2 Dev Yatırım Gün Sayıyor

2 Dev Yatırım Gün Sayıyor

Yalova’nın yıllardan beri hayalini kurduğu dev yatırımlar gün saymaya başladı. Bağlarbaşı Kentsel Dönüşüm Projesi ve 40 milyon Euro’luk Yalova İçme Suyu İshale Hattı Yenileme Projesi hayata geçiriliyor.

Yalova Belediyesi ilin yıllardır kanayan yarası olan iki sorunu çözmek için bir süre önce düğmeye basmıştı. Süreci adeta an be an takip eden Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk, AK Parti Yalova İl Başkanı Muğlim Bağatar ve AK Parti Yalova Milletvekilleri Ahmet Büyükgümüş ve Meliha Akyol’la birlikte ilgili bakanları defalarca ziyaret ettiler.  Yapılan ısrarlı çalışmalar ise meyvesini verdi. Bu kapsamda en önemli projelerin başını çeken Bağlarbaşı Kentsel Dönüşüm Projesi’nde ilk kazmanın bir aksilik yaşanmaması durumunda bu ay içerisinde vurulması bekleniyor.

“Hak edişler hesaplandı”
Kentsel Dönüşüm Projesi hakkında bilgi veren Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk, “Bağlarbaşı Mahallesi’nde ki Kentsel Dönüşüm Projesi’nde önemli bir aşama kaydedildi. Buradaki hak sahiplerinin hak edişleri hesaplandı. Vatandaşların alacakları değerler belli oldu. Vatandaşların belirlenen bu değerlere elbette ki itiraz hakları da var. Onunla ilgili süreç de devam ediyor. Çok yakında herkes hak edişlerini almaya başlayacak. Hak sahipleri daire olarak mı yoksa nakit olarak mı bu hak edişlerini alacaklarını GEDAŞ’la yapılacak görüşmelerde netleştirecekler. Hak edişlerle ilgili olarak her hangi bir sıkıntı yaşanmazsa bu ay içerisinde daha önceden de belirttiğimiz gibi ilk kazmayı vuracağız. Elbette hak edişlerle ilgili sorun yaşanırsa bu konu Mayıs ortasına da sarkabilir. Şu anda süreç sorunsuz ilerliyor” dedi.

40 milyon Euro’luk dev proje
Yalova açısından kangren olan bir diğer konu ise içme suyu ishale hattı konusu oldu. Üzerinde sıkça konuşulmasına rağmen hiçbir adım atılamayan bu proje ile ilgili de Yalova Belediyesi’nin AK Parti’ye geçişi ile birlikte hareketlilik başladı. Somut adımların bir biri ardına atıldığı projede de İlbank’tan kredi onayı çıkarken iki aşamalı olarak ilerleyecek çalışmanın projesi de çizildi. Projenin 40 milyon Euro gibi devasa bir bedele mal olacağını ifade eden Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk, “Yalova’nın içme suyu ishale hattının değişmesi gerekiyor. Bunu 2 aşamalı yapabiliyoruz. İlk olarak ana ishale hattının değiştirilmesi gerekiyor. Bununla ilgili olarak İlbank’tan kredi talebinde bulunduk. Kredi onaylandı ve ihtiyaç duyulan proje de çizildi. İhale aşamasındayız. Bunun tamamlanması sonrasında ikinci adımda şehir içi ishale hattının değişimi yapılacak.  Ana ishale hattı ve şehir içi ishale hattının değişimi için 40 milyon Euro tutuyor. Ana ishale hattı ve su depolarının değişimi yapılmadan şehiriçi değişemediğinden ilk aşamada ana ishale hattını ikinci aşamada ise şehiriçi ishale hattı değişecek. Bu yıl ana ishale hattının değişimine yönelik ilk kazmayı vurma ihtimalimiz çok yüksek” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle