2 Mahallede Kat Yüksekliği Artacak

2 Mahallede Kat Yüksekliği Artacak

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman Temmuz ayı belediye meclisinde Mustafa Kemal Paşa Mahallesi ile Bağlarbaşı Mahallesi'nde 2 kat olan imarın, 3 kata çıkartılması konusunun görüşüleceğini söyledi.

Salman 1. derece deprem kuşağında olan Yalova'da çok kata karşı olduğunun da altını çizdi.

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman il merkezindeki bazı mahallelerde halen 2 kat imar olduğunu bunun da mahallede yaşayan vatandaşları mağdur ettiğini söyledi. Bu kapsamda Mustafa Kemal Paşa ve Bağlarbaşı Mahallelerinde kat düzenlemesine gidileceğini belirten Salman konunun Temmuz ayı meclisine geleceğini söyledi. Salman, "Mustafa Kemal Paşa Mahallesi ile Bağlarbaşı Mahallesi imardan en dertli 2 mahalle. Burada imar 2 kat. Mahalleler en fakir mahalle. İnsanlar kendi evlerini yapacak bütçeye sahip değiller. Öte yandan 3 kat imar olmadığı için bu bölgeye müteahhitte girmiyor. Bu yüzden 2 mahallede görüntü gecekondu tarzı. Çalışmamız da bu yönde. Temmuz ayı meclisine gelecek il merkezinde 2 kat imarlı olan tüm bölgelerde imarı 3 kata çıkartmak istiyoruz. Bunu yaptığımız anda bu mahallelerimizin çehresini değiştireceğimiz gibi insanların mağduriyetini de ortadan kaldırmış olacağız. Oralarda bile insanlar %50'lerle arsalarını verecekler. Şu anda Yalova'da yap sat da %50'nin altında yer yok" dedi.

"Dikey yayılmaya karşıyım"
Yalova'da yatay yayılma şansının kalmadığını ancak dikey yayılmaya da karşı olduğunu vurgulayan Başkan Salman, "Yalova'da yatay olarak yayılma şansımız kalmadı. Ama dikey yayılmayı da ben doğru bulmuyorum. Yalova yüksek katlı beton yığını bir kent olmamalı. Yeşilin arasından betonlar yükselmemeli. Yalova'ya yüksek bir yerden, Süleymanbey, Rüstempaşa mahallelerine bak yeşillikleri ağaçları falan aralarda görürsün. Ama Bahçelievler Mahallesi'ne bir bak blok halinde beton. Göz zevkini de bozuyor, görüntü kirliliği de yapıyor" diye konuştu.

"Kentsel Dönüşüm ada bazında olmalı"
Kentsel dönüşüm çalışmalarına da değinen Salman, "Kentsel dönüşüm projesi de aşağı tükürsen sakal yukarı tükürsen bıyık. Kentsel dönüşüm elbette ki olmalıdır.  Binalar yoruldu. Yalova 1. derece deprem bölgesidir. Ama parsel bazlı Kentsel dönüşüm olmaz. Bunun mutlaka ada bazlı yapılması lazım" dedi.

Yorumlar (3) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle

fatma gündüz

13 Mart 2018 11:34
bizde gaziosmanpaşa mahallesi olarak maduruz kat sayımız yolun üstünde olduğumuz için 2 bucuk kat ve imar 130 ne mütahitler giriyor nede biz yapa biliyoruz anlamadığım birşey var yenidoğan mahallesiyle aramızda bir dere var orda imar 140 ve 4 buçuk kat ve şöylede bir konuya dikkat cekmek isterim yenidoğanda centanın olduğu yerde bina yıkılmıştı depremde ona rahmen orda imar yüksek bizde yok biz mahalleli olarak maduruz lütfen bizim nahalle olarakta maduruyetimiz giderilmesi talebinteyiz

halil ibrahim

31 Mayıs 2018 22:11
yalova merkez 4.4.5 kat yapılıyor,fakat safran yolu zemin sağlam olmasına rağmen 2.5 kat.nasıl oluyor bu? denize yakın zemini bozuk yerlere kat var sağlam yerlere kat yok ne iş bu? tüm mahalle mağduruz.satamıyoruzda müteahite veremiyoruzda.var bunda bir iş

Halil ibrahim

27 Haziran 2017 07:17
Ne zamanın haberi bu ? Yenimi?