“CHP Lideri Kılıçdaroğlu Yalova’daydı”

 “CHP Lideri Kılıçdaroğlu Yalova’daydı”

Yalova’ya gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu muhtarlar ve STK temsilcileri ile buluştu. Burada konuşan Kılıçdaroğlu, CHP Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman için Yalovalılardan oy istedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu muhtarlar ve STK temsilcilerinin katılımı ile gerçekleştirilen buluşmaya katılmak için Yalova’ya geldi. İlk olarak Atatürk’ün Yürüyen Köşk’ünde gerçekleşen kahvaltıya katılan Kılıçdaroğlu ardından RDKM’de ki toplantıya geçti. Raif Dinçkök Kültür Merkezi’ne girişinde salonu selamlayan Kılıçdaroğlu muhtar ve STK temsilcileri ile de tokalaştı.

Program Yalova Belediye Başkanı vefa Salman’ın konuşması ile start aldı. Salman konuşmasında görev süresinde hiçbir vatandaşı ötekileştirmediğine, Yalova’ya hizmette de ayrımcılık yapmadığına yer verdi. Salman konuşmasında, “Ben seçimi kazandığımda genel başkanım bana kimseyi ötekileştirmeyeceksin demişti. O günden sonra hiç kimseyi ayırt etmedik. Yalova halkının her zaman yanında olduk. Acısında da, mutluluğunda da onların yanında olduk. Bunu iddia ile söylüyorum ki Sosyal Belediyeciliği ülkede en iyi yapan belediye Yalova Belediyesi’dir. Biz göreve geldiğimizde maaş ödeyemez dediler. Bugüne kadar hiçbir maaşı ödeyemediğimiz olmadı. Aksine biz geldiğimizde bu belediyenin İller Bankası’na borcu vardı. Ama şimdi beş kuruş borcu yok. İlimizin tüm mahallelerine eşit hizmeti götürdük. Göreve geldiğimizde Yalova’da 35 park vardı. Şimdi 110 park var. %60’ı ormanlarla kaplı Yalova’nın betonlaştırılmasına da izin vermedik. Yeşili koruduk. Buna da devam edeceğiz. Bir şeyi daha iddia ile söylüyorum. Oda bu kentten sanayi kenti, tarım kenti, üniversite kenti olmaz. Bu kentten Turizm kenti olur ki onu da yeni dönemimizde biz başaracağız”

Yalova Bursa’ya doğru genişleyecek. Bu belli. Biz bu yöndeki tüm planlamalarımızı da yaptık. Projelerimizi hazırladık. Hayali değil, ayağı yere basan projeler hazırladık. Yalova’nın 5-10 yılını değil 50 yılını planladık” diye konuştu.

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’ın ardından CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu kürsüye gelerek katılımcılara hitap etti. Sözlerine Yeni Zelanda’da yaşanan cami saldırısını kınayarak başlayan Kılıçdaroğlu, “Her sabah yeni ve güzel bir güne başlamak isteriz. Güzel haberlerle karşılaşmak isteriz. Ama bu sefer kötü bir şey oldu ve Yeni Zelanda’dan acı haber geldi. Cuma namazı kılan Müslümanların üzerine ateş açıldığı 49 kişinin hayatını kaybettiğini öğrendik. Acı bir haber. Bizi derinden yaralayan bir olay. Bunu yapanları lanetliyoruz. Sadece bu olayı Müslümanların lanetlemesi gerekmiyor. İnsan sevgisi inancı olan herkesin böyle bir olayı lanetlemesi lazım. Batılı dostlarımıza da seslenmek isteriz. Müslüman üzerinden ve inanç üzerinden siyaset yapmanın ne kadar kötü sonuçlar doğuracağını Yeni Zelanda örneği göstermiştir” dedi.

“Türkiye, İran, Irak ve Suriye bir araya gelmeli”
Ortadoğu’da yaşanan soruna da değinen Kılıçdaroğlu bir kez daha OBİT’in kurulması gerektiğini yineledi. Kılıçdaroğlu, “Biz neden Ortadoğu Barış ve İşbirliği Teşkilatı kurulsun diyoruz. Neden bunu dillendiriyoruz. Ortadoğu ve İslam Dünyası’na barış gelsin diye. Türkiye, İran, Irak ve Suriye bir araya gelmelidir. Bunlar akraba topluluklar zaten. İnanç birliktelikleri var büyük ölçüde. Neden bu ülkeler bir araya gelmiyor da bu ülkeler Ortadoğu’da sorunun kaynağı haline geliyor. Bunları aşmak zorundayız. Ortadoğu’da egemen güçlerin sahip olacağı gücü kırmak zorundayız. Ortadoğu’da barış olması Ortadoğu’ya huzurun gelmesi demektir.  Burada ki düşmanlık sadece egemen güçlerin kışkırtması ile ortaya çıkıyor. Türkiye’nin de yeni bir siyaset anlayışına ihtiyaç var. Radikal bir dönüşüme ihtiyacı var. Barış ve huzur eksenli bir siyasete ihtiyacı var” diye konuştu.

“7.5 milyon işsizimiz var”
Ülkedeki işsizliğe de değinen Kılıçdaroğlu, “Bu ülkedeki en temel sorun işsizliktir. Ülkemizde işsizlik rakamı %13.5’a çıktı. Bu felaket bir şey. 2002 krizinde bile böyle bir tablo yoktu. İşsiz sayımız 7.5 milyona dayandı. Bunun büyük bir kısmı da üniversite mezunu işsizler. Bir iktidar işsizlik sorununu çözüyor ya da minimize ediyorsa o iktidar başarılıdır. Eğer işsizlik sorununu çözemiyorsa başarısızdır. Dünyanın neresine giderseniz gidin. İşsizlik %13’ün üzerine çıkmışsa orada büyük bir başarısızlık var demektir” şeklinde konuştu.

“Ülkenin üretimden kopartılması nedeniyle bir beka sorunu var”
Konuşmasında üretimin arttırılması vurgusu da yapan Kılıçdaroğlu şu sözlere yer verdi, “Bir ülkenin büyümesinin ve işsizlikle mücadelenin tüm dünya da tek yolu vardır. O da üretimdir. Üretirseniz, büyürsünüz. Üretirseniz kazanırsınız. Üretir yeni fabrikalar kurarsanız istihdam alanları açılır. Tarımı büyütürseniz çiftçiler çalışır. Ama Türkiye üretimden kopartıldı. Eğer bir beka sorunu aranıyorsa Türkiye’nin üretimden kopartılması nedeniyle bir beka, gelecek sorunu vardır. 17 yıl bu ülkeyi yöneteceksiniz. Sonuçta üretimden kopartılan bir Türkiye ve 7.5 milyon işsiz insan çıkartacaksınız” dedi.

Konuşmasının ardından CHP Yalova Belediye Başkanı ve Belediye Başkan adayı Vefa Salman’ı da sahneye çağıran Kılıçdaroğlu Yalovalılardan oy istedi. STK ve Oda temsilcileri de Yalova’ya gelişi anısına Kılıçdaroğlu’na hediyelerini takdim ettiler.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle