“Bu Proje İhtiyaç Mıdır?”

04 Temmuz 2022 10:26
“Bu Proje İhtiyaç Mıdır?”

İYİ Parti Yalova İl Başkanı Ersin Akyüz, İDO iskelesinin karşı tarafında yapılacağı duyurulan Cami ile ilgili olarak eleştirilerini dile getirdi.

Akyüz Yalova’da mevcut camiler bile dolmazken yeni bir camiye neden ihtiyaç duyulduğunu ifade etti. Akyüz hem yeri itibarı ile hem de şu an için bir ihtiyaç olmaması gerekçesi ile projenin durdurulmasını istedi.

İDO iskelesinin karşı tarafındaki Araştırma arazisine yapılacak olan camiye yönelik İYİ Parti kanadından bir açıklama geldi. Bu caminin öncelikli bir proje olmadığını dile getiren İYİ Parti Yalova İl Başkanı Ersin Akyüz caminin cemaatsiz bir ibadethane olacağına dikkat çekti. Mevcut camilerin talebe yettiğini ifade eden Akyüz konuyla ilgili açıklamasında şu sözlere yer verdi, “Gün ola ki Şehrimizde yapılması planlanan projelerle ilgili kararların değiştiğine şahitlik ediyoruz. Şehri yöneten seçilmiş ve atanmış yöneticiler, şehrimizin ve vatandaşlarımızın talepleri ve ihtiyaçları için değil de, kendi arzu ve isteklerine göre karar veriyorlar. Bunlardan bir tanesi, vali beyin, yapmak için ısrarla istediği, çaba gösterdiği, araştırma arazisindeki Butik Protokol Cami… Bu cami projesi hakkında son zamanlarda kamuoyunda farklı söylentiler dolaşmakta. Daha önce valimizin projesini kamuoyuyla paylaştığı, karar verdiği, cami hakkında son gelişmeleri Valimizden duymak isteriz. Bu proje ne oldu?

Yalova Kamuoyunda Caminin yerinin ve kapasitesinin büyütülmesi konusunda Ankara'nın müdahalesi olduğu ve caminin hem sayı kapasitesinin hem de yapı şeklinin mega bir projeye dönüşeceği hakkında yorumlar ve çalışmalar olduğu söylenmekte ve dillendirilmektedir. Daha önce bu cami için 3 bin 387 m2 alanlı bir parsel tahsis edilmiş ve planlanmışken, şimdi yanındaki 2 bin 700 metrekarelik parselinde tahsis edildiği ve revizyon istendiği söylenmektedir. Vali beyin istediği Butik Protokol Camii mi? Yoksa Ankara'nın istediği Mega Camii olacak bekleyip göreceğiz. Ağzı olan konuşuyor?

Zira bu alanda yapılacak cami ile ilgili olarak daha önce Yalova'mızın önceliği ve ihtiyacı olmadığı hakkında gerekli uyarıları yapmıştık. Bölgenin konumu ve ihtiyaca yönelik olmayan bir hizmet demiştik. Konu hassas, dini ibadet yeri olması nedeniyle belli bir kesim tarafından manipüle edilmiş ve istismar edilmişti. Haksız suçlamalar ve yakıştırmalar yapılmış ve halen yapılmaktadır. Şimdi ihtiyaç fazlası bir proje olan bu camimiz, cemaatsiz bir camiye dönüşecektir. Camiler ibadet içindir, Görsel bir medya malzemesi, magazin ve resim platformuna dönüşmesine fırsat verilmemelidir. Bu alana böyle bir ibadet yeri dahi olsa yapmak hem ilme hem de dine göre uygun değildir. İslam’a göre ihtiyaç fazlası gereksiz olan her şey israftır. İsraf ise İslam dininde haramdır. Bu alan bilme uygun değildir. Zira bu alan her ne kadar üzerinde lojmanlar olsa da Tarım arazisi, denize olan kıyı şeridi nedeniyle yapılaşmaya uygun değildir. Kanunlar gereği burada yapılacak olan cami kıyı koruma kanununa aykırıdır. Deprem bölgesi olması nedeniyle büyük risk teşkil etmektedir. Makam sahipleri , kendi elleriyle Devletin kanunlarını hukuksuz yere uygulamaya kalkmaktadırlar. Bu konuyla ilgili olarak Camiyi büyütmek adına, Belediye Meclisinde görüşülmek üzere İmar değişikliği teklifi verileceği gündemdedir. Mecliste Çoğunluğu elinde bulunduran Cumhur İttifakının Ak Partili ve MHP 'li Belediye Meclis üyelerine ve Başkan Vekili Mustafa Tutuk'a çağrımızdır ibadet yeri dahi olsa bu yanlışı Yalova'ya yapmayın. Büyük bir hatadan dönün. Ben yaptım oldu demekle birilerinin arzu ve istekleri için güzelim şehrimize yazık etmeyin. Bir tarafta cemaatsiz camiler varken diğer tarafta ihtiyaç fazlası yeni bir cami yapmak ne kadar akla ve mantığa uygundur kamuoyunun ve vatandaşlarımızın sağduyusuna soruyoruz. Hem şehrin trafik yoğunluğu ve nüfus hareketliliğinin ve yapı yoğunluğunun var olan bir bölge için valilik binasını bile farklı bir bölgeye taşımaya çalışan sayın valimiz ve şehri yönetenler tam tersi tezat bir hizmete kapı aralamaktadırlar.  Daha İyi bir Yalova için planlama ve hazırlık yapılmalı, Kentsel Dönüşümüm merkezi olması gereken Süleymanbey mahallesinde daha akıllı ve kalıcı hizmetler yapılmalıdır. Bu işe ayıracağınız bütçeyi, başlangıç olarak kentsel dönüşümde değerlendirin. Daha İyi bir Yalova mümkün. Gelin birlikte şehrimize sahip çıkalım ortak akıl ve aklıselimle projeler yaparak hemşehrilerimizin refahını yükseltelim. Biz İyi Parti olarak bu konuda destek olmaya, katkı sunmaya hazırız”

Kaynak : www.yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle