204 Metruk Binanın 122’si Yıkıldı

07 Ocak 2022 10:28
204 Metruk Binanın 122’si Yıkıldı

Yalova Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Ümit Yılmaz bugüne kadar il genelinde tespit edilen 204 metruk binanın 122’sinin yıkımının gerçekleştirildiğini duyurdu.

Kentsel dönüşüm ve şehrin asayişinin sağlanmasına yönelik önemli çalışmalardan birisi olarak gösterilen metruk binaların yıkımına devam ediliyor. Bu çalışmalar ise Yalova Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü tarafından yapılıyor. İlde süren çalışmalar ve gelinen nokta hakkında bilgi veren Yalova Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Ümit Yılmaz, “İnsanların can ve mal güvenliğini tehdit eden, çevre kirliliğine yol açan, kent estetiğine uygun olmayan metruk binaların geneli itibariyle suç işlemek maksatlı kullanıldığı ve zamanla uyuşturucu, uçucu madde, alkol kullanımı vb. suçların odağı haline geldiği bilinmektedir. Metruk binalar güvenlik bakımından, doğurduğu sakıncaların yanı sıra görüntü kirliliği ve çevre sakinlerine verdiği rahatsızlık sebebiyle de üzerinde durulması gereken önemli bir konudur” dedi.

Yılmaz açıklamasını şu sözlerle sürdürdü, “İlimiz genelinde uyuşturucu ile mücadele etmek, kamu düzeni ve esenliğini korumak, can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla; metruk binaların tespiti, yıkılması ve bu binalara girişleri engelleyecek fiziki tedbirlerin alınması işlemlerinde koordinasyonu sağlama görevi Valilik tarafından Yalova Çevre Şehircilik Ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğümüze verilmiştir.

İlimiz genelinde bu zamana kadar 204 adet metruk bina tespit edilmiş olup, bu metruk binaların 122 adeti yıkılmıştır.11 adet metruk bina için tadilat işlemi gerçekleştirilmiş iken 56 adet metruk binanın giriş ve çıkışları kapatılarak güvenlik önlemi alınmıştır. Geriye kalan metruk binalar için İmar Kanunu’nun 39. maddesi doğrultusunda ilgili İdareler tarafından işlemler devam etmektedir.

Metruk bina komisyon çalışmaları koordinesi görevinin Müdürlüğümüze verildiği 2019 yılının Nisan ayından günümüze kadar geçen süre zarfında metruk binaların yıkım işlemlerinde ciddi artışlar olduğu gözlenmiştir. 2019 yılı Nisan ayında tespit edilen metruk bina sayısı 156, yıkılan metruk bina sayısı 34 iken; 2021 yılının Aralık ayında tespit edilen metruk bina sayısı 204, yıkılan metruk bina sayısı 122 adet olup 2019 yılı Nisan ayından günümüze kadar geçen süre zarfında yıkılan bina sayısında yüzde 258,8 artış olmuştur. Günümüz itibariyle il genelinde bulunan metruk binaların yaklaşık olarak yüzde 60’ı yıkılmış olup, yüzde 28 inde ise güvenlik önlemleri alınmıştır. İlimiz genelinde bulunan metruk binalara dair yapılan iş ve işlemler Valiliğimizce (Yalova Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü) önemle takip edilmektedir”

Kaynak : www.yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle