Ak-Kim 2023 Yılına Kadar 750 Milyon Dolar Ciro Hedefliyor

Ak-Kim 2023 Yılına Kadar 750 Milyon Dolar Ciro Hedefliyor

Akkök Şirketler Grubu bünyesinde yer alan AK-KİM’in genel Müdürü Onur Kipri şirket olarak 2023 yılına kadar 750 milyon dolar ciro hedefinde olduklarını belirtti.

Kipri AK-KİM tarafından geliştirilen ve dünyada sadece 7-8 firmanın sahip olduğu deniz suyu filtrasyonu teknolojisi için ise 35 milyon dolarlık bir yatırım yaparak Dünya’daki bir oyuncu durumuna geldiklerini dile getirdi.
 
Akkök Şirketler Grubunda yer alan ve Yalova’da üretimini gerçekleştiren AK-KİM fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Onur Kipri bir basın toplantısı düzenleyerek şirketin 2023 hedefleri ve geliştirdiği yeni teknolojiler hakkında bilgiler verdi. Burada sözlerine ülkenin yaşadığı ekonomik krizin kendilerine yansımalarına yer vererek başlayan Kipri, “2018 yılı ekonomik açıdan zor bir süreç oldu. Görünen o ki 2019 yılında da borçlanma maliyetinin yükseldiği bir ortamda zor bir süreçte işlerimizi sürdürmek zorundayız. Buna rağmen AK-KİM olarak biz işlerimizi iyi bir şekilde sürdürüyoruz. Belki de bu krizden en az etkilenen şirketlerden birisi olduk. Ar-Ge ve İnovasyon konusunda yaptıklarımız ve tasarruf tedbirlerimiz, ürünlerimiz ve hitap ettiğimiz sektörün çeşitliliği ve özellikle gelişen ihracatımız bize çok büyük katkıda bulundu. Krizin ilk şoklarını atlattık. Yavaş yavaş iyileşme sinyalleri de almaya başladık. Bu süreci bir şekilde atlatacağız” dedi.

“2023 hedeflerimizi koruyoruz”
AK-KİM’in 2023 ciro hedefleri hakkında da bilgi aktaran Kipri, “2023 yılında 750 milyon dolar ciro hedefimiz var. 2018 yılını 300 milyon dolar gibi bir ciro ile kapatıyoruz. 2023 hedeflerimizi koruyoruz. Dolayısıyla yatırımlarımıza da devam edeceğiz.  AK-KİM olarak su çözümleri konusunda da projeler geliştiriyoruz. Su konusunun ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Susuzluk tehdidinin de yaklaşmakta olduğunun hepimiz farkındayız. Bütün dünyada da bu konu konuşuluyor. Biz AK-KİM olarak arıtma sektörüne 1990 yılında girdik. Yalova’da Klor Alkali fabrikamız var. Türkiye’de ki 2 üreticiden birisi biziz. Ülkemizde evimize gelen sularda AK-KİM’in ürettiği klor ve klor ürünleri kullanılıyor. 2005 yılından sonra bu konuda çalışmalarımızı biraz daha yoğunlaştırdık. Atık su arıtma, içme suyu ve sanayi proses suları için de özel kimyasallar üretmeye başladık. Ürün gamımızı da bu şekilde geliştirdik. 2013 yılında Avrupa’nın su kimyasalları konusundaki 2. Büyük firması olan Feralco ile %50 ortak olduk. Bu ortaklık sürecinde de biz çok şeyler öğrendik. 2014 yılı sonunda Dostel kimyanın Gebze ve Osmaniye’deki 2 fabrikasını satın aldık. Burada üretilen Alüminyum Sülfat’ı da ürün gamımıza katmış olduk. Böylece Türkiye’de bu alanda en geniş ürün gamına sahip şirket olduk. Daha sonra Feralco’nun tüm hisselerini satın alarak %100 Ak-Kim bünyesine kattık” dedi.

Deniz suyundan içme suyu elde edilebiliyor
AK-KİM tarafından geliştirilen ve dünyada sadece 7-8 şirketin sahip olduğu bir teknoloji hakkında da bilgiler aktaran AK-KİM fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Onur Kipri, “2015 yılında ileri arıtma konusunda bir yatırım gerçekleştirdik. Bu da ultra filtrasyon dediğimiz bir teknoloji. Bir TÜBİTAK Projesi olarak başlayan bu çalışma ile su filtrasyonunda çok önemli bir adım attık. Burada kirli sudaki virüslere kadar ki tüm kirlilikleri arıtabiliyoruz.  Yani bir tesisten çıkan atık suları arıtarak yeniden kullanılabilir hale getiriyorsunuz. Bunu deniz suyu tuzsuzlaştırma tesislerinde de kullanabiliyoruz. Yani artık deniz suyundan içme suyu elde etmek mümkün oluyor. Ak-Kim de bu yatırımı ile bu sektörde bir oyuncu durumuna geldi. Dünya’da bunu yapabilen 7-8 firma var. Ak-Kim’de bölgedeki tek üretici haline geldi. Buna 35 milyon dolar yatırım yaptık” diye konuştu.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle