Başbakan Demirel, Yalova Lisesinde


Her Pazar olduğu gibi bu haftada nostalji haberlerimize devam ediyoruz. Bu haftaki nostalji haberlerimizin konusu Yalova lisesi. Yalova lisesinde eğitim-öğretim ilk olarak 1948 yılında Yalova

Her Pazar olduğu gibi bu haftada nostalji haberlerimize devam ediyoruz. Bu haftaki nostalji haberlerimizin konusu Yalova lisesi. Yalova'da orta öğretim ilk olarak  1948 yılında Yalova Ortaokulu altında başladı..

Öğrenciler, Yalova Ortaokulundan mezun olduktan sonra o zamanlar ilçe olan Yalova’da lise olmadığı için en yakın lise olan Heybeliada lisesi’ne gitmek zorunda kalıyorlardı.

Yalova’da ilk kez bir lisenin açılmasını zorunlu hal almıştı. İlk etapta o yıllarda bu amaç doğrultusunda bir kampanya başlatıldı. Yalova Lisesi devlet ve halk işbirliği ile 1966 yılında tamamlanarak öğretime başladı.

O yıllarda yaklaşık 400 öğrencinin öğretim gördüğü okulda, 15 öğretmen görev yapıyordu. Bir sonra bu bina da ihtiyacı karşılayamaz olunca orta kısım Merkez ortaokul olarak, 1971 yılında Yusuf Ziya ilkokulu binasında 1973-1977 yılları arasında Müfettiş Hamdi Girgin İlkokulu binasında eğitim öğretime devam etti. 1977 yılında A blok olarak bilinen yeni binaya lise kısmından öğrenciler yerleştirildi daha sonra da orta kısım kaldırıldı O günden beri eğitim öğretimi A ve B blokta sürdürmektedir.

Yalova’da ilk kez 1966 yılında eğitime başlayan Yalova lisesinin ilk ziyaretçilerinden birisi de dönemin Başbakanı Süleyman Demirel olmuştu. 10 Ekim 1965'de yapılan genel seçimlerde başında bulunduğu AP’sinin % 53 oy alarak tek başına iktidar olması ile birlikte Türkiye'nin 12. Başbakanı olarak hükümeti kuran Başbakan Demirel, 1966 yılında Yalova lisesinin açılmasıyla birlikte aynı yıl Yalova Lisesini ziyarette bulunmuştu. Başbakan Demirel’i Yalova lisesinin bahçesinde öğrenciler ve öğretmenler karşılamıştı.
Fotoğrafın büyük halini görmek için tıklayınız

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle