"46'lık Basri Ağabey" Sahnede Büyüledi

11 Ocak 2020 09:37
"46'lık Basri Ağabey" Sahnede Büyüledi

Yalova Rotary Kulübü ile Atatürkçü Düşünce Derneği Yalova Şubesinin ortaklaşa düzenlediği etkinlik kapsamında sahnelenen “Dinle Küçük Adam” isimli tiyatro gösterisinde “Seksenler” ile “Çocuklar Duymasın” dizilerinin “46’lık Basri Abi” karakteri ile tanınan usta tiyatro sanatçısı Mehmet Elmas izleyiciyi büyüledi.

Dünyada çevirisi en çok yapılan kitaplar arasında yer alan, 1957 yılında Amerika'da bir cezaevinin tek kişilik bir hücresinde şüpheli bir şekilde ölü olarak bulunan Avusturyalı bilim adamı, psikanalist Wilhelm Reich'ın, ölümünden kısa bir süre önce tuttuğu notlardan oluşan "Dinle Küçük Adam" adlı oyunun bilimsel bir amaç güdülmeden ölümünden sonra öğrencileri tarafından yayımlanan bir eser olduğu öğrenildi.

İlk kez 1993 yılında Servet Yalçın tarafından oyunlaştırılarak birçok ülkede sahnelenmiş olan Wilhelm Reich'in "Dinle Küçük Adam" adlı eserinde, bugünün modern görünümlü sıradan insanına 'küçük adam' şeklinde seslenir ve eser 'küçük adam'lara yapılmış ağır bir eleştiri ve sarsıcı bir çağrı niteliğindedir. Dinle Küçük Adam, aslında insanlığa toplu bir sesleniştir.

Aylin Gündoğan'ın rejisi ve televizyonların fenomen oyuncusu, Seksenler dizisinin '46'lık Basri Abi'si Mehmet Elmas'ın yorumuyla yeniden hayat bulan oyuna Yalova’da ilgi son derece büyük oldu.

Çok sayıda sanatseverin doldurduğu RDKM’de Elmas performansı ile izleyiciyi büyüledi. Oyunu izlemeye gelenler arasında Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman ve CHP Yalova İl Başkanı Nur Koçak da yer aldı.

 

Kaynak : www.yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle