3. Yalova Tiyatro Festivali Heyecanı Başladı


Yalova Belediyesi 27 Mart Dünya Tiyatro Gününe özel başlıklarla düzenlenecek tiyatro gösterilerinde birbirinden değerli tiyatro oyuncularını Yalovalılarla buluşturacak.

9 Mart-14 Mart tarihleri arasında düzenlenecek 3. Yalova Tiyatro Festivalinde Yalovalıların tam anlamıyla tiyatroya ve sanata doyacağını söyleyen Yalova Belediye Başkanı Barbaros Binicioğlu, “Kültür-sanat alanında önemli yollar kat ettik. Gelenekselleşen tiyatro festivalimiz mart ayında da beğenilen organizasyonlara sahne olacak. Toplumsal sanatın en güzel göstergesi olan tiyatroyu Yalovalılarla buluşturmanın sevincini bir kez daha yaşıyoruz” dedi.

Bilet satışlarının Uğur Mumcu Kültür Merkezinde yer alan Belediye Şehir Tiyatrosu gişelerinden yapıldığı 3. Yalova Tiyatro Festivalinde şu oyunlar sahnelenecek:
ABDULLAH ŞAHİN HALK TİYATROSU
ÜVEY KARIM


Yazan-Yöneten: Abdullah Şahin
Oyuncular: Abdullah Şahin, Nazan Şoray, Soner Arıca, Ferdi Atuner, Fulden Akyürek, Muhlis Asan, Oylum Şahin, Ortans Kıvanç
Hangisi öz, hangisi üvey? Üvey kardeş, anne, baba, dayı, amca, hala olur da bir insanın üvey karısı olur mu hiç? Olur... Abdullah Şahin sahnesinde her an her şeyin olabildiği gibi, üvey eş de olabilir. Tiyatroya yarım asra yakın hizmet veren Abdullah Şahin, Yalçın Kaftanoğlu’nun yazdığı “Üvey Karım” adlı komedi oyununu Yalova’da sahneleyecek. Zengin amca, evlat edindiği yeğeninin rahat yaşamasını sağlarken; tek koşulu kendi memleketlisi olan ve tanıdığı bir kızla evlenmesidir. Ancak çapkın yeğen İstanbullu bir kıza gönül verir ve amcasından habersiz evlenir. Bir gün amca ani bir kararla yeğeni ile evlendirmek istediği kızı alır ve İstanbul’a gelir. Evde yeğeninin karısıyla karşılaşır. Sadece karısı olsa; bir de yeğenin sevgilisi vardır. Büyük bir şaşkınlık içinde olan amca olayları çözmeye çalışırken ortalık birbirine karışır.
9 Mart 2009 Pazartesi
Saat: 20.30
Halk Eğitim Merkezi Konferans SalonuASUMAN DABAK TİYATROSU
ŞAHANE DÜĞÜN


Yöneten: Haldun Dormen
Oyuncular: Asuman Dabak, Ziya Kürküt, Ufuk Özkan, Bedia Ener, Tuna Arman, Mehtap Bayri, Atila Irgılata
Şahane Düğün, evlilikte mantık ve aşkı sorgulayan duygusal bir komedi. Ömür boyu sürecek bir ilişkinin başlayacağı nikah günü Damat Bill, balaylarını geçirecekleri otel odasında hiç tanımadığı bir kızla uyanır. Ve gelinliğini giymek için nişanlısı Rachel odaya gelmek üzeredir. Durumu kurtarması için sağdıcı Tom'dan kızın onunla olduğunu söylemesini ister. Fakat Tom'un yeni kız arkadaşı, sevgilisinin en yakın arkadaşları ile tanışmak üzere nikaha katılacaktır. Tom ve Bill bu karmaşık durumu düzeltmeye çalışırken, oda hizmetçisi Julie ve gelinin annesi Daphne'nin de dahil olmasıyla olaylar işin içinden çıkılmaz hale gelir.
10 Mart Salı
Saat: 20.30
Halk Eğitim Merkezi Konferans SalonuBAHÇELİEVLER BELEDİYE TİYATROSU
ANNEM 40 YAŞINDA BABAANNEM 20


Necmi ile Nevin annelerini on yıl önce kaybedip babaları tarafından büyütülen iki kardeştir. İşte bu yüzden ergenlik çağına gelip hayatlarını yaşamak istediklerinde babalarını yalnız bırakamamaktan şikayet ederler ve babalarını evlendirmeye karar verirler. Ama bilmedikleri bir şey vardır; babaları zaten kendisinden bir hayli küçük, hatta kızı yaşında birine aşıktır ve onunla evlenmek istemektedir. Bunu öğrenen çocuklar babalarına çok sinirlenip onu bu evlilikten vazgeçirmek için ellerinden geleni yaparlar.
Uyarlayan - Yöneten: Nedim Doğan
Oyuncular: Ercüment Doğan, Sercan Gidişoğlu, Dicle Alkan, Tuğçe Ersoy, Faruk Karaçay, Sema Aras, Nedret Özbek, Tuncay Gürel
12 Mart Perşembe
Saat: 20.30
Halk Eğitim Merkezi Konferans SalonuDURU TİYATRO
AŞK HER YERDE


Yöneten: Emre Kınay
Oyuncular: Emre Kınay, Ayçin İnci, Sait Genay, Bahar Yanılmaz ve Cem Yanılmaz
Orta yaşlarını sürmekte olan Leonard Loftus; asi ve uçarı kızı Dee Dee ve bir türlü yaşlılar evine gönderemediği babası Gus ile aynı evi paylaşan sıkıcıbir istatistikçidir. Leonard, karısı tarafından da terk edilmesiyle, hayatı ıskaladığını fark eder ancak Dee Dee ve Gus’ın kendisini baştan çıkarmak için harcadıkları tüm çabalara karşı koyarak, sayısal verilere dayalı rutin hayatını sürdürmekte diretir. Bu utangaç, sıkıcı ve hatta düz adamın çocukluğundan beri içinde yaşattığı bir tutkusu vardır: Yazmak! Sadece kadınların katılabildiği bir yarışmaya, Myrtle Banbury adı ile gönderdiği romanın derece kazanması ise, beklediği son şeydir. Hiç beklemediği bir anda, bir telefon ile hayatına giren Harriet Copland, Cennette Buluşalım adlı aşk romanını yayınlamak için Leonard’a yüklü bir ücret teklif eder. Ortada küçücük bir problem vardır: Harriet’ı gördüğü ilk andan itibaren aşkın pençesine düşen Lenny, kitabının yayınlanabilmesi için, kadın kılığına girmek ve Harriet’ı kandırmak zorundadır. Aşkı ile çocukluk hayalinin gerçekleşmesi arasında bir tercih yapmak durumunda kalan Lenny’nin hikayesi son derece eğlenceli bir şekilde anlatılıyor.
13 Mart Cuma
Saat: 20.30
Halk Eğitim Merkezi Konferans SalonuTİYATRO DİALOG
BANA BUNU YAPMA


Yöneten: Can Gürzap
Oyuncular: Can Gürzap, Nurseli İdiz, Atilla Pekdemir, Veysel Diker
Christine ve Herman orta yaşlı iki duldur. Eşlerinin ölümü öncesine dayanan uzun bir dostlukları vardır. Christine kocasını kaybettikten bir sene sonra New York'tan ayrılıp Florida'ya yerleşmeye karar vermiştir. Eşyalar taşınırken Herman gelir ve iki dost birlikte eşlerinden, çocuklarından, torunlarından söz ederler ve Herman sonunda ziyaretinin sebebini açıklar. Bana Bunu Yapma olgun iki kişinin yalnızlık dışında pek de ortak noktaları olmamasına rağmen aşkı ve romantizmi yaşamak için asla geç kalmadıklarının hikayesini anlatıyor. Romantik komedi türündeki bu oyunda tüm izleyenler kendilerinden bir şeyler bulacaklar.
14 Mart Cumartesi
Saat: 20.30
Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle