Bireysel Spor’a Önem Veriyoruz


Yalova ve bölgesinde bireysel sporu desteklemek amacıyla yapılan yatırımların ayrıntılı envanterİ Yalova Valiliğince çıkartıldı. Bugüne kadar, bireysel spor yapılması amacıyla çeşitli sportif

Yalova ve bölgesinde bireysel sporu desteklemek amacıyla yapılan yatırımların ayrıntılı envanterİ Yalova Valiliğince çıkartıldı. Bugüne kadar, bireysel spor yapılması amacıyla çeşitli sportif malzemelere Yalova İl Özel İdaresince 50 milyar TL tahsis edildiği açıklandı.

Temin edilen malzemelerin Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünce satın alınarak, ilgililere teslim edildiğinin vurgulandığı açıklamada Yalova ve bölgesinde bireysel spora yönelik yapılan yatırımların da kapsamlı olarak açıklandı. Konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapan Yalova Valisi Doç. Dr. Yusuf Erbay “Bölgemizde halkımızın bireysel anlamda spor yapabilmesi için yatırımlarımız devam etmektedir.” dedi. Erbay Yapılan çalışmalar sonrasında spor branşlarındaki son durum ise şöyle açıkladı:

Atletizm
Atletizmi Geliştirme konusunda yapılan çalışmalar kapsamında, İl Seçmeleri yapılarak 35 sporcu seçilmiş, 6 haftalık çalışma ile Çanakkale’de yapılan pilot iller yarışmalarına katılınmıştır. Bu yarışmalarda;

1 adet (yaş grupları) takım 2. liği
2 adet (yaş grupları) takım 3.lüğü
5 adet (yaş grupları) takım 4. lüğü elde edilmiştir.

Bursa’da yapılan final müsabakalarında,
1 adet (yaş grupları) ferdi 12. lik
1 adet (yaş grupları) ferdi 14. lük
1 adet (yaş grupları) ferdi 19. luk elde edilmiştir.

Atıcılık
1 adet trap ve 3 adet skeet atış tüfeği satın alınmış ve hazırlık çalışmaları başlatılmıştır.

Bisiklet
Bisiklet İl Temsilcimiz Ünal TORUN’un gayretleri ile Yalova Belediye Başkanlığı ve Yalovaspor yönetiminin talebiyle bisiklet sporunun Yalova’daki eski başarı grafiğini yakalaması ve daha da üst sıralara çıkabilmesi için bisiklet branşında federe olarak çalışmalar başlatılmıştır.

Bisikletçilerimizden 31 Ocak-6 Şubat tarihlerinde düzenlenen Dağ Bisiklet Milli Takım hazırlık kampına bisiklet sporcumuz Kamil ALEV katılmıştır. Alınan bisiklet malzemeleri İl Temsilciliğimize teslim edilmiş, ayrıca Yalovaspor Kulübü tarafından takibi yapılan 2 adet bisikletçinin İlimize transferi de son aşamaya gelmiştir.
 
Dağcılık
İlimizde büyük bir potansiyel olmasına rağmen malzemesinin temininde güçlük çekilmesi nedeniyle alt yapı çalışmalarında istenen seviyeye gelinememiştir. Kamp ve tırmanma malzemelerinin temini mümkün olduğu taktirde bu doğa sporunun bireysel çabaların ötesinde geniş bir kitleye hitap edebileceği yaptığımız araştırmalardan anlaşılmıştır. Bu spor dalı ile ilgilenenlerin aynı zamanda arama kurtarma ve ilk yardım konularında da yetiştikleri göz önüne alınacak olursa, deprem kuşağında bulunan İlimiz açısından önemi daha iyi anlaşılacaktır.

Dağcılığın aşamalarından biri olan kampçılık çalışmaları için Yalova’mızın coğrafisi son derece müsait olup, İstanbul’a yakınlığımız nedeniyle İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüz ile koordineli bir çalışma hedeflenmektedir.

Dağcılığın geliştirilmesi açısından proje çalışmaları iki ayrı uzmana hazırlattırılmaktadır. Dağcılığın kamp malzemeleri temin edildiği taktirde kardeş branş olan izcilik çalışmalarında da aynı malzemeler kullanılabilmektedir.

Güreş
Sırrı Acar Güreş Eğitim Merkezinde başlatılan çalışmalar çok sayıda sporcuyla devam etmektedir. Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Çocuk Yuvası öğrencilerinin de güreşe yönlendirilmesiyle çalışmalarımız ivme kazanmıştır.

İl Spor Merkezleri kapsamında salonumuzda çalışmalar resmen başlatılmış, Subaşı Kalıcı Konutlarındaki İlköğretim Okulu bünyesinde güreş çalışmaları devam etmektedir.

Sporcularımızın deneyim kazanmaları açısından sömestr tatilinde Termal İlçesi Yeni Yaşam Pansiyonlu İlköğretim okulunda 10 günlük bir kamp çalışması Bursa bölgesi takımıyla birlikte gerçekleştirilmiş, bu kampın giderleri Yalova Belediyesi ve Termal Belediyesi tarafından karşılanmıştır.

Gençler kategorisinde Batı Grubu Şampiyonasında İlimiz iki sporcuyla temsil edilmiş, Yıldızlar kategorisinde Kırklareli ilinde Batı grubu şampiyonasına 5 sporcuyla katılınmıştır. Sporcularımızdan Süleyman ŞENSOY 59 sporcu arasından 7. liği elde etmiştir.

Alınan güreş minderinin tamamı Termal İlçesi Yeni Yaşam Pansiyonlu İlköğretim Okulu Salonunda tahsis edilmiştir. Çalışmalar Mart sonu itibariyle Antrenör Selim ACAR tarafından yürütülecektir. Adı geçen yerde gündüzlü bir Güreş Eğitim Merkezi oluşturulması konusunda çalışmalar sürmektedir.

İl Temsilciliğimizin yıllık faaliyet programında yer alan Güreşi Geliştirme Projesi köy köy, okul okul sporcu seçme faaliyeti Nisan ayının başından sonuna kadar gerçekleştirilecek olup, ay sonunda yapılacak olan İl genel seçmesiyle sonuçlanacak ve dereceye giren sporcular koordinasyon ve çeşitli testlere tabi tutularak çalışmaya dahil edileceklerdir.

Federasyon başkanlığı ile yapılan görüşmeler sonucu İlimizde birkaç Milli Takım kampı yapılması planlanmıştır.

İzcilik
İzci Lideri öncülüğünde 40 kişilik deniz izci grubu ile çalışmalar devam etmekte olup, kamp malzemeleri konusunda Dağcılık branşının da yararlanabileceği ortak materyaller temin edilerek daha verimli çalışmalar yapılması planlanmaktadır.

Karate
Bu branştaki sporcularımızın çalışmalarını birlikte ve takım ruhuyla yapma anlayışının kazandırılması düşüncesiyle bir dizi çalışma yapılmış ve olumlu sonuçlar alınmıştır. İl Spor Merkezindeki salonumuzda çalışmalar resmen başlatılmıştır.
 
Mücadele Sporları
Vuşu branşında taolu dalında bir sporcumuz Avrupa ikincisi olmuş ve aynı sporcumuz 2005 Milli Takımında da yer almaktadır. Çalışmalar devam etmektedir.

Okçuluk
Federasyon Başkanlığı ile yapılan görüşmeler sonucu, Milli Takım antrenörümüz nezaretinde, çoğunluğu, İlimiz beden eğitimi öğretmenlerinin oluşturduğu bir istekli gruba eğitim çalışması başlatılmıştır. Başarılı olacak iki antrenör adayı Ankara’da açılacak olan antrenör yetiştirme kursuna gönderilecektir.

Eğitim alan diğer adaylar hakem olarak yetiştirileceklerdir. Bursa ili milli sporcularımızdan biri İlimize transfer edilerek hem İlimiz adına yarışmalara katılacak, hem de sporcu yetişmesine yardımcı olacaktır.

Satranç
En başarılı olduğumuz spor branşı olma özelliğini korumaktadır. Okullarda artık ders olarak da yerini alan satranç, tüm yaş gruplarında 1200’ün üzerinde lisanslı sporcuyla lokomotif olma özelliğini koruyor. İlimiz Belediye Satranç Takımı Süper Ligde mücadelesine devam ediyor.

Karizma İş Merkezinde açılan YASEM (Yalova Satranç Eğitim Merkezi) tesisleşmenin ve alt yapı çalışmasının ne kadar önemli olduğunun bir göstergesi olmuştur.

Taekwondo
Taekwondo branşında bugün itibariyle 132’si Kulüp sporcusu, 164’ü Ferdi sporcu olmak üzere toplam 296 lisanslı sporcu bulunmaktadır. Bu sayının 130’a yakını faal olarak çalışmalara devam etmektedir.

2004 Aralık ayında Bahçelievler ve Zübeyde Hanım İlköğretim Okullarında başlatılan çalışmalara 150’ye yakın sporcu iştirak etmiş, okul salonlarının zeminlerinin uygun olmaması ve soğuk olması nedeniyle 150 sporcudan 68 sporcu çalışmalara ara vermiştir. Halen çalışmalarını sürdüren sporculara Polisgücüspor ve Safranyolu Doğusspor Kulüpleri adına lisans çıkartılmıştır.

Ayrıca İl Spor Merkezleri bünyesinde yapılan Taekwondo çalışmalarında 90 sporcu ile çalışmalara başlanılmış, okulların açılması ve spor salonumuzun bakıma girmesi ile verilen 25-30 günlük ara nedeniyle bu sayı 45 civarına inmiştir.

Bugün itibariyle 130 yakın faal sporcumuz bulunmakta olup, Nisan ayından başlanarak İl içi faaliyetler tertip edilecektir.

1999 yılında yaşanan depremden sonra 2002 yılına kadar Ulusal hiçbir organizasyona katılım olmayan Yalova İlinde, 2002 yılında başlamış olduğumuz altyapı çalışmaları neticesinde 2004 yılında yıldızlar ve Büyükler kategorisinde sporcuların tecrübe edinmesi amacıyla Türkiye Şampiyonalarına iştirak edilmiştir.

Bu branşta İl Spor Merkezleri, Kulüpler ve okul salonlarında yapmış olduğumuz çalışmalar neticesinde 2005 yılı itibariyle düzenlenen Ulusal faaliyetlerin hemen hemen hepsine iştirak edilecek potansiyel yakalanmış olup, altyapı çalışmalarımız hızla devam etmektedir.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle