23 Nisan’a Coşkulu Kutlama

23 Nisan’a Coşkulu Kutlama

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanında Atatürk anıtına çelenk sunulması sonrasında düzenlenen bir törenle kutlandı.

Atatürk'ün çocuklara en büyük armağanı olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için ilk tören saat 09:45'de düzenlendi. Atatürk Anıtına Yalova Milli Eğitim Müdürü Ali Tosun tarafından çelenk bırakıldı. Ardından Yalova Valisi Muammer Erol, Yalova Garnizon Komutanı ve Karamürselbey Eğitim Merkezi Komutanı Tuğamiral Ayhan Gedik ve Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman törenin düzenleneceği 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanına geldiler.  Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Yalova Milli Eğitim Müdürü Ali Tosun yaptı. 23 Nisan'ın Atatürk'ün gelecek nesillere duyduğu güvenin en somut ispatı olduğunu dile getiren Tosun, “Milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararlılığı kurtaracaktır.” öngörüsüyle tutuşturulan bağımsızlık meşalesi, 23 Nisan 1920’ de Anadolu’nun dört bir yanını aydınlatan bir güneş haline gelmişti. Işığını; vatana gönül verenlerin gayretinden, azminden, kararlılığından, birlik ve beraberliğinden alan bu güneş, bir dirilişin müjdecisiydi. 23 Nisan; milletimizin canı ve kanı pahasına verdiği özgürlük ve bağımsızlık mücadelesinin milli egemenlik ile taçlandırıldığı gurur günüdür. Türk Milleti’nin bağımsızlık mücadelesi içerisinde, egemenliğini kesin olarak ilan ettiği, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 99. yıldönümüne ulaşmış olmanın kıvanç ve mutluluğuyla 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlamanın sevinç ve coşkusunu yaşıyoruz.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 23 Nisan 1920 tarihinde açılmasıyla; 600 yıl 3 kıtaya hükmeden, dünyaya adalet dağıtan, tüm dünya mazlumlarına kol kanat geren cihan devleti Osmanlı İmparatorluğu’nun küllerinden özgür ve bağımsız Türkiye Cumhuriyeti doğmuş; ezelden beridir hür yaşayan milletimiz, ebediyete kadar hür ve bağımsız yaşayacağını dünyaya ilan etmiştir.

Unutmayınız ki sizler, bu ülkenin, bu milletin geleceğini şekillendirecek en önemli en değerli varlıklarımızsınız. Mutlu Çocuklar Güçlü Türkiye sloganıyla hazırlanan 2023 Eğitim Vizyonumuz sizleri bu güne uyandırarak geleceğe hazırlama hedeflerini içermektedir.

Çocuklarımızın çağın ve geleceğin becerileriyle donanmış ve bu donanımı insanlık hayrına sarf edebilen; vatanına, milletine, bayrağına ve bilime sevdalı; kültüre meraklı; ahlaklı bireyler olarak yetiştiklerini gördükçe sevincimiz, coşkumuz, heyecanımız daha da artmaktadır.

Bu milli gurur gününde, başta çocuklarımıza bayram armağan eden Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, bizlere özgür ve bağımsız bir ülke bırakmak için canlarını feda eden tüm şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmetle, minnetle ve şükranla anıyor; Ülkemizden tüm dünyaya, çocuklarımız üzerinden sevgi, kardeşlik, hoşgörü ve barış mesajları gönderdiğimiz 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızı en içten dileklerimle kutluyorum” dedi.

Konuşmanın ardından öğrenciler tarafından hazırlanan gösteriler sunuldu. Alanı dolduran vatandaşlar ve çocuklar ise ellerindeki Türk Bayrakları ile bayram coşkusunu ikiye katladılar.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle