Atatürk’ün İzinde Samsuna Pedal Basacak

Atatürk’ün İzinde Samsuna Pedal Basacak

Yalovalı aktivist Ali Fuat Gülşen Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100 yıldönümü dolayısıyla Samsun’a kadar pedal basacak. Gülşen 19 Mayıs 2019 tarihinde Samsun’a ulaşacak.

Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100 yıldönümü dolayısıyla Yalova’dan bisikleti ile yola çıkan Yalovalı aktivist Ali Fuat Gülşen 688 kilometre pedal basacak. Yolda kısa süreli molalar verecek olan Gülşen 19 Mayıs 2019 tarihinde Samsun’a ulaşacak ve Samsun meydanındaki Atatürk Anıtı önünde saygı duruşunda bulunacak. Gülşen’in Yalova’dan yola çıkışı nedeniyle CHP Yalova İl Örgütü önünde de bir uğurlama töreni gerçekleştirildi. Burada konuşan CHP Yalova İl Başkanı Nur Koçak, “Atatürk’ün gençlerimize armağan ettiği, Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanan 19 Mayıs tarihinin önemini daha iyi anlayabilmek için Atatürk’ün 16-19 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirdiği İstanbul-Samsun yolculuğunu bir kez daha hatırlamak gerekir. O nedenle bu önemli günü hatırlamak ve yaşatmak için CHP Yalova İl Örgütü olarak Avni Fuat Gülşen’i bisikleti ile Samsun’a uğurlamak için bir araya geldik. Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki önemli olaylardan biri Atatürk’ün Samsun’a ayak basışıdır. Türk milleti 1. Dünya Savaşı sonrasında kötüleşen koşullar içerisinde kurtuluş çareleri ararken büyük bir lider olan Mustafa Kemal Atatürk ortaya çıktı. Onun Samsun’a ayak basışı kurtuluş yolunu açtı. Dolayısıyla Atatürk’ün 16-19 Mayıs 1919’da İstanbul’dan başlayan yolculuğu kurtuluş dönemini simgeler. Atatürk’ün ve beraberindeki arkadaşları ile Samsuna çıkışındaki manzara hiç de parlak değildir. Şehirde İngiliz kuvvetleri vardır. Halk kendisini koruyamayacak durumdadır. Atatürk bugün müze haline getirilen Mıntıka Palas’ta kaldıkları süre içerisinde hep bu sorunları düşündü. Yolculukta geçirdiği uykusuz geceler sona ermemişti. Şimdi yeniden uykusuz geceler başlıyordu. Ama onda ve onun gibi düşünenlerde bu azim oldukça hiçbir engel aşılamaz değildi. Bu yolculuk Türk milleti için bir dönüm noktası ve kurtuluşun başlangıcı oldu. Milli mücadeleyi başlatmak üzere Samsun’da Anadolu topraklarına ilk adımı attığı 19 Mayıs 1919 tarihinin önemi dolayısıyla da bu bayramı Türk gençliğine armağan etti” dedi.

Yalova’dan Samsun’a kadar pedal basacak olan aktivist Ali Fuat Gülşen ise, “Bu benim için çok önemli bir seyahat olacak. Yalova’dan Samsun’a kadar Atatürk’ün izinde olduğumuzu vurgulamak adına pedal basacak olmaktan büyük bir gurur ve onur duyuyorum. Beni yalnız bırakmayarak yanımda olan CHP Yalova İl Başkanı Nur Koçak başta olmak üzere il teşkilatına teşekkür ediyorum. 19 Mayıs 2019 tarihinde Samsun’da olacağım” diye konuştu.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle