Becan BloombergHT’ye Konuştu

28 Kasım 2020 14:41
Becan BloombergHT’ye Konuştu

YTSO Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Becan BloombergHT’ de İstihdam teşvikleri ve yapılandırmalar hakkında açıklamalarda bulundu.

Başkan Becan; “Salgın sürecinde ekonomik durumdan dolayı bazı ödemeler aksamış olabilir bu aksamadan ve devlete olan borcundan dolayı sanayicimiz, yatırımcımız, tacir ve esnafımız mağduriyet yaşamaktaydı. Bu borçların yapılandırılmasıyla, daralan ekonomi biraz olsun canlanacaktır.

İş dünyamız salgın sürecinde elini taşın altına koymaktan çekinmedi. Faaliyetlerini devam ettirmeye, istihdamlarını korumaya ve üretimi sürdürmeye çalıştılar ve aldıkları sorumluluklarını yerine getirdiler.

Yalova Ticaret ve Sanayi Odamıza kayıtlı tüm sektörleri yakından takip ediyoruz ve taleplerini vakit geçirmeden ilgili kurum ve kuruluşa iletiyoruz. Yetkilerimiz çerçevesinde üyelerimizin yanında oluyoruz. Onların sıkıntılarının çözümü için gerekli mercilerle temas kuruyoruz. Pandemiden dolayı Üyelerimiz daha önce aldıkları nefes kredisi ve benzeri kredilerin ödemelerini yapamayacak duruma gelmiştir. Kredi vermek kısa vadeli çözüm de olsa sonrasında ödemelerin birikmesi üyelerimizi zorlamaktadır. O yüzden sektörel teşvikleri sağlamak gereklidir.

Kısıtlamalardan en çok etkilenen sektör hizmet sektörü oldu. Özellikle yiyecek içecek hizmeti veren üyelerimiz sıkıntı yaşamakta. Paket servis bu işletmelerin cirolarının yüzde 10 nu bile değildir.

Lokanta, restoran, kafe, pastane gibi yeme-içme sektörü başta olmak üzere hizmet ana sektörü altında faaliyet gösteren sektörler pandemi sürecinde hayatta kalmaya çalışıp kepenk kapatmamak için çaba sarf etti. Bu sektörlerde bulunan esnafımızın Vergi ödemelerinin ertelenmesi ve kira desteği, çalışanlarına maaş destekleri gibi gerekirse hibe destekler sağlanmalıdır. Pandemi sürecinde özellikle hizmet sektörü için sektörel teşvik ve desteklerin sağlanması gereklidir.

Geçtiğimiz hafta Merkez Bankası piyasa beklentileriyle uyumlu hareket etti ve politika faizini yüzde 10,25'ten yüzde 15'e yükseltti. Piyasada 475 baz puanlık politika faizi artışı ve sadeleşme beklentisi oluşturmuş, yabancı sıcak para girişinin de etkisiyle dolar/TL 8,57'lik rekor seviyeden 7,60'a kadar gerilemişti. Son 3 aydır yükselişte olan kredi faizlerinin daha da yükselmesi ile, döviz kurları ve enflasyon durağanlaşsa da pandemide ikinci dalgadan olumsuz etkilenen ekonomi daha da yavaşlayabilir. Diye konuştu.

Kaynak : www.yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle