75 Yıl Önce Kuşbakışı Yalova


Her Pazar olduğu gibi bu hafta da nostalji haberlerimize devam ediyoruz. Bu hafta yayınladığımız üç ayrı nostalji fotoğraflarına ilk kez tanık olacaksınız. İşte bu gördüğünüz 1931 yılında çekilen

Her Pazar olduğu gibi bu hafta da nostalji haberlerimize devam ediyoruz. Bu hafta yayınladığımız üç ayrı nostalji fotoğraflarına ilk kez tanık olacaksınız. İşte bu gördüğünüz 1931 yılında çekilen bir fotoğraf.

O dönemler kuşbakışı olarak çekilen bu fotoğraf karesinde 1931 yılının Yalova kasabası net bir şekilde görülüyor. İlk kez 1929 yılı Ağustos ayında Yalova’yı ziyaret eden Büyük Önder Atatürk’ün isteği üzerine Yalova’nın ilk imar planı da 1938 yılında çizilmişti.

Yalova’ya büyük önem veren Atatürk, Yalova’nın imar planları çizilmeden önce Yalova’nın her karış toprağını incelemiş ve etüt etmişti. İşte 1931 yılında kuşbakışı olarak çekilen bu fotoğraf karesinde o dönemin Yalova’sının coğrafi yapısı bu şekildeydi. Yalova iskelesinin henüz yeni yapıldığı görüldüğü bu fotoğrafta, konut ve işyerlerinin Gazipaşa ve Cumhuriyet caddesi üzerinde olduğu açık bir şekilde görülüyor. Şimdi Yalova belediye binasının olduğu Fevzi Çakmak mahallesinde ise yapılanmanın başlanmadığı görülürken Yalova’nın büyük bir bölümünün o dönemler bataklık ve boş alan olduğu görülüyor.

Yalova’nın tek okulu ise bu fotoğrafta belirgin bir şekilde görülüyor. Şimdiki Cevdet Aydın parkının olduğu alandaki büyük bina ise o dönemlerin tek okulu olan Öğretmen Yusuf Ziya İlköğretim okuludur. Fotoğrafta görüldüğü gibi şimdiki pazaryerinden Çiftlikköy ilçesi sınırlarına kadar olan bölümde tek bir konutun olmadığı görülüyor. Fotoğrafta görülen bir başka ayrıntı ise Yalova kumsallarının önlerinde herhangi bir yapılaşmaya gidilmediğidir.
Fotoğrafın büyük halini görmek için tıklayınız

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle