Aşılananların Sayısı 32 Bine Yaklaştı

Aşılananların Sayısı 32 Bine Yaklaştı

Yalova Sağlık İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada il genelinde toplamda 31 bin 094 kişinin aşılandığı duyuruldu.

Pandemiden kurtulmak adına başlatılan aşılama çalışmaları Yalova’da da son hızıyla devam ediyor. Bu kapsamda Yalova’da toplamda aşılananların sayısı da 31 bini geçti. Konuyla ilgili olarak Sağlık İl Müdürlüğü de bir açıklama yaparak aşılama süreci ile ilgili bilgi verdi. Açıklamada şu detaylara yer verildi, “Ülkemizde aşılama çalışmalarının başlaması ile birlikte İlimizde de öncelikle sağlık çalışanları olmak üzere Bakanlığımızın belirlediği yaş gruplarına yönelik aşılama çalışmaları yürütülmektedir. 85 yaş ve üzeri büyüklerimiz ve Evde Sağlık Hizmeti alan vatandaşlarımız için evde, diğer yaş grupları için tüm Kamu ve Özel Hastaneler ile Aile Sağlığı Merkezlerinde aşı yapılmaktadır. Ayrıca tüm kamu ve özel hastanelerimizde mesai saatleri dışında ve hafta sonları da aşılar ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Aşı için öncelikli grupta olan vatandaşlarımız ‘mhrs.gov.tr’ ve ‘enabiz.gov.tr’ siteleri ile Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) ve e-Nabız mobil uygulamaları üzerinden randevularını oluşturabiliyor. Aşı olmak isteyen kişi öncelikli grupta bulunuyorsa randevu işlemi için MHRS uygulamasına girerek, uygulamayla seçilen sağlık kuruluşundan tarih ve saat belirtilerek randevu alabilmektedir. Randevu bilgisi SMS ile kişinin telefonuna gönderilmektedir. Aşılama işlemleri için sıranın kendisine gelip gelmediğini öğrenmek isteyen kişiler ise ‘Aşıla’ mobil uygulaması üzerinden ya da 2023’e Aşı boşluk TC Kimlik Numarası boşluk T.C. seri numarasının son 4 hanesi girilerek SMS atılabilir ve kendi aşılama sorgusunu yapabilir.

İlimizde tüm sağlık tesislerimizde aşı uygulaması için aşı odaları oluşturulmuş olup, randevu saatinde gelen tüm vatandaşlarımız vakit kaybetmeksizin aşılanmaktadır. İlimizde 79 Aile Hekimliği Birimi ve tüm kamu, özel hastanelerimizde aşılama yapılmaktadır.23 Şubat 2021 tarihi itibariyle toplamda 31 bin 094 kişiye aşı uygulanmıştır. İl Sağlık Müdürlüğümüzce aşılama konusunda farkındalık oluşturmak için, şehrin en işlek caddelerinde billboardlar asılmış, camilerden aşı anonsları yapılmış ve 65 yaş üstü 20000 kişiye SMS yolu ile bilgilendirme mesajı gönderilmiştir. Aşılar ile ilgili vatandaşlarımızdan gelecek tüm sorular için Corona Virüs Danışma Hattı olan 0226 811 54 44 numaralı telefonumuz aktif olarak kullanılmaktadır. Unutmayalım ki salgınla mücadelenin en etkin yolu aşılamadır”

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle