PTSAÇAPECUCTPZ
<<Takvimi Kapat
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Karlovy Vary’den Termal’e…

Makalenin Puanı: 3,10Kullanılan Oy: 17695

M.K.Atatürk, 1918 Temmuz’unda nefrit tedavisi için gelip kaldığı Karlovy Vary, yani Karl’ın Banyosu adı verilen şehir, otobüs ile Prag’a iki saat uzaklıkta. Prag turuna gelenlerin çoğunluk ile ziyaret ettikleri bir Termal şehri. 16 yıldır Prag’ta yaşayan rehberimizin iddiası, Yalova Termal’e, Atatürk’ün ilgisi buradan kaynaklanıyor. Şehrin ortasından geçen dere ve vadi içine kurulması dışında bizim Termal ile hiçbir alakası yok. 1370 yılında kurulmuş Karlovy Vary’i gezerken tablo biçiminde korunan evleri ve genel yapılaşma da sırıtan hiçbir nokta göremeyince bizim Gökçedere’deki garabet yapılaşmayı hatırlayıp midenize kramp girmesi olası!

Atatürk’ün kaldığı Carlsbad Plaza, restore edilmiş. Atatürk’ün eşyalarının da sergilendiği Atatürk Lounge adı verilen bir salon otelde muhafaza ediliyor. 1918’de burada kalan Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyetini kurmuştur diye yazılı bir plaket dış duvarda Sigmund Freud ile birlikte asılı.

Karlovy Vary’de Hristiyanlık, Musevilik ve Müslümanlığı barış içinde gösteren bir anıt’ta dikili. Üç dine mensup kişilerin buradan birlikte faydalanmasını amaçlamış Karlovy Belediyesi. Karlovy Vary girişindeki tarihi bir bina ise her yıl düzenlenen Uluslararası Film Festivaline ev sahipliği yapıyor. Genco Erkal’ın 1960 yıllardan itibaren sahnelediği, Çek yazar Yaroslav Haşek’in eseri Aslan Asker Şvayk’ın heykelini Karlovy sokaklarında gezerken görebilir, fotoğraf çekebilirsiniz.

Size aktarmak istediğim son notlarda, dere kenarındaki kaldırımlarda müzikli parkeler olan bölümler var. Bu parkeler üzerinde çocuklarınız ile istediğiniz gibi zıplayıp istediğiniz doğal müziği haykırabilirsiniz. Yılda yaklaşık 5-6 milyon kişinin ziyaret ettiği Karlovy Vary kentini, daha çok turist, daha çok turizm diye paralanan Yalova, Termal ve Bursa’daki Belediye Başkanlarının mutlak görmeleri gerekir eğer şimdiye kadar gitmediler ise.

Sondan başladık anlatmaya. Prag’a geçelim şimdi. Unesco’nun korumasında bir şehir. İnanın gezerken, her ülkeden kalabalık grupların şehri adeta istila ettiklerini görünce bizim İstanbul’umuzu bunun birkaç katı turistin ziyaret etmesi gerektiğini düşünüp hayıflanıyorsunuz.12 milyon nüfuslu Çek Cumhuriyetinin başkentini yılda yaklaşık 6-7 milyon kişi ziyaret ediyor. Ama bu ilgi boşuna değil. Koruma altındaki şehrin geniş bölümü bir tablo gibi. Herşey bilinçli yapılmış ve bu ilgiyi hak ediyorlar.

Geçmişte çeşitli hristiyan tarikatların yuvası olan Prag’ta gotik tarzı en görkemli eser Prag Kalesinde yeralan ve 600 yılda tamamlanabilmiş olan Aziz Vitus Katedrali, Vltava Nehrindeki orijinal heykellerin yeraldığı muhteşem Charles Köprüsü ilk görülecek yerler. Köprünün hemen başında Nazım Hikmet’in bir dönem kaldığı, üç devekuşlu otel’i ve şiirlerini yazdığı Slavya Kafe’yi görünce bizden de birşeyler var deyip bir hüzünleniyorsunuz.

15.yüzyılda Hanuş ustanın yaptığı Astronomi Saati ise her saat başı alanda toplanan yüzlerce turiste görsel bir şölen izlettiriyor. Saatin üzerindeki hareketli 4 kukla, hayat içinde insanların yapmamaları gereken davranışları anlatıyor. Elindeki aynaya bakan kukla “kendini beğenmişliği”, elinde altın torbası olan bir Yahudi’ “cimriliği” , her saat başı çanı çalan iskelet kukla, “ölüm gerçeğini” ve 4. kukla ise elinde mandolin ile Türk’e benzetiliyor ve “gece hayatına ve sefahate düşkünlüğü” anlatıyor. Kralın bir ikincisini yapmasın diye gözlerini kör ettirdiği Hanuş usta, kendi saatinin mekanizması içine atlayıp, saatini bozarak intikamını alıyor ama dramatik şekilde hayatına son vermiş oluyor. Ünlü saati ancak 50 sene sonra tekrar çalışır duruma getirebiliyorlar.

2.Dünya Savaşının insanlık ayıbı Nazi Kamplarının bazıları Çek Cumhuriyetinde. 3 Oscar ödüllü “Hayat güzelidir” filminin çevrildiği Terezin Nazi Kampı, Prag, Dresden yolu üzerinde. Burayı ziyaret ederek, Elbe nehri kenarında, 2.Dünya savaşında en çok bombalanan Alman kenti Dresden’e gittik. Dresden eski planlar üzerine yeniden inşa edilmiş. Eski Doğu Almanya tarafında geniş bir araziye kurulu sakin şehrin merkezi bir açık hava müzesi gibi. Dresden’de, eski Almanya’yı büyüten kral 2.Friedrich August’un altın kaplama etkisi veren heykeli, geçmişin ihtişamını anlatmaya yetiyor.

Dresden’de eski şehrin içinde Swiss otel inşaatını gördüm. Yapılacak binayı ve sokağı gösteren röleveleri büyük posterler halinde inşaat duvarlarına asmışlar. İncelediğinizde, inşaat bitiminde çevreye uyumlu bir bina çıkacağını kolayca anlıyorsunuz. Bizde öyle mi yapılıyor? Hatırlayın, İstanbul Dolmabahçe ve Maçka’da yapılan otel inşaatlarını. Toplumsal tepkilere inat, bölgenin nasıl talan edildiğini!

1918’de Tomas Garrigue Masaryk tarafından kurulan Çekoslovakya, 1948’de doğu blokuna geçmesi, 1968 Ağustos’ta Genel Sekreter Alexandr Dubçek’in özgürlük girişimlerine karşı Prag sokaklarının Sovyet tanklarınca işgali, Dubçek’in Ankara’ya büyükelçi olması, 1989’da komünist rejimden çıkması ve 1993’te Çek Cumhuriyeti ve Slovakya diye sessiz sedasız ikiye ayrılması, 1999’da Nato’ya ve 2004’te AB’ye girmesi özetlenebilecek başlıca kilometre taşları.

Biraları ile ünlü Çek Cumhuriyetinin geniş tarım arazilerinde bira üretiminde kullanılan Şerbetci otu tarımı yapılıyor. Bohemia Kristali, gümüşleri, granat taşları yanında dünyaca ünlü otomobil markası Skoda, lokomotif ve demiryolu endüstrisi, metalurji, cam ve silah sanayi ile oldukça gelişmiş bir Avrupa ülkesi.

16 yıldır Çek Cumhuriyetinde yaşayan gerek ülkemizin gerekse yaşadığı ülkenin geçmiş tarihi, siyaseti konusunda geniş ve güncel bilgileri bizlere aktaran sahip rehberimiz Ümit Bayraktar Kardeşimize buradan teşekkürlerimizi bir daha iletelim.Bu yazı 08 Kasım 2010 tarihinde yayınlandı.

  • Bu makaleye yazılmış yorumlar listeleniyor...
  • 08 Kasım 2010 14:24 tarihinde M. Alptekin AYDIN yazdı;Gectigimiz hafta Shanghai EXPO 2010 bitti, ilk defa bu sene en iyi sehir uygulamalari adi altinda bir bolum olusturulmus olan Shanghai EXPO' suna Turkiye' den de IZMIR sehri korfezin temizlenmesine onemli katki saglayan BUYUK KANAL projesi ile katildi. Katilim yapan sehirlerden birisi de CEK Cumhuriyetinden PRAG sehri idi, ve dagittiklari hediyelerden birisi de uzerinde polis-asker karisimi bir fi... Devamı
  • 08 Kasım 2010 13:22 tarihinde çapanoğlu yazdı;Saygı ve selamlarımla,   Sayın Büke,Hani derler ya;" Zenginin malı züğürdün çenesini yorar." Diye. Ben de bir cümle sarfedeceğim; BECERİKLİNİN MARİFETLERİ, BECERİKSİZİN ZİHNİNİ YORAR." Diyorum. BİZLER, DÜNYANIN EN GÜZEL İKLİMLİ, EN VERİMLİ, (İÇİNDE KIYMETLİ MADENLERİN GÖMÜLÜ OLDUĞU), EN DEĞERLİ TOPRAKLARda yaşadığımız halde, ülke içinde ... Devamı
  • Yorumunu Yaz
Yorum Formu
Resimde gördüklerinizi bu kutuya yazınız.

  • Tamamı BÜYÜK harflerden oluşan yorumlar yayınlanmaz.
  • Bu makaleye beş dakika içerisinde sadece bir adet yorum yazabilirsiniz.
  • T.C. yasalarına aykırı, hakaret içeren, kişilik haklarına saldırı niteliğindeki yorumlar yayınlanmayacaktır.
  • Yorumlardan doğabilecek hukuki yaptırımlardan hiç bir şekilde Yalovamiz.com sorumlu tutulamaz.
  • Yazılan her yorumun yayınlanacağı garanti edilmemektedir.

Tasarım ve Programlama Akro Media & ProDESTEK

Web sitemiz hakkında görüş ve önerilerinizi bildirin.

RSS

Firma Kayıt