“Arkeoloji Müzesi Kurulacak”

08 Ocak 2021 09:35
“Arkeoloji Müzesi Kurulacak”

Yalova Kültür ve Turizm İl Müdürü Şeref Tali, Arkeolog Ali Sinan Özbey’in Yalova Müze Müdürü olarak atandığını duyurdu.

 İldeki arkeolojik araştırma ve kazı çalışmalarını bundan sonra Yalova Müze Müdürlüğünce yapılacağını dile getiren Tali Yalova’ya bir Arkeoloji Müzesi kurulması için temasların da devam ettiğini dile getirdi.

Yalova Müze Müdürlüğü kurularak başına ülkenin bir çok yerinde ortaya koyduğu başarılı çalışmalarla göz dolduran, Arkeolog Ali Sinan Özbey getirildi. Konuyla ilgili Yalova Kültür ve Turizm Müdürlüğü de bir açıklama yaptı. Yalova Kültür ve Turizm İl Müdürü Şeref Tali tarafından yapılan açıklamada, “2019 yılında Bakanlığımızca ilimizde Müze Müdürlüğü kurulmuş, uygun kadrolar oluşturulmuştur. Söz konusu boş kadrolara atama işlemleri 2020 yılında başlanmış, Müze Müdürü olarak atanan Arkeolog Ali Sinan Özbey Yalova Müzesi kurucu Müdürü olarak göreve başlamıştır” dedi.

“Çobankale kazılarını Yalova yönlendirecek”
Yalova’da süren ve bundan sonra yapılacak arkeolojik çalışmaların da bundan böyle Yalova Müze Müdürlüğü tarafından takip edileceğini dile getiren Tali açıklamasında şu sözlere yer verdi, “İlimiz arkeolojik potansiyeli oldukça zengin olup, Altınova İlçesinde Çobankale’de kazı çalışmaları ile 286 sayılı yasa kapsamındaki alanlardaki arazi incelemeleri sondaj ve kurtarma kazı çalışmaları ile kolleksiyonerlerin ve Özel Müzelerin denetimleri Yalova Müze Müdürlüğünce yürütülecektir. Müze Müdürlüğü hali hazırda ziyarete açık olan Atatürk ve Çocuk Müzesi olarak tescilli Baltacı Köşkünde faaliyetlerini yürütmektedir”

“İl dışındaki eserler Yalova’ya dönecek”
Yalova’da bir Arkeoloji Müzesi kurulması amacıyla çalışmalara da hız verdiklerinin altını çizen Yalova Kültür ve Turizm Müdürü Şeref Tali, “İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce ilimize bir Arkeoloji Müzesi kurulmasına yönelik çalışmalar kurumlar arası işbirliği içinde sürdürülmektedir. Geçmiş yıllarda ilimizde bulan kültür varlıkları İstanbul ve Bursa Müzelerinde korunmaktadır. Arkeoloji Müzesinin kuruluşunun tamamlanması sonrasında bu eserlerin ilimize dönmesi planlanmaktadır. 

Yalova Müzesi kurucu Müdürü Arkeolog Ali Sinan Özbey Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Müdürlüğünde Müze Araştırmacısı, Arkeolog ve Müze Müdürü kadrolarında Marmaris, Amasya, Karaman, Milas, Bursa ve Tire Müzelerinde görev yapmıştır” diye konuştu.

Kaynak : www.yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle