PTSAÇAPECUCTPZ
<<Takvimi Kapat
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Sıdıka…

Makalenin Puanı: 2,90Kullanılan Oy: 14393

“ Söylediğim türkünün sözlerini anlamadın değil mi? Gözlerinden belli çok etkilendin anlamasan da. Bilemedin değil mi? Sesimin bu kadar güzel, bu kadar etkili olduğunu. Ben köyde düğünlerde türkü söyler eğlendirirdim kadınları, kızları. Bizim oralarda kadınlar erkekler ayrı ayrı eğlenir. Şehir yerine benzemez adetlerimiz, töremiz. Türkçe, Kürtçe onlarca türkü bilir söylerim. Ama bunu tek kendim için söylerim yıllardır. Şimdi olduğu gibi geceleri yalnız yatağımda yatarken sessizce. Kimse duymaz sesimi. Tek kendime söylerim, gözlerimden akan yaşa hükmedemem. Söylerim öylece sessizce. Bu türkü sevip kavuşamayanların türküsüdür.

Bakma bu halime. Bak şu fotoğrafa benimdim bu güzel kadın. Bir saçlarım vardı, rahmetli anam dört beş belik yapardı, yapardı da tara tara, ör ör bitmezdi. Bakma yaşım elliyi yeni geçti ama sanki birkaç elli yılı yüzümde, omuzlarımda taşımaktan yorulmuşum. Birde bu hastalık. Ne olduğunu bilmem, eritti, yedi, bitiriyor bu garip bedenimi. Sen beni köyümde görecektin. Ah köyüm! Köyüm çok güzeldi. Erzurum’da dağ eteğinde, ekmeği, suyu, havası, eti, sütü… Özledim, ararım bulamam yıllardır. Buradaki gibi tuvaleti, banyosu , ayrı ayrı odaları yoktu, musluğundan sıcak, soğuk suyu akmazdı evimizin ama yinede güzeldi, çok güzeldi.

Daha on dördüme yeni girmiştim anam “akşama misafir gelecek” dediğinde. Bir kalabalık geldiler ki sorma. Konuştular, pazarlık yaptılar erkekler babamla. “El öp” dedi anam. Ne olduğunu anlamadım öptüm ellerini. Babam “varın hayrını görün, bundan sonra sizindir.” Dedi. Gittiler geldikleri gibi. Sabah anam “ haftaya düğün var, senin düğünün” dedi. Ağladı elleri koynunda, boynu bükük. Ağladık babam duymadan. “gelin oluşuna değildir ağlamam, küçüksün daha buna yanarım. Biraz büyüktür adam (otuz yaşa yanaşmıştı), babanda büyüktü benden, iyi baktı bizlere bilirsin. Bak hükümet nikahı yapacakmış, hele birde bebeni alınca kucağına kendini daha bir güvende sayarsın. Ağlama mühür gözlüm, kınalı kuzum töremiz böyle der.” Töre dedi ya anam ağzım dilim lal oldu. Ali’ye sevdalıyım diyemedim, ben O’na varacağım diyemedim. Töre dedi ya anam “mal değilim satmayın” diyemedim. Töre dedi ya anam hiçbir şey diyemedim. Sustum öylece…

“ Böyle gelin görmedik, nasıl da güzelsin Sıdıka. Büyük şehre gideceksin, bizim görmediklerimizi görecek, yemediklerimizi yiyecek, giymediklerimizi giyeceksin. Keşke bizde…” Töre dedi ya anam ses çıkmadı boğazımdan. Eğlenirken herkes gözyaşlarım içime aktı, aktı da dağladı beni.

Otobüste git git bitmedi yollar. Nereye bakacağımı bilemedim. İzmir dedikleri yer ne büyük. O evler ne kocaman. Bizim köyün insanları sığar birinin içine. Daha deniz denen şeyi göremedim. Merak ve heyecanla bakındım dört bir yanıma. O büyük evlerden birinin içine girdik. Bizim köyden Mahmutlar dururmuş burada. Merdivenleri indik, kapıyı çaldık. Güler yüzle karşıladılar. Kahvaltı masası hazırladılar. Aman ne masa, kuşsütü eksik bir tek! Mahmut’la çıktı beyim ev bakmaya. Birkaç gün sonra bir ev bulundu, temizledik, denklerimizi yerleştirdik. Zamanla eşya alırsınız, bunlarla idare edin, ben evden bir iki kap kacak getiririm, önce bir iş bulmak gerek size.” dedi Yeter Abla. “Size”??? Ben de mi çalışacaktım? Ben yemek yapar, çamaşır, bulaşık yıkar, ev temizler birde çok güzel örgü örerim. Başka bir iş bilmem. İçimi kemiren kurtlara bir yenisi daha eklendi.
Bir akşam Yeter Abla geldi. “Ben ev temizliğine gidiyorum. Yarın sabah seni de götüreyim, bu işi öğreteyim. Bundan sonra sana da ev bulacağım.” Dedi ve gitti. Allah seni inandırsın sabahı sabah ettim. Bir damla uyku uyumadım. Sabah geldi gittik bir eve. Sil, süpür, yıka, temizle… Peşinden sürekli gideceğim ev, evler geldi. Günler günleri, aylar ayları kovaladı durdu…

Not: Sıdıka gerçek, onu bir hastane odasında tanıdım. Anlattıklarını sizinle paylaşmaya devam edeceğim.Bu yazı 16 Şubat 2010 tarihinde yayınlandı.

  • Bu makaleye yazılmış yorumlar listeleniyor...
  • 18 Şubat 2010 10:48 tarihinde Hülya Bayraktar yazdı;Birgül hanım yazılarınızı takip etmeye çalışıyorum.Sizin yazılarınız güzelliğini,akıcılığını ve samimiyetini çok takdir ediyorum.Okurken beni bu kadar duygulandıran nadir yazarlardansınız.Sakın yazmayı bırakmayın merakla bekliyorum.
  • Yorumunu Yaz
Yorum Formu
Resimde gördüklerinizi bu kutuya yazınız.

  • Tamamı BÜYÜK harflerden oluşan yorumlar yayınlanmaz.
  • Bu makaleye beş dakika içerisinde sadece bir adet yorum yazabilirsiniz.
  • T.C. yasalarına aykırı, hakaret içeren, kişilik haklarına saldırı niteliğindeki yorumlar yayınlanmayacaktır.
  • Yorumlardan doğabilecek hukuki yaptırımlardan hiç bir şekilde Yalovamiz.com sorumlu tutulamaz.
  • Yazılan her yorumun yayınlanacağı garanti edilmemektedir.

Tasarım ve Programlama Akro Media & ProDESTEK

Web sitemiz hakkında görüş ve önerilerinizi bildirin.

RSS

Firma Kayıt