PTSAÇAPECUCTPZ
<<Takvimi Kapat
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Füzyon Mutfağı

Makalenin Puanı: 3,10Kullanılan Oy: 19223

Tebe bundan 2 yıl kadar ünce iş gereği İtalya ya gitmiştim. Fabrika İtalya nın Udine sindeydi. Ama Firma Slovenya malıydı. Bizi de Slovenya nın Adriyatik kıyısında Portoroj isimli bi köyde ağırladılar. Köy dediysek gözünüzün önüne Safran Köyü gelmesin ba. Kaldığımız otelin önünde 2 adet Ferrari vardı. Marinadaki sandallardan bahsetmeye gerek bile duymuyom.

Bize makina kaskallamaya çalışan fabrikacı enteresan bi adamdı. Susak ağazlı gençliğinde çiçek çocuklardanmış. 8 ay Katmandu da yaşayıp esrar çekmiş.

Birazcık büyüyünce, geçmişin Yugoslavya sı, şimdinin Slovenya sından İtalya ya icret etmiş. Zamanla kapitalistleşip Udine kentinde fabrika kurup, paranın gözüne koymuş. Şimdi boş zamanlarında trompet ve çello çalıyomuş.

Bi akşam bizi yemeğe davet etti. Portoroj’un 10 kilometre kadar dışında küçük sevimli bi koyda acayip bi lukantayla karşılaştık. Dötümüzü kondurduğumuz sandalyeler, bilumum yandan danışmanların, asıl danışmanların, danışmanlardan sorumlu baş danışmanların, yardımcı müsteşarların, baş müsteşarların, bakanların ve de Afrika ülkelerinin devlet başkanlarının makam koltuklarından daha değerli sandalyelerdi. Tebe işte o an kıl kaptım. Er işte bi ayır var deyip kaderime razı olma moduna girdim.

Tırnakları manikürlü, boş zamanlarında çello çalan fabrikacı abimiz, kapçık ağzındaki baklayı çıkardı. Tebe burası Füzyon Mutfağını çok iyi uygulayan bi lukantaymış. İşte şimdi ebemizinkini gördük, şeklinde bi cümle kurup, orta valumda dillendirdiğimi süyledi yanımdakiler.

Peki nedir bu füzyon mutfağı, neye benzer, nasıl bi şeydir. Kelime anlamı erime, birleşme, bir araya gelme. Kısaca karıştırma. Tebe anlamanız için ürnek vereyim. Alıyon trança karpaçiyosunu bizim tarana ve işkembe çorbasıyla karıştırıp, oksijen kaynağının şalamosuyla pişirip bi sos elde ediyon. Sonra bu sosu döküyon mum ateşinde pişirilmiş, kasap Rasim’in kıyma makinasından iki defa geçirilmiş palamutun üstüne, oluyo sana füzyon. Artık ne zıkkımlandığını anlamak damağının IQ’suna kalıyo.

Yemek üncesi fabrikacı abimiz içki alır mısınız diye sordu. Rakı dedim. What dedi. Türkish füzyon dedim. Mal mal baktı. Ko dödüne gitsin ravan dedim. İçki seçimini amcama bıraktım, uydum imama (uyduk dediysek Pensilvan’ya imamına değil, Portoroj imamına).

Küçücük bi bardak içinde bi şey geldi. Tebe ben bardağa bakıyom bardak bana bakıyo. Çünkü içindeki şey sıvı değil. Jöleden biraz sert, Safranbolu lokumundan biraz yumşak. Saldım çayıra mevlam kayıra deyip daldım bardağa. Çiğnemeden ağzında tutuyon. Dumanını burnundan çıkartıp tadını kendine saklıyon. Bu meretin, dumanı mabattan çıkanı da mevcutmuş. Tebe belinde tabanca olsa, sıyır bi şarjörü boşalt bardağa.

Sonra geçtik yemeklere. Garson XXL bi tabak bıraktı önüme gitti. Bi da gelmedi. İnatla bekliyom, gelsinde iki kepçe bişey koysun tabağa diye. Baktım yanımdakiler tabaklarıyla boğuşuyorlar. Gözlerimi kıstım, kestim tabayı, yaprak üstünde 3 damlacık bişey gördüm. Tebe bu smudur yemek dedikleri şey dedim. Emi de deniz ürünüymüş ba. Elma sirkeli Adriyatik midyesi yaprağı.

Yaprağı marine etmemişler. Çiğne Allah çiğne, parçalanmıyo. 10 dakkadır geviş getirme puzisyonundayım. Meret banamısın demiyo. Çıkart yaprağı ağzından. Bi şarjörde yaprağa boşalt. Sunra süylediler. Yaprak dekormuş. Tebe benim yaptığım gibi, yaprağı ağzına atıp çiğnersen yan masadakiler tarafından, kim saldı bu davarı lukantaya bakışıyla karşı karşıya kalıyon. Ulan Yaluva’da füzyon mutfağı vardı da bizmi gitmedik (Başkanıma not: Yaluva’da belediyenin katkılarıyla, füzyon mutfağı olan bi lukanta kurulmasını istiyom. Zira zart zurt yurt dışına çıkıldığından, büyle bi durumla karşılaştığımızda rezil olmayıp, Yaluvamızı layıkıyle temsil edelim).

Gel zaman git zaman, altıncı tabak da kondu önümüze. Bildiğimiz Gemlik çizme zeytinini vişne kılığına sokmuşlar. Ortada püre kıvamında yepyeşil, iki çorba kaşığı miktarındaki bişeyin etrafına dizmişler. Ne lan bu dedim. Tebe olur a, bu kefereler domuz etinden bi füzyon yaratıp tıkarlar bize.
Meyerse sardalyayla karidesi mix edip, Caponya’da yetişen bi bitkinin tohumuyla marina etmişler. Efendim bu tohumun sözelliği, ağızda afif bi cereyan çarpmasıyla karışık, feralatıcı bi yanma ortamı yaratmasıymış.
O ana kadar beş tabak yemişim, midem açlıktan zil çalıyo. Kaşığı daldırmamla epiciğini ağzıma fora etmem bi oldu. İki şey üğrendim. Bir, bu şey ıslandığında reaksiyona geçiyo. İki, kaşığı pastırmalı kuruya daldırır gibi daldırmıycan, sucundan acık alcan.

“Ulan ben senin gibi aşçınında, Füzyon mutfağınında, taaa ...” dediğimi zannediyodum. Oysa arkadaşlar ağzımdan çıkan cümleyi şüyle duymuşlar. “Beee..Beee..Beee..” Dilim aldığı cereyan ve acıyla şişmiş. Çok feraladım. Tebe o kadar feraladım ki, mutfağa dalıp en uzun saplı tavayı kapıp, sapını aşçının... Zor oturttular.

Müşteriyle kafa yapmayı seviyolar. Altı tabak yemeği bi araya getirsen, Merkez İşkembe Solonunun bi kaşıklık damardan çorbası kadar doyurucu olmaz.

Trend deyip evin anımıd a, altın günlerinde diğerlerine hava atmak için fizyon mutfağına geçmeye meyillenmesin. Tavsiye etmem.

Tebe sıkıyosa, acından gözü dönmüş vaziyette eve gelmiş olan adamın önüne, al sana yemek diye “elma sirkeli Marmara midyesi yaprağı” koy. Yaşayacaklarından sonra yaptığın yemeğin, modern yemeğin bi yorumu olduğunu, altın günündeki diğer kadınlara değil, “Mor Çatı Sığınma Evi” ne gittiğinde başına toplananlara anlatırsın.

Boş zamanlarında çello çalan fabrikacı amcam, yemek sonunda, yemekleri nasıl bulduğumuzu sordu. İntikamımı fena aldım. Yemeklerle ilgili üyle yorumlar yapmışım ki, travma geçirdi. Onsekiz ay pisikolojik destek almış.

Tebe bu Füzyon Mutfağı konusu durduk yerde nereden çıktı diye sorabilirsiniz. Söyleyelim. Yaluvamız da yürürlülükte olan Fizyon Siyasetiyle ilgili bi kaç kelime etme itiyacından.

Nedir bu Siyaset Füzyonu. Füzyon Mutfağında işkembe çorbasıyla palamutu değişik tekniklerle pişirip karıştırdıktan sunra servis ediyoz ya. Fizyon Siyasetindede bi tutam kuminist, bi tutam susyalist, bi tutam susyal demukratı alıp, bi tutam ülkücü, bi tutam şeriatçı, bi tutam ne idüğü belirsizle karıştırıp pembeleşinceye kadar kavuruyoz. Bunların üstüne bi tutam susyal liberal, bi tutam liberal demukrat, bi tutam laik ilave edip, kısık ateşte kaynayana kadar bekliyoz.

Ortaya nasıl bi lezzet çıkıyo diye soranın kafasına 100’lük Rakı şişesini ekleştiririm. Görmüyonuz mu çıkan lezzet ortada ba.

Bu pişmişlerden bi takımı, devran dönsün bizde yerimizde kalalım düşüncesiye servis edilen tabaktan fırlayıp “Başkanım biz kamuoyunu yokladık, sonuç %65’iz” sosu yapmaları, lezzet açısından gelinen son nokta.

Artık Rakı içerken yanına cacık, kavun peynir süylemiyom. Yukarda tarif ettiğim tadına doyum ulmayan Fizyon Siyaseti mezesi yetiyo bana. Bu Füzyon Siyaseti mezesini Vedat Mirör ciddiyetiyle, derinlemesine irdelemeği önümüzdeki yazıya bırakmak istiyom.
Kalasınız sağlıcakla.Bu yazı 03 Aralık 2010 tarihinde yayınlandı.

  • Bu makaleye yazılmış yorumlar listeleniyor...
  • 08 Aralık 2010 21:23 tarihinde AZMİ ÖZGÜMÜŞ yazdı;Sevgili hüsmenciğim.%65 zaten çantada keklik.Bu kadro değişmezse kesinlikle %90 Oy alır alır.
  • 04 Aralık 2010 16:41 tarihinde platonik aşık yazdı;Ayyyy! Hüsmoş.. Canıııım!  Valleyi seni düşünüyorum haftalardır ayol. Artık canıma tak dedi Hüsmoşum yazdım sana büüüle.... Ay kırıldım sana ayol. Taaaaa İtalyaya gidiyusuuuun da, bana haber vermiyusuuuuun. Benden üüüüğle kurtulamazsın Hüsmoşuuuum.. Ay Bırak bu utangaçlığı. Hep büüüğle pısırık yaşama. Hüsmoşum önüne ne getirseler yemeye bak cın... Devamı
  • 04 Aralık 2010 11:31 tarihinde Hüsen ağa yazdı;Te be emmioğlu !  Abe nerlerdesin be ya? Tanımadınmı sen be kuzum beni? Amcaoğlun Hüseyin ağa..Kısacası bana epten "Hüsen ağ" der dururlar. Abe amcaoğlu naparsın... Ne edersin süle bakeyi. Ne edersin avrupa illerinde italyadas mitalyada kuzum.. Sen gez bi bizim memleti hele bi be yaaa! Ününe kuymuşlar yemek beğenmezsin..Tabi ya! Sen sandınmı ki be amcaoğlu; Her yer Ankara... Devamı
  • Yorumunu YazTüm Yorumları Göster (4)
Yorum Formu
Resimde gördüklerinizi bu kutuya yazınız.

  • Tamamı BÜYÜK harflerden oluşan yorumlar yayınlanmaz.
  • Bu makaleye beş dakika içerisinde sadece bir adet yorum yazabilirsiniz.
  • T.C. yasalarına aykırı, hakaret içeren, kişilik haklarına saldırı niteliğindeki yorumlar yayınlanmayacaktır.
  • Yorumlardan doğabilecek hukuki yaptırımlardan hiç bir şekilde Yalovamiz.com sorumlu tutulamaz.
  • Yazılan her yorumun yayınlanacağı garanti edilmemektedir.

Tasarım ve Programlama Akro Media & ProDESTEK

Web sitemiz hakkında görüş ve önerilerinizi bildirin.

RSS

Firma Kayıt