Berat Kandiliniz Mübarek Olsun

Berat Kandiliniz Mübarek Olsun

Mübarek Berat Kandili bu gece tüm İslam aleminde idrak edilecek. Ramazan ayı öncesindeki son kandil olan Berat Kandili dolayısıyla camilerde Kuran-ı Kerim tilavetleri gerçekleştirilip, Mevlid-i şerif okunacak.

Berat Kandili (Beraat Kandili) İslam dininde mübarek kabul edilen gecelerden biridir. Her yıl Şaban ayının on dördüncü gününü on beşinci gününe bağlayan gece Berat gecesi olarak ibadetlerle idrak edilir. Berat kelimesi; borçtan kurtulma, temize çıkıp aklanma, ceza veya sorumluluktan kurtulma gibi manalara gelir. Berat kandili, Allah'ın ekstra rahmet, lütuf ve mağfiretiyle tecelli ederek, kullarına bağışlanma, kapılarını ardına kadar araladığı; müminlerin dualarına icabet ettiği, günahlarını affettiği, yapılan ibadetleri normal zamanlardan kat kat fazla mükâfatlandırdığı bir zaman dilimidir. Mübarek Berat Kandili gecesini ibadet ve taatle geçirmenin pek çok sevabı ve feyzi vardır. Mübarek Berat Kandili hakkında Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) hadisi şeriflerinde şöyle buyurmuştur, “Şaban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman, gecesinde ibadete kalkın. Ve o gecenin gündüzünde (kandilden sonraki gün) oruç tutunuz. Çünkü o gece güneş batınca Allah'u Teâlâ o andan fecir oluncaya kadar: "Benden mağfiret dileyen yok mu, onu mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım. (Bir belâ ile) müptelâ olan yok mu, ona kurtuluş vereyim" diye buyurur.” (İbn Mâce)


Berat Kandili tüm İslam aleminde bu gece idrak edilecek. Yalova Müftülüğü de kandil dolayısıyla Yalova'da ki camilerde Kuran-ı Kerim tilavetleri gerçekleştirecek ve Mevlid-i Şerifler okutacak. Vatandaşlar da bu güzel gecede camilerde düzenlenen programlardan istifade etme imkanı yakalayacaklar.

 

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle