1 Bardak Suyu Olmayan İlçede Su Kesintisi Yapmadı

1 Bardak Suyu Olmayan İlçede Su Kesintisi Yapmadı

Armutlu ilçesine su sağlayan içme suyu göletinde rezerv su yaz başında tükendi.

 Ancak bunu fark eden Armutlu Belediye Başkanı Mehmet Birkan kısa süre içerisinde gereken önlemleri alarak 1 bardak içme suyu olmayan ilçede su kesintisi yapmadan yaz sezonunu atlattı.

Armutlu ilçesi yaz ayında son yılların en büyük susuzluğu ile burun buruna geldi. İlçeye içme suyu sağlayan gölette ki su yetersiz yağışlar ve yaz sezonu dolayısıyla ilçede artan nüfusa bağlı tüketim nedeni ile kısa süre içerisinde bitti. Bu durumu daha önceden fark eden Armutlu Belediye Başkanı Mehmet Birkan ise ilçede DSİ tarafından aşılan su kuyuları ile Armutlu Belediyesi’nin su kuyularını devreye soktu. Bununla kalmayan Birkan diğer yandan ilçede vatandaşlara ait su kuyularındaki suyu da arıtıp şebekeye verdi. Yaz boyunca bu önlemlerle ilçeye içme suyu sağlayan Armutlu Belediyesi göletinde 1 bardak içme suyu olmayan Armutlu’da yaz boyunca su kesintisi yapmamayı başardı.

Bu durumun gizli kahramanı olan Armutlu Belediye Başkanı Mehmet Birkan ise, “Göletimizin su kapasitesi artık ilçeye yetmiyor.  Bunu biliyorduk. Yaz aylarında ilçe nüfusu çok artıyor. O nedenle su kullanımında da ciddi bir atış yaşanıyor. Göletin suyu daha yaz başında tükendi. Ama biz böyle bir durumu öngörerek gerekli önlemleri almıştık. İlçedeki içme suyu derin sondaj kuyularını ve vatandaşlara ait su kuyularını devreye sokarak elde ettiğimiz suyu arıtıp şebekeye verdik. Bu sayede ilçede her hangi bir su kesintisi yaşanmadı. Belediye personelimize de teşekkür etmek istiyorum. Zira onlar yaz boyunca bu konuda çok özverili bir çalışma ortaya koydular” dedi.

İlçeye yeni içme suyu göleti geliyor
Armutlu ilçesinin bir daha böyle büyük bir susuzlukla burun buruna gelmemesi için hükümetin bir yatırımı olduğunu da dile getiren Birkan, “İlçede 5 milyon metre küplük bir içme suyu göleti daha yapılıyor. 2018 sonu ya da 2019 başında ihalenin gerçekleşeceğini düşünüyoruz. Bu ihalenin ardından çalışmalara hemen başlanacak ve Armutlu yeni bir içme suyu rezervine kavuşmuş olacak. Bu da ilçede bundan sonra susuzluk tehlikesinin yaşanmayacağı anlamına geliyor” diye konuştu.

Mahalle çeşmelerinden kaynak suyu akacak
Armutlu Belediyesi ilçenin dağlarındaki kaynak sularını da ilçeye getirmek için çalışma başlattı. Gerekli ölçümleri yapılan ve içmeye elverişli olduğu raporlanan kaynak suları ilçenin mahallelerinde bulunan çeşmelere bağlanacak. Vatandaşlar isterseler bu çeşmelerden akan kaynak suyunu da alarak evlerinde kullanabilecekler.

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Ahmet Akyol

13 Eylül 2018 11:30
"Yağmur yağarsa su var", "Yağmur yağarsa su yok" mantığını geride bırakan, Sayın Mehmet Birkan' ı tebrik ediyorum. Topluma hizmet böyle olur! İdarecilik günü kurtarmak değil, ileriyi görüp ona göre önlem almaktır.