3. Ulusal Kadın Sempozyumu İlgi Gördü

3. Ulusal Kadın Sempozyumu İlgi Gördü

Yalova Üniversitesi Kadın ve Aile Uygulama ve Araştırma Merkezi (YÜKAM) ile Giresun Üniversitesi iş birliğinde düzenlenen III. Ulusal Kadın Sempozyumu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde, Yalova Üniversitesi ev sahipliği ile gerçekleştirildi.

Bu yıl üçüncü kez düzenlenen Ulusal Kadın Sempozyumu, Yalova Valisi Muammer Erol, Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suat Cebeci, Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Coşkun, Bandırma On Yedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir, Kırklareli Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç, Yalova Vali Yardımcısı Dr. Ahmet Kurt, Yalova Belediye Başkan Yardımcısı İlyas Özdemir ile İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sedat Murat ve çok sayıda öğretim üyesi ile öğrencinin katılımları ile gerçekleştirildi. Nursel Karaca sergiye katılanlara eserleri hakkında bilgiler aktardı.

İki gün süresince devam eden 3. Ulusal Kadın Sempozyumu, Yalova Üniversitesi Kadın ve Aile Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Elif Yüksel Oktay’ın açılış konuşması ile başladı. Vicdanlı ve iyi kalpli çocuklar yetiştirmenin önemine değinen Prof. Dr. Elif Yüksel Oktay, “Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü. Aslında Dünya Emekçi Kadınlar Günü. Ancak istihdam edilmese bile ev kadınlarının da çok büyük emekçiler olduklarına inanıyorum. Çünkü kendi deneyimlerim itibari ile ev hanımlığının, iş hayatından daha zor olduğunu gördüm. Kadın haklarına karşı yapılan ihlallerin de insan hakları ihlali olarak değerlendirilmesi gereklidir” dedi.

Prof. Dr. Elif Yüksel Oktay’dan sonra sözü alan Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Coşkun ise, “Ulusal Kadın Sempozyumu’nun ilkini Giresun’da, Eğitim Fakültemiz ve YÜKAM iş birliği ile gerçekleştirmiştik. II. Ulusal Kadın Sempozyumu’nu da sadece YÜKAM’a devrettik. Bugün III. kez düzenlemekten gurur duyduğumuz Ulusal Kadın Sempozyumu’nu ise Yalova’da gerçekleştiriyoruz. Bugünden sonra amacımız ise Kadın Sempozyumu’nu, her yıl farklı bir Üniversite’nin iş birliği ile gerçekleştirmektir. Düzenlediğimiz sempozyumlar ile birlikte, kadın haklarının gelişimine katkıda bulunmak ile kadınlara karşı yapılan her türlü ayrımcılığın ve şiddetin önlenmesini amaçlıyoruz. Ancak; unutmamalıyız ki kadının sosyal yaşamdaki rolü kadar, aile içerisindeki rolü de önemlidir. Bu nedenle esasen kadınlar ile ilgili konuları yılda bir gün ile sınırlandırmamamız gerekmektedir” şeklimde konuştu.

İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sedat Murat’ın Moderatörlüğünde devam eden 3. Ulusal Kadın Sempozyumu’nun bir panel de düzenlendi. Panelde Sinema, Tiyatro ve Dizi Oyuncusu Nergis Çorakçı, Abdi İbrahim İlaç San. ve Tic. A.Ş. Pazarlama ve Satış Direktörü Figen Bilgen, 25 Yıllık Otobüs Kaptanı Nazan Çelik, Yalova Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Nurten Anıl ve YTSO Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Merve Yadigar Gençer yer aldı. Katılımcılar izleyenlerle tecrübelerini paylaştılar.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle