şehitler anısına saygı atışı da gerçekleştirildi.

Duygu dolu program
18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 108. yıl dönümü anma etkinlikleri RDKM’de Şehit Osman Altınkuyu Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen programla devam etti. Yalova Valisi Muammer Erol, Yalova Belediye Başkan Yardımcısı Volkan Dadaloğlu, Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bahçekapılı ile il protokolünün katıldığı program saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajı okundu. 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 108. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrenciler de ödül aldı. Öğrencilere ödüllerini Yalova Valisi Muammer Erol, Yalova Belediye Başkan Yardımcısı Volkan Dadaloğlu ile Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bahçekapılı takdim etti. Program öğrenciler tarafından hazırlanan Oratoryo ile sona erdi.

 

Kaynak : www.yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle