“Afete Hazırlıklı Yakalanmak Can Kaybını Azaltır”

25 Eylül 2021 13:00
“Afete Hazırlıklı Yakalanmak Can Kaybını Azaltır”

Ulusal TAMP Tatbikatı Planlama Toplantısı Yalova Valisi Muammer Erol başkanlığında 122 Acil Çağrı Merkezi Toplantı Salonunda gerçekleştirildi. “Böyle bir hazırlıkla afete yakalanmak daha az kayba neden olacaktır” dedi.

Türkiye'de yaşanabilecek her tür ve ölçekteki afet ve acil durumlara etkin müdahale için görev alacak, kamu kurumları, özel sektör, sivil toplum kuruluşları ve gerçek kişileri kapsayan Türkiye Afet Müdahale Planı’nın (TAMP) Yalova’da ki hazırlıkları masaya yatırıldı. Bu kapsamda 19-21 Ekim tarihleri arasında ulusal bazda gerçekleştirilecek olan Ulusal TAMP Tatbikatı’na da hazırlıklar gözden geçirildi. 122 Acil Çağrı Merkezi Toplantı Salonunda gerçekleştirilen 2021 Ulusal TAMP Tatbikatı Planlama Toplantısı’na Yalova Valisi Muammer Erol başkanlık etti. Toplantının açılış konuşmasını yaparak afetler öncesi yapılan planlamaların hayati önem taşıdığına değinen Vali Erol tüm kurumların bu konuda üzerine düşeni eksiksiz yapmasını istedi. TAMP’ın afetlerde can kaybını azaltacağına da değinen Erol konuşmasında, “19-21 Ekim 2021 tarihleri arasında ulusal bazda yapacağımız tatbikatta yer alan çalışma gruplarının ne yapılacağını ve nasıl planlayacağını belirlemek için bir araya geldik. Bu toplantının mutlaka faydasını göreceğiz. Olası deprem tatbikatımızda çalışma gruplarında sorumluluğu olanlar tecrübe sahibi olacak ve eksiklerini görerek tamamlama şansını yakalayacaklardır. Böyle bir hazırlıkla afete yakalanmak daha az kayba neden olacaktır. Çalışma gruplarının birim amirleri hazırlıkları ve planlamaları mutlaka yerinde görsün ve takip etsin. Kaymakamlarımız ve belediye başkanlarımızda kendi sorumlulukları ile ilgili planlamalarını yapıp bir sonraki toplantıda bilgilendirme yapacaklardır. Herkesin bu işi ciddiyetle ve gereken ehemmiyeti vererek yapmasını bekliyorum. Toplantıya katılan herkese teşekkür ederim” sözlerine yer verdi.

Toplantıya Vali Yardımcıları, Kaymakamlar, İl, İlçe ve Belde Belediye Başkanları, Çalışma Gruplarının Birim Amirleri ve Yalova AFAD personeli katıldılar.  AFAD İl Müdürlüğünün çalışma gruplarının çalışmaları hakkında yapılan gelen sunumun ardından İl Jandarma Komutanlığı-Nakliye Hizmet Grubu, İl Sağlık Müdürlüğü-Sağlık Hizmet Grubu, İl Emniyet Müdürlüğü-Güvenlik Ve Trafik Hizmet Grubu, Yalova Liman Başkanlığı- Nakliye Hizmet Grubu, Mezarlıklar müdürlüğü- Defin Hizmet Grubu, İtfaiye Müdürlüğü- Yangın Hizmet Grubu, SYDV Müdürlüğü- Ayni Bağış Depo Yönetimi Ve Dağıtım Hizmet Grubu, Türk Kızılay’ı- Beslenme Hizmet Grubu, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü- Gıda, Tarım Ve Hayvancılık Hizmet Grubu, Türk Telekom İl Müdürlüğü- Haberleşme Hizmet Grubu, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü-Alt Yapı Hizmet Grubu- Hasar Tespit Hizmet Grubu- Enkaz Kaldırma Hizmet Grubu, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü- Psikososyal Destek Hizmet Grubu, ÜEDAŞ ve ARMAGAZ- Enerji Hizmet Grubu, Defterdarlık- Zarar Tespit Hizmet Grubu, Karayolları 14. Bölge Müdürlüğü- Ulaşım Alt Yapı Hizmet Grubu- Teknik Destek Ve İkmal Hizmet Grubu 19-21 Ekim 2021 tarihleri arasında yapılacak ulusal tatbikatla ilgili sunumlarını gerçekleştirdiler.

 

Kaynak : www.yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle