“Böyle Giderse Bütün Esnafı Bitirecekler”

02 Aralık 2022 08:29
“Böyle Giderse Bütün Esnafı Bitirecekler”

Yalova’da her yere şube açan market zincirleri ile ilgili sert açıklamalarda bulunan Esnaf ve Sanatkar Odası Başkanı Necati Erbul, “Mahalle bakkallarını bitirdiler, böyle giderse tüm esnafları bitirecekler” dedi.

Yalova’da neredeyse her yerde açılan market zincirlerinin şubeleri her şeyi satarak birçok iş kolundaki esnafı neredeyse kepenk kapatma noktasına getirdi. Bu anlamda bir açıklama yapan YESO Başkanı Necati Erbul, bu market zincirlerinin şubelerinde her şeyin satılmasının doğru olmadığını ifade etti. Bu durumun esnafın büyük bir kesimini mağdur eder noktaya geldiğine dikkat çeken Erbul, “Herkes her şeyi yatmasın. Market, çadır, matkap, yat satar mı? Neredeyse canlı hayvan satacaklar. Gıda üzerineyse gıda maddesi satsın. İlk açılmaya başladıklarında mahalle bakkallarını bitirdiler, böyle gider ve her şeyi satmaya devam ederlerse tüm esnafı bitirecekler. Yalova’nın nüfusu belli. Ama bu market zincirleri şube sayısını arttırdıkça esnafın ayakta durması da güçleşmeye başlıyor. Nasıl bir ilde eczane belirli aralıklarla açılmak zorunda. Bunlarda da mutlaka bu şart getirilmeli. Ben Yalova’da 50 metre arayla bu marketlerin şubelerine rastlıyorum. Boş buldukları her yere şube açıyorlar. Buna bir sınırlama ve kaide getirilmesi şart” dedi.

“Rafta ayrı, kasada ayrı fiyat”
Market zincirlerinin şubelerinde raf ve kasa fiyatlarında da farklılıklar yaşandığını ifade eden Erbul bu konuda vatandaşları uyararak, “Ben bu marketlerde raftan aldığınız ürünün kasaya geldiğinizde değiştiğini de görüyorum. Bu konu ulusal medyaya da yansıdı. Bu çok ciddi bir suç. En kaba tabirle bunun adı hırsızlıktır. Rafta yazan fiyatla, kasada olan fiyat nasıl uyuşmaz. Böyle bir şeyin olması mümkün müdür. Bu konuda da vatandaşların dikkatli davranmaları konusunda uyarıyorum” diye konuştu. 

Kaynak : www.yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle