“3 Azize”, Sihri Su’da Hayat Buldu

05 Kasım 2018 08:22
“3 Azize”, Sihri Su’da Hayat Buldu

Yalova’nın Termal ilçesindeki önemli tarihi efsanelerinden birisi olan, “Üç Azize” ülkenin tek Efsane Yazarı olan Hatice Üzgül’ün kaleme aldığı, “Sihri Su” adlı romanda Termal Belediyesi’nin de desteği ile hayat buldu.

Termal Roma İmparatorluğu döneminden beri her zaman cazibe merkezi olan bir sağlık noktası oldu. Burası sadece Termal su kaynaklarının sunduğu sağlık imkanlarıyla değil sahip olduğu tarihi efsanelerin zenginliği ile de öne çıkıyor. Bu efsanelerden birisi olan, “Üç Azize” ise adeta Termal’e damgasını vurdu. Efsaneye göre, Termal’de yaşadığı dile getirilen Menedora, Metredora ve Nymphodora adlı üç azize, Termal hamamları civarındaki tepelerden birine çekilerek burada ibadetle meşgul oldular. Buraya gelen hastaları sıcak sularla tedavi uygulayarak sağlıklarına kavuşturdular. Ancak bu durumdan rahatsız olan Bizans valisi Fronto üç azizeyi 4.yüzyılın 1. yarısında idam ettirdi. Onların ölümü, kaplıcalardaki, göz suyu, mide suyu ve ayak suyunun da birer efsanesini yarattı. O günden sonra da üç azize, üç kız kardeşler olarak adlandırılmaya başlandı.

Bu efsane ülkenin tek Efsane Yazarı olan Hatice Üzgül’ün kaleme aldığı, “Sihri Su” adlı romanda hayat buldu. Termal Belediyesi tarafından finanse edilen kitap “Giz Kitap” tarafından yayınlandı. Türkiye genelindeki tüm kitap evlerinde satışa sunulan, “Sihri Su” adlı roman hakkında bilgi veren yazar Hatice Üzgül, “Bir yöreyi vatan yapan, tarihi, dokusu ve yapısı olduğu kadar inançları ve manevi yönüdür de. Bölgelerin efsaneleri, o bölge hakkında en az tarihi kadar bilgi verir. Doğa beden, tarih kök, yerleşke kıyafet, dini inanç ruh ise efsaneler de oranın hayal gücü ve rüyalarıdır. Sihri Su romanı Termal’in tarihi sularının efsanesidir. Bölgede yaşamış olan Üç Azizeler üzerinden Hristiyanlık tarihini, Derviş Bineva üzerinden bölgenin İslamlaşmasını anlatırken bunu bir tarihi roman olarak yapmaz bir masal dinletir gibi sizi uzaklara götürür. Kaplıca sularının abıhayatla bağlantısı, suyun kerameti, maneviyatın gücü ile bezenmiş bir efsaneyi sunarken hem Yalova’yı, hem Termal’i hem de kaplıca sularını Tüm Türkiye’ye tanıtmayı amaçlamaktadır” dedi.

Termal Belediye Başkanı İsmail Atik ise Termal açısından büyük bir önem taşıyan, “3 Azize” efsanesinin romanlaştırılması ve bu sayede de tüm Türkiye’de bilinmesini istediklerini belirtti. Atik, “Termal’in sahip olduğu tarihi zenginliklerin bir parçası olan efsanelerimizin ortaya çıkartılması ve daha geniş kitlelere ulaştırılması önemsediğimiz bir durumdur. Bu anlamda ülkemizin tek efsane yazarı olan Hatice Üzgül tarafından kaleme alınan 3 azize efsanesinin yer aldığı bu değerli eseri destekledik. Bu kitap sayesinde 3 azize efsanemizi ülkemizin her yerine yaymak istiyoruz” diye konuştu.

Kaynak : www.yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle