49 Diyabet Hastasına Diplomaları Verildi

49 Diyabet Hastasına Diplomaları Verildi

Yalova Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Yalova Devlet Hastanesi tarafından organize edilen Diyabet Okulu’nu başarı ile tamamlayan 49 diyabet hastasına diplomaları verildi.

Yalova Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Yalova Devlet Hastanesi tarafından hayata geçirilen ‘Diyabet Okulu’nun eğitimleri sürüyor. Öte yandan eğitimleri başarı ile tamamlayan hastalara ise diplomaları takdim ediliyor.

Geçtiğimiz gün Raif Dinçkök Kültür Merkezi’nde yine Diyabet Okulu’nun eğitimleri vardı. Küçük salonda düzenlenen toplantıda Endokrinoloji Uzmanı Dr. Savaş Karataş ‘Diyabette Sinir Tutulumu ve Sonuçları’ konulu bir sunum yaptı. Seminerde ayrıca Diyabet Eğitim Hemşiresi Derya Taşçı ‘Diyabetik Ayak Bakımı’ konusunda, Diyabet Diyetisyeni Diyetisyen Mert Aşit ise ‘Diyabette Bilgi Kirliliği ve Beslenme Tedavisi’ konulu birer sunum gerçekleştirdi.

Yaptığı sunumda Türkiye’de toplumun yüzde 18-20’lik kısmın diyabet hastası olduğunu söyleyen Dr. Savaş Karataş, “Diyabet aslında toplumsa ve sosyal bir hastalıktır. Diyabet, bir kalp damar hastalığıdır. Diyabet hastalarının dörtte üçü kalp hastalığından ölmektedir. Her kalp hastasının yarısı diyabetli ya da prediyabetlidir. Uluslararası Kılavuzlara Uyum Çalışması kapsamında hastanemiz bir yıl içerisinde 448 diyabetli hastaya bakmış. Son bir yılda diyetisyene gitme oranı yüzde 20. Diyabet eğitimi alma oranı ise yüzde 10. Bu konuda eğitimin artırılması, hastalarımızın da kendisine özen göstermesi gerekiyor. Her bir diyabet hastasının aslında diyetisyene gitmesi şart” dedi.
Yapılan sunum ve konuşmaların ardından ise Diyabet Okulu’na düzenli olarak katılan 49 diyabet hastasına diplomaları takdim edildi.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle