400 Bin Pembe Domates Fidesi Dağıtılacak

400 Bin Pembe Domates Fidesi Dağıtılacak

Yalova Ziraat Odası Başkanı Şaban Beşli, 400 bin adet pembe domates fidesi dağıtacaklarını söyledi.

Yalova'ya özgü bir domates cinsi olan pembe domatesle ilgili geçtiğimiz günlerde bilgi veren ve bir daha fide dağıtımı yapmayacaklarını dile getiren Beşli, yoğun talep üzerine bir kez daha fide dağıtımı yapılacağını duyurdu.

Pembe domatesin özellikle çevre illerdeki organik pazarlarda büyük rağbet gördüğünü bunun da çiftçinin yüzünü güldürdüğünü dile getiren Beşli, “İl merkezi ve ilçelerde dağıttığımız pembe domates fidelerinden elde edilen tonlarca domates bu yıl neredeyse yok sattı. Özellikle İstanbul başta olmak üzere çevre illerdeki organik pazarlardan yoğun talep aldık. Satıcılar çiftçilerin ayağına kadar gelip tarladaki domatesi kilosu 2 TL'den satın aldı. Bu da çiftçimizin yüzünü güldürdü. Biz çiftçilere kendi tohumluğunuzu yapın demiştik ancak bu yoğun talepten dolayı tohumluk ayıramadılar. Hal böyle olunca da çiftçi bizden fide talep etmeye başladı. O nedenle bir kez daha fide dağıtımı yapacağız. Şu anda 400 bin adet fide için hazırlık yapıyoruz. Ekim zamanında bu fideleri çiftçilerimize dağıtacağız” diye konuştu.

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle

necdet şahin

26 Aralık 2017 20:37
ben büyükada da yaşamaktayım kendi çapımda domates ekmekteyim tadı ve ekşiligini herkez begeniyor fakatdomatesin verimi düştü tarım ülkesi olan güzelim ülkemin orjinal tohumları yok olurken siz yeniden öncülük etmeniz beni hem duygulandırdı hemde gururlandırdı eger mümkünse tohum yada fide almak isterim fide basına nekadar domates verdigini ögrene bilirmiyim