"17 Ağustosu Unuttunuz mu?"

"17 Ağustosu Unuttunuz mu?"

Yalova Mimarlar Odası Başkanı İsmail Hakkı Gültekin, "Deprem şehitleri verdiğimiz şehrimizde, bilimsellikten ve teknikten uzak sadece bulundukları makamlarından güç alarak kentsel dönüşümü kat sayısı şeklinde gündeme getirenlerin 17 Ağustosu unuttukları görülmektedir" dedi.

Yalova Mimarlar Odası Başkanı İsmail Hakkı Gültekin kentsel dönüşüm kapsamında kat yüksekliği konusunun yeniden gündeme taşınmasından oda olarak duydukları rahatsızlığı dile getirdi. Gültekin yaptığı yazılı açıklama ile açıklamaları eleştirerek, "Yalova’mızda bugün konuşulan kentsel dönüşüm kapsamında katların yüksekliğine dair gazete haberlerini TMMOB Mimarlar odası Yalova Temsilciliği olarak hayretler içinde izliyor ve kınıyoruz. Deprem şehitleri verdiğimiz şehrimizde, bilimsellikten ve teknikten uzak sadece bulundukları makamlarından güç alarak kentsel dönüşümü kat sayısı şeklinde gündeme getirenlerin 17 Ağustosu unuttukları görülmektedir. Gerçekte, Kentsel dönüşüm projeleri, ekonomik, toplumsal, fiziksel ve çevresel koşulları bütünleşik olarak ele almalı, kent planından koparılmadan yapılması gerekmektedir. Mevcut rant odaklı yaklaşımlar terk edilerek barınma ve konut hakkı, kiracılar da dahil güvence altına alınmalı, yaşayanlar açısından sosyal bir yıkıma dönüştürülmemelidir. Yalova’mızdaki Kentsel dönüşüm çalışmalarına baktığımızda ise bu zamana kadar hiçbir çalışmanın yapılmadığını ve üretilmediğini görmekteyiz. Dönüşüm projelerinde başta meslek odaları olmak üzere sivil toplum kuruluşlarının, üniversitelerin vb. görüş ve önerileri alınmalıdır" dedi.

Yalova Mimarlar Odası olarak kentsel dönüşünün hangi esaslara bağlı olarak yapılması gerektiğine de vurgu yapan Gültekin, "Olması gereken Kentsel Dönüşüm imar mevzuatına uygun hazırlanarak onaylanmalıdır. insan odaklı olmalı, mekansal dönüşüm yanında, sosyal – ekonomik – kültürel özellikleri de içermelidir. Kent odaklı olmalıdır. yüksek yoğunluklu yapılar yerine, sosyal alan kullanımlarını destekleyici projeler oluşturulmalıdır. Üst ölçekli planlardan başlayarak yer almalı, üst ölçekli planların işaret ettiği şekilde yönlendirilmelidir. Kentsel dönüşüm katılımcı bir anlayışla yürütülmelidir. Kentsel dönüşüm ve yenileme süreçlerinin kamu yararı temelinde şeffaf, dolayısıyla hesap sorulabilir şekilde yönetilmelidir. Kentsel dönüşüm uygulamaları kent içinde kaçak yapılaşma, zemin değerleri açısından sorunlu bölgelerin tasfiye edilmesinin bir aracı olarak kullanılmalı, burada yaşayan halkın mağduriyetinin giderilmesi ve sağlıklı, yaşanabilir alanlara taşınması için kullanılmalıdır. Kentsel dönüşüm ve yenileme süreçlerinin siyasi dönemlere ya da kısa ihale süreçlerine sığdırılamayacak kadar kararlı, ciddi ve uzun erimli çalışmaları gerektirdiği bilinmelidir" diye konuştu.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle