Aslını Aratmayan Tatbikat

Aslını Aratmayan Tatbikat

Mahalle Afet Gönüllüleri, arazide 2 gün süren bir arama kurtarma tatbikatı yaptı.

07-08 Temmuz tarihleri arasında Teşvikiye’de, Yalova Dağcılık ve Doğa Sporlar Kulübü(YADOS) ve Zeytinburnu MAG’larının da katıldığı tatbikatta arazide kaybolan vatandaşlar için gece arama kurtarma tatbikatı senaryosu uygulandı.

Yalova MAG-DER 07-08 Temmuz 2018 tarihleri arasında Çınarcık Teşvikiye Mevkiinde Eğitim ve motivasyon kampı düzenledi. Kampta Arazide arama kurtarma eğitimi, Sel ve su taşkınlarında kurtarma Eğitimleri verildi ve gecede Eğitim tatbikatı yapıldı. MAG-DER Başkanı Sabri Karaçam ise yapılan kamp ve tatbikatla ilgili bilgi verdi. Karaçam, “Afet öncesi afet bilinç eğitimi, afet anında arama kurtarma, afet’ten sonrada bulunduğu yerde yeniden yapılanmada görev alan MAG’lar afet öncesi sık sık tatbikat yapan Mag’lar enkazlarda çalışmaktadır. Günlük yaşamda meydana gelebilecek ufak olaylarda ihtiyaç hissedildiğinde gerekli kurumlarla ortak çalışmalar yapmaktadır büyük çaplı yangınlar, su taşkınları gibi. Arazide arama kurtarma yeteneğini geliştirmek ve zaman zaman komşu illerdeki Mag larla bir araya gelerek çeşitli etkinlik ve tatbikatlar yapılmaktadır. Bu kez Zeytinburnu MAG, YADOS ve Yalova Mag’ları bir araya geldi bilgi birikimlerini paylaştı. 07 Temmuz’da Teşvikiye orman içerisinde kamp kuran MAG’lar çadır kurarak yerleşim düzenini aldılar daha sonra kendi imkânlarıyla ortak olarak yapmış oldukları yemekleri ortaklaşa yediler. Tatbikatın amacı gece arazide kaybolan kişileri bulmak ve gerekli sağlık kurullarına ulaştırmaktır senaryo gereği Mag merkeze gelen Teşvikiye bölgesinde kaybolan bir kişi için geniş alanda kaybolduğu için yardım isteyen ilgili kurumların isteği üzerine verilen bölgeye sevk edilen MAG ekipleri gece arama kurtarma yaptı sel sularına kapılarak yaşamını yitiren bir kişiyi dere içerisinde dallara takılmış olarak buldu ve gerekli çalışmaları yaparak kişiyi gerekli kurumlara teslim etti” diye konuştu.

Değişik senaryolar üzerinde ekiplerin çalışma yaptıklarını ve MAG ekiplerinin senaryo da olsa gece ekip olarak büyük bir alanı tarayarak gerçekleştirdiği tatbikatın başarıyla sonuçlandırıldığını kaydeden Karaçam, MAG ekiplerinin daha sonra kampta ateş yakarak tatbikatın değerlendirilmesini yaptığını belirtti. Karaçam, “Pazar günü ise misafirimiz olan gönüllü Mag arkadaşlara Yalova'nın güzelliklerini göstermek için yürüyüş yapıldı ve tekrar bir araya gelme sözü verilerek kamptan ayrılındı. Yalova Teşvikiye’deki tatbikata katılan Zeytinburnu, Yalova Mag'ları ile YADOS'a üye arkadaşlarıma ve Yalova Belediyesine teşekkür ederim” dedi.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle